Przebarwienia zębów przy aparacie ortodontycznym — skąd się biorą?

Przebarwienia zębów przy aparacie ortodontycznym — skąd się biorą?

Leczenie ortodontyczne to dla wielu z nas szansa na cieszenie się pięknym uśmiechem. Założenie aparatu to często jednak zaledwie początek procesu rekonwalescencji, gdyż nie tylko rozpoczyna się wtedy proces naprawy zgryzu jednak to nie wszystko. Zauważycie wtedy nadwrażliwość zębów i dziąseł, podrażnienia jamy ustnej i co gorsza, przebarwienia zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dziś więc opowiedzmy wam o tym, skąd się one biorą, jak im zapobiegać sytuacji, w której pojawiają się przebarwienia zębów przy aparacie ortodontycznym. Aby jednak kompletnie wyczerpać temat wybielania, odpowiemy wam też na pytania związane z tym, jak powstają przebarwienia zębów po napojach takich jak kawa, ale też o tym, czy możliwe są przebarwienia zębów po wybielaniu! Zaczynamy dzisiejszy artykuł!

Przebarwienia zębów — przyczyny

Zacznijmy więc od tego, skąd biorą się przebarwienia zębów przy aparacie ortodontycznym. Sam aparat jest niczym innym jak pewnego rodzaju ciało obce. A skoro w naszej jamie ustnej pojawiają się ciała obce, to zwiększa się powierzchnia do odkładania się płytki nazębnej. A jeżeli pojawia się tam ciało obce, to także wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy, kamienia nazębnego czy także po prostu niewłaściwego oczyszczania zębów z gromadzących się osadów. Często też możecie zauważać pewne przebarwienia czy odwapnienia po zdjęciu zamków na zębach. Odwapnienia te odznaczają się tym, że na zębach pojawiają się jasne plamy o kształcie przypominających półksiężyce. Jeżeli jednak chodzi o przebarwienie związane ze zdjęciem aparatu ortodontycznego, to możliwe jest jego usunięcie z pomocą piaskowania.

Jakie są jednak przebarwienia zębów przyczyny? Otóż do czynników zwiększających ryzyko powstawania zaliczamy palenie wyrobów tytoniowych, picie napojów wysoko barwiących. To jednak nie wszystko! Na pojawienie się przebarwień na szkliwie wpływają także przyjmowanie antybiotyków zawierających tetracyklinę, obumarcie zęba czy nawet przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru. Nie bez powodu fluoryzacja powinna być wykonywana pod czujnym okiem specjalisty z gałęzi stomatologii.

Przebarwienia zębów po kawie i po wybielaniu

Skoro przebarwienia zębów przy aparacie ortodontycznym nie są już dla was tajemnicą, to czas też omówić przebarwienia zębów po kawie czy innych produktach spożywanych na co dzień. Najbardziej na nasz kolor zębów wpływają barwiące napoje, do których należą przede wszystkim herbata, wino czy zwłaszcza kawa. Kawa ma bardzo kwaśny odczyn co nie tylko zwiększa ryzyko powstawania próchnicy lecz to nie wszystko. W kawie znajdują się także polifenole i to właśnie one są odpowiedzialne za powstawanie niezwykle nieestetycznych przebarwień. Na szkliwie pojawią się także brzydko prezentujące się przebarwienia i zażółcenia szkliwa. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, aby zrealizować wybielanie zębów. Przebarwienia zębów po wybielaniu nie powinny już was męczyć, nawet jeżeli były one tak bardzo męczące.