Martwy żółty ząb

Martwy żółty ząb

Martwy żółty ząb

Choć zęby pokryte są najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, czyli szkliwem, to jednak mimo to narażone są na szereg różnego rodzaju zagrożeń. Bardzo szybko można doprowadzić do sytuacji, gdy powstanie na nich kamień nazębny, pojawią się ubytki w szkliwie, próchnica obejmie ząb, a być może nawet miazgę zębową, co będzie wiązało się z leczeniem kanałowym. Innym często występującym problemem jest powstawanie na zębie przebarwień. Martwy żółty ząb — co warto o nim wiedzieć? Jak można poprawić wygląd takiego zęba?

Czy martwy ząb może się zepsuć?

Martwy żółty ząb — czym jest i jak powstaje? Zanim przejdzie się do najważniejszej sprawy w tym zakresie, czyli dowiedzenia się, czy martwy ząb może się zepsuć, przede wszystkim trzeba zorientować się, jak on powstaje.
Każdy doskonale wie, że jednym z największych zagrożeń dla zębów jest próchnica. Powstaje ona w wyniku namnażania się w jamie ustnej szkodliwych bakterii, które odżywiając się dostarczanymi im cukrami, wydzielają z siebie szkodliwe dla szkliwa kwasy. Te przedostając się przez szkliwo, podążają dalej w głąb zęba, powodując powstawanie w nim próchnicy. Na wczesnym etapie choroby takie uszkodzenia są łatwe do usunięcia, ponieważ wystarczy tylko zastosowanie tzw. borowania zęba, aby pozbyć się z niego całej próchnicy, a wolną przestrzeń wypełnić plombą. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy próchnica przedostanie się do miazgi zębowej. Objawiać się to będzie ogromnym bólem zęba. Czy da się takie zakażenie wyleczyć? Oczywiście tak, lecz wiedzieć trzeba, że nie da się tego zrobić równie łatwo, jak górnych fragmentów zęba. Konieczne w tym wypadku będzie leczenie kanałowe, czyli usunięcie z zęba miazgi.
Jaki będzie efekt leczenia kanałowego? Pozbawiony miazgi ząb oczywiście nie będzie już bolał, a także zniknie z niego stan zapalny. Jednocześnie wiedzieć trzeba, że ząb nie będzie już odżywiany, ponieważ to właśnie było zadaniem miazgi. Dostarczała ona do zęba wszystkie składniki odżywcze. Po leczeniu kanałowym powstanie więc martwy żółty ząb.
Co trzeba wiedzieć o takim zębie? Przede wszystkim to, że nie będzie on już nigdy stanowił problemu, jeśli chodzi o próchnicę czy też ból. Czy taki ząb może się jednak zepsuć? Jeśli martwy ząb zostanie po leczeniu dobrze zabezpieczony, czyli np. wykonana zostanie na nim wysokiej jakości korona, może on bez większych problemów być użytkowany nawet przez dziesięciolecia.

Jaki kolor ma martwy ząb?

Powszechnie uważa się, że po leczeniu kanałowym zawsze powstanie martwy żółty ząb. Czy jednak kolor ten zawsze będzie żółty? A może jednak w wyniku przeprowadzania takiego leczenia ząb przebarwić się może inaczej?
Jak się okazuje, martwy ząb w kolorze żółtym to dość rzadkie zjawisko. Zęby na żółto barwią się zdecydowanie częściej z powodu nieprawidłowej diety, palenia papierosów czy też przesadzania z kawą lub herbatą. Ząb, który był leczony kanałowo, zdecydowanie częściej będzie po prostu ciemniał i stawał się czarny. Takie zjawisko występuje dość powszechnie, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie po zastosowaniu leczenia kanałowego będzie się miało do czynienia z takim przebarwieniem.

Jak wybielić martwy ząb?

Bez względu jednak na to, czy będzie się miało martwy żółty ząb, czy też może ciemny, zawsze wiąże się to ze sporymi trudnościami. Taki kolor zęba zaburza bowiem piękno uśmiechu, może powodować utratę pewności siebie czy też nawet problemy w życiu zawodowym i rodzinnym. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można wybielić ciemny martwy ząb. Jakie są w tym zakresie najlepsze metody i na co warto się zdecydować?
Podstawową sprawą, o której warto się na początku dowiedzieć, to żeby nie stosować klasycznych metod wybielania zębów. Martwy ząb nie ciemnieje od swojej zewnętrznej strony jak przy tradycyjnych przebarwieniach, lecz od wewnątrz. Z tego też powodu kupowanie wkładek wybielających czy też używanie innych powszechnych metod wybielania zębów nie będzie przynosiło właściwie żadnych korzyści. Konieczne jest zastosowanie wybielania wewnątrzkomórkowego, czyli polegającego na podawaniu środka wybielającego do wnętrza zęba. Jak taki zabieg wygląda?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z zębem konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby mieć pewność, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone poprawnie i wszystkie kanały zostały dobrze oczyszczone i wypełnione. Jeśli wykryje się jakieś nieprawidłowości, w pierwszej kolejności konieczne będzie ich skorygowanie. Mając już pewność, że ząb jest w dobrym stanie, dentysta otworzy go i usunie z niego wypełnienie. Następnie do wnętrza zęba podany zostanie środek wybielający, a ząb otrzyma opatrunek. Wybielanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy.
Wielu specjalistów odradza taką formę wybielania, ponieważ ząb po leczeniu kanałowym może być dość delikatny, a przez to istnieć może ryzyko jego pokruszenia się. Z tego też powodu wielu dentystów zaleca, aby zamiast klasycznego wybielania zastosować licówki, czyli nakładki na ząb zasłaniające jego przebarwioną stronę. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla zęba, a również przynosi bardzo dobre efekty.