Resekcja zęba – co to jest?

Resekcja zęba – co to jest

Resekcja zęba – co to jest?

Wielu osobom wydaje się, że resekcja zęba to zabieg, który wiąże się z dużym bólem i strachem. Oczywiście, z pewnością nie należy do przyjemnych, jednak nowoczesne osiągnięcia w stomatologii pozwalają na jego zupełnie bezbolesne przeprowadzenie. Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy zawiodły inne metody leczenia, resekcja zęba bardzo często okazuje się jedynym wyjściem. Osoby zdające pytanie: resekcja zęba co to jest, w tym artykule uzyskają na nie odpowiedź.

Czym jest resekcja korzenia zęba?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie: resekcja zęba co to jest, warto się zastanowić, jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu. Przede wszystkim pacjent jest zobowiązany do wykonania aktualnego zdjęcia rentgenowskiego określonego zęba bądź też tomografii – w zależności od zaleceń lekarza stomatologa. Jeśli pacjent choruje na jakiekolwiek choroby przewlekłe, dentysta może zalecić mu także wykonanie morfologii bądź też dodatkowych badań. W przypadku podjęcia decyzji o resekcji wierzchołka korzenia zęba, stomatolog może zapobiegawczo przepisać antybiotyk, który pacjent powinien zażywać przez kilka dni poprzedzających resekcję.

Osoby objawiające się bólu mogą poczuć się uspokojone. W przypadku resekcji zęba stosuje się miejscowe znieczulenie, które pozwala na zlikwidowanie bólu w stu procentach.

Sama resekcja jest zabiegiem, który przeprowadza się przez nacięcie śluzówki w okolicy korzenia zęba. Następnie lekarz przystępuje do wycięcia w kości okienka, którego średnica wynosi około 4 mm. Dokonuje tego przy pomocy dłuta stomatologicznego bądź też specjalistycznej wiertarki. Po wycięciu okienka stomatolog może przystąpić do odcięcia wierzchołka korzenia zęba Dzięki temu można usunąć zmiany chorobowe i zapalne, które są przyczyną dolegliwości bólowych u pacjenta.

Ostatnim etapem zabiegu jest wypełnienie kanału korzeniowego od strony wierzchołka, a następnie zaszycie rany i pozostawienie jej do zagojenia. Pacjent na zdjęcie szwów zgłasza się do lekarza po upływie tygodnia.

Wskazania do resekcji zęba

Osoby zastanawiające się: resekcja zęba co to jest, muszą wiedzieć, w jakich sytuacjach warto przeprowadzić tę metodę leczenia. Otóż, resekcja wierzchołka korzenia zęba bardzo często jest przeprowadzana w sytuacji, kiedy zastosowane leczenie endodontyczne zakończyło się powikłaniami. Taka sytuacja zdarzyć się może tak naprawdę każdemu pacjentowi. Najczęściej przyczyną takich komplikacji jest niepełne wypełnienie kanału korzeniowego bądź też zastosowanie nieodpowiedniej jakości materiałów. To prosta droga do rozwinięcia stanu zapalnego.

U niektórych pacjentów leczenie kanałowe jest zwyczajnie niemożliwe do przeprowadzenia, a to ze względu na zakrzywienie bądź też niewystarczającą grubość kanałów korzeniowych. Zdarza się także, choć sytuacja taka należy do wyjątkowej rzadkości, że narzędzie dentystyczne ulega złamaniu podczas leczenia kanałowego. Resekcja korzenia przeprowadzana jest zazwyczaj także w sytuacji, kiedy doszło do obumarcia zębów, a zmiany zapalne rozwijające się wokół korzenia nie ustępują.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – przeciwwskazania

Zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba nie można przeprowadzić, kiedy zmiany chorobowe są mocno rozwinięte – to znaczy, w sytuacji kiedy przekraczają one 1/3 części zęba przy wierzchołku. Podobnie zabieg jest niewskazany, kiedy doszło do zaniku kości, która otacza ząb bądź też ząb złamał się podłużnie. Procedura jest także niemożliwa do przeprowadzenia, kiedy w ozębnej i w obrębie jamy ustnej rozwijają się stany zapalne.

Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być także różnego rodzaju schorzenia dręczące pacjenta, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy czy też nadciśnienie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest także okres ciąży, a zwłaszcza jej pierwszy trymestr. Zabieg nigdy nie jest przeprowadzany na zębach mlecznych.

Zdarza się, że czasem pomimo występujących przeciwwskazań do zabiegu, lekarz stomatolog i tak decyduje się na jego przeprowadzenie. Doświadczony dentysta z pewnością przeprowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego podejmie decyzję o ewentualnej rezygnacji bądź też wykonaniu zabiegu. Najważniejsze jest, by pacjent zachował w rozmowie z dentystą szczerość, informując go o swoich problemach zdrowotnych – aktualnych czy też przebytych.

Podsumowując, jasna jest już odpowiedź na pytanie resekcja zęba co to jest. Wielu pacjentów zastanawia się, czy warto w ogóle rozpoczynać tę procedurę. Otóż, trzeba wiedzieć, że bardzo często bywa ona jedynym sposobem na zatrzymanie męczących dolegliwości bólowych, które powoduje rozwijający się stan zapalny. Jeśli więc inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, resekcja wierzchołka korzenia zęba bardzo często bywa jedynym sposobem. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by wybierając miejsce do przeprowadzenia zabiegu, zdecydować się na klinikę dentystyczną, która cieszy się uznaniem pacjentów i wysoką renomą. Szansa, że zabieg uda się przeprowadzić z sukcesem, jest wtedy o wiele większa.

Przebieg leczenia i zalecenia po zabiegu

Trzeba pamiętać o tym, że zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem inwazyjnym, stąd też pacjent może odczuwać po jego przeprowadzeniu liczne dolegliwości – takie jak ból, krwawienie czy też opuchliznę. Niektórzy pacjenci narzekają na nieprzyjemne uczucie mrowienia. Zdarza się jednak, choć należy to do rzadkości, że powikłaniem po zabiegu jest porażenie nerwu bądź też uszkodzenie sąsiadującego zęba.

Pomimo tego, że dolegliwości bólowe po zabiegu mogą być bardzo dokuczliwe, to jednak rana pozabiegowa powinna się zagoić w ciągu maksymalnie tygodnia. Pacjent zobowiązany jest do utrzymywania standardowej higieny jamy ustnej, pomijając obszar zabiegowy. Trzeba pamiętać o tym, że w okresie rekonwalescencji należy spożywać półpłynne pokarmy, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych podrażnień okolicy pozabiegowej. Warto także unikać jedzenia zimnych i gorących dań. Dodatkowo, przez kilka dni po zabiegu dobrze jest zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej.

Jak widać, odpowiedź na pytanie: resekcja zęba co to jest, jest wyjątkowo prosta.