Kortykotomia NFZ
Kortykotomia to zabieg, który przeprowadza się głównie u osób dorosłych, które są w trakcie leczenia ortodontycznego. Może być on zlecony tym osobom, które noszą aparat ortodontyczny, a których kości szczęki są już w pełni wykształcone, czyli zazwyczaj już po ukończeniu dwudziestego roku życia.
Kortykotomia NFZ – sprawdź, czy masz wskazania do zabiegu
U dorosłych osób leczenie ortodontyczne jest trudniejsze i stosunkowo bardziej bolesne niż dla dzieci i osób w wieku młodzieńczym. Po kortykotomii można spodziewać się zmniejszenia intensywności bólu, towarzyszącego noszeniu aparatu oraz przyspieszenia całego procesu prostowania zębów. Można również liczyć na to, że u pacjenta po kortykotomii nie odsłonią się szyjki zębowe już po leczeniu. Wskazaniami do zabiegu są nieelastyczne, twarde kości, krótkie korzenie zębowe, dodatkowo podatne na resorpcję. Poza tym ważnym wskazaniem jest cienki biotyp dziąsła oraz naturalna oporność na przesuwanie zębów. Na zabieg można również skierować pacjentów, których charakteryzują wady kostne, ale tylko te o słabym nasileniu.
Kortykotomia NFZ – jak przebiega taki zabieg?
Kortykotomia to zabieg, którego nie ma potrzeby się obawiać. Jest stosunkowo krótki – w zależności od przeprowadzającej go osoby, razem z przygotowaniem pacjenta powinien on trwać nie dłużej niż 45 minut. Wykonuje się go piłą piezoelektryczną, niewielką, bo maksymalnie trzymilimetrową. To właśnie tym narzędziem nacina się dziąsło, a następnie blaszkę kostną. Powstałe nacięcie na koniec należy zaszyć. Ranka powinna być odpowiednio zabezpieczona minimum przez kolejne pół godziny. Aby opatrunek nie zsunął się, osoba, u której przeprowadzany jest zabieg, powinna przygryzać opatrunek przez ten czas. Pacjent w trakcie nie powinien odczuwać bólu, gdyż kortykotomia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Trzeba jednak liczyć się tym, że niewielki ból pojawi się po ustąpieniu znieczulenia. Lekarz powinien wskazać, jakimi lekami uśmierzyć te dolegliwości. Po zabiegu dość szybko dochodzi się do formy. Trzeba liczyć się z tym, że miejsce po interwencji może krwawić przez ponad 12 godzin, również przez dwa dni po zabiegu z dziąsła może nie schodzić opuchlizna. Bezpośrednio po zabiegu nie poleca się przyjmowania pokarmów, a po kilku godzinach warto zacząć od musów oraz kremów w temperaturze pokojowej, czyli pokarmów, które nie podrażnią rany.
Kortykotomia NFZ
Aby leczenie ortodontyczne w Polsce było refundowane, trzeba spełnić bardzo wiele warunków. Zapłacić samodzielnie trzeba zawsze, gdy ma się więcej niż 12 lat. Nawet w przypadku dzieci nie można liczyć na refundację kosztów aparatu stałego. Dorośli z kolei muszą płacić osobiście zawsze, gdy zdecydują się na noszenie aparatu ortodontycznego. Podobnie jest z zabiegiem kortykotomii – należy przygotować się na koszt rzędu nawet do trzech tysięcy za zabieg. W przeszłych latach zdarzały się pojedyncze przypadki przeprowadzenia kortykotomii w ramach NFZ, ale to jakie warunki trzeba byłoby spełnić, poinformuje praktykujący lekarz specjalista.