Krzywy zgryz u dzieci

Krzywy zgryz u dzieci

Krzywy zgryz u dzieci

Niedoświadczeni rodzice często nie przykładają większej uwagi do stanu zębów ich małych dzieci. Wychodzą oni z założenia, że pierwsze ząbki i tak wypadną, więc nie ma sensu się nimi przejmować. Przekonanie to często pozostaje obecne także w wieku szkolnym, gdy ignorowany jest krzywy zgryz u dzieci.

Wady zgryzu – co to takiego?

Czym jest krzywy zgryz u dzieci? Są to różnego typu zaburzenia w budowie, ale także poszczególnych czynnościach narządów jamy ustnej. Mowa tu jest np. o nieprawidłowym ustawieniu pojedynczych zębów, lecz także o złej pozycji całych łuków zębowych.

Czy problemy ze zgryzem mogą stanowić duży kłopot? Jak się okazuje, krzywy zgryz to naprawdę poważne zagrożenie dla każdego dziecka. Zęby nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, lecz dodatkowo mogą być narażone na ryzyko zniszczenia. Na nieprawidłowo ułożonych zębach nadmiernie gromadzi się kamień, powstają ogniska próchnicze, a także dochodzi do ścierania się szkliwa. Wszystko to oczywiście powoduje, że dziecko już na wczesnym etapie swojego życia może mieć poważne kłopoty z uzębieniem.

Wady zgryzu u dzieci – przyczyny

Jak więc widać, krzywy zgryz u dzieci to nie przelewki i trzeba jakoś temu zaradzić. Żeby jednak można było zastosować odpowiednie leczenie, koniecznie trzeba najpierw poznać przyczyny powstawania wad zgryz wśród dzieci.
Jak się okazuje, zdecydowanie najczęściej za wadę zgryzu u maluchów odpowiedzialny jest nieprawidłowy smoczek, który podawano im w okresie niemowlęcym. Powstałe wtedy szkody zaowocowały zmianami położenia zębów.

Podobnie spowodowane może to być zbyt długim okresem karmienia dziecka z butelki, a także podawaniem mu zbyt rozdrobnionego pokarmu. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że bardzo często za wadę zgryzu u dziecka odpowiada nawyk obgryzania paznokci czy też ssania ołówka lub kredek. Bez względu jednak na to, co dokładnie było przyczyną powstawania wady zgryzu, konieczne jest zastosowanie u dziecka odpowiedniego leczenia. Bo jak się okazuje, współczesna medycyna pozwala bardzo skutecznie poradzić sobie z nawet najpoważniejszymi problemami ze strony ułożenia zębów.

Wada zgryzu u dzieci – leczenie

Kluczem do poprawnego i względnie szybkiego wyleczenia wady zgryzu jest rozpoczęcie walki o równe zęby możliwie jak najwcześniej. Zaleca się, aby dziecko z wadą zgryzu trafiło do ortodonty nawet w wieku 8 lat.

W zdecydowanej większości do leczenia krzywych zębów wykorzystuje się po prostu aparat ortodontyczny. Dziecko będzie musiało nosić go przez kilka lat, lecz osiągnięty efekt będzie z całą pewnością więcej niż zadowalający.

Innym bardzo popularnym rozwiązaniem zamiast aparatu są specjalne nakładki na zęby. Stosowane są one przeważnie wtedy, gdy wada jest delikatniejsza i nie wymaga zakładania aparatu.
Oczywiście nie każdą wadę zgryzu da się naprawić przy pomocy nawet najlepszego aparatu. Jeśli zęby będą zbyt mocno przesunięte, konieczne może być zastosowanie leczenia operacyjnego. Chirurgia szczękowa pozwala na poprawienie każdego, nawet skrajnie nieestetycznego uzębienia, co uchroni dziecko przed późniejszymi bardzo poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.