Ścieranie się zębów — jakie mogą być przyczyny?
Ścieranie się zębów to proces który czy tego chcemy, czy nie — postępuje z wiekiem. Często jednak okazuje się, że pacjenci nieco przyspieszają ten proces poprzez mimowolne ścieranie zębów i ich zaciskanie. Ścieranie zębów w nocy jest niezwykle groźne, gdyż tak naprawdę doprowadzimy wtedy do zwiększenia wrażliwości zębów. Starte szkliwo odsłania zębinę, przez co bodźce pochodzące z napojów o ciepłej lub zimnej temperaturze potrafią sprawić ból. Dziś więc dlatego zastanowimy się nad tym dlaczego dochodzi do ścierania zębów i jakie czynniki stawiają nas w grupie podwyższonego ryzyka. Czy ścieranie zębów u dzieci jest także możliwe? Dowiemy się tego w dzisiejszym artykule! Mamy nadzieję, że przyniesie on wam ukojenie w procesie leczenia ścierania się zębów.
Ścieranie zębów u dzieci
Szkliwo, które pokrywa nasze zęby to najtwardsza część naszego organizmu. Niestety zauważyć można pewien problem, jakim jest to, że. Ścieranie się zębów to niestety coraz częstsza domena dzieci! Ścieranie zębów u dzieci to coraz częstszy problem naszych pociech. Dolegliwość ta tak naprawdę jest czymś, co może pojawiać się zarówno w nocy, jak i podczas dnia. Jakie są objawy tej choroby? Otóż przede wszystkim zauważycie wtedy charakterystyczne zgrzytanie zębami, którego nie zauważa osoba zgrzytająca, jednak jest to słyszalne w momencie, gdy znajduje się przy nas ktoś bliski. Zgrzytanie i w dalszej kolejności ścieranie się zębów pojawia się na skutek bruksizmy i występuje zwykle do szóstego roku życia. Powodami takich sytuacji często bywają stres czy wady zgryzu. Nie powinniśmy jednak pozostawiać naszych dzieci bez opieki ze ścieraniem zębów, gdyż oprócz naruszenia struktury szkliwa nazębnego, możemy doprowadzić do tego, że nasze dzieci będą zmagały się z kruszeniem zębów, bólami w obrębie stawów skroniowych.
Ścieranie zębów w nocy
Co ciekawe ścieranie zębów w nocy to także domena osób dorosłych. Jest to problem nie tylko nasz, lecz również osób, które śpią obok. Zgrzytanie jest bardzo dobrze słyszalne, a gdy będzie ono nieleczone może skutkować dolegliwościami takimi jak utrata zębów, bardzo bolesne i dotkliwe migreny czy nawet kłopoty z kręgosłupem. Powodem wystąpienia bruskizmu prowadzącego do zgrzytania zębów są wady zgryzu czy także stres. Stres prowadzi do wyjątkowo mocnego zaciskania zębami i ich zaciskaniem. Zauważycie wtedy zgrzytanie, ból twarzy i szczęki. Leczenie ścierania zębów, oprócz ewentualnego odbudowywania zębów, należy skorzystać z szyny rozluźniającej, która pozwoli na odciążenie pracy mięśni twarzy i szczęki. Leczenie zgrzytania zębów skupia się nie na zatrzymaniu samej nieprawidłowości, lecz przede wszystkim na eliminacji przyczyny powstawania tego, że zgrzytamy zębami. Zaufajcie nam, bruksizm można wyleczyć, niezależnie od tego, w jakim stadium choroby się znajdujecie!
Sami więc widzicie, jak poważnym problemem jest ścieranie się zębów! Nie warto ignorować tej kwestii i liczyć, że przejdzie ona sama — udajcie się do stomatologa tak szybko, jak to tylko możliwe!