Protetyk stomatologiczny – ile zarabia?

protetyk-stomatologiczny

Protetyk stomatologiczny – ile zarabia?

Ile zarabia protetyk stomatologiczny? Zgłębiamy zagadnienia zarobków

Protetyka jest działem stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem uzębienia lub jego fragmentów u pacjentów po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtwarzania są wykorzystywane stałe lub ruchome uzupełnienia protetyczne.

Protetyk stomatologiczny — co właściwie robi?

Aby rozpocząć karierę zawodową jako protetyk dentystyczny, trzeba przede wszystkim ustalić ścieżkę edukacyjną do tego zawodu. Jedną z opcji jest ukończenie średniej szkoły medycznej lub szkoły policealnej przygotowującej do zawodu. Inne możliwości to ukończenie studiów w trybie dziennym lub zaocznym.
Protetyk stale współpracuje ze stomatologami, otrzymując zlecenia na wykonanie aparatów ortodontycznych, protez zębowych częściowych lub całkowitych, szyn dentystycznych, a także różnego rodzaju napraw tego rodzaju produktów. Stomatolog lub ortodonta wykonuje zazwyczaj tzw. wycisk i wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi jego wykonania przekazuje go protetykowi.
Zarówno gabinety ortodontyczne, jak i stomatologiczne rozwijają się cały czas, korzystając z innowacji pojawiających się w tych branżach. Ogólny poziom edukacji społeczeństwa w zakresie korekt wad zgryzu, profilaktyki i odpowiednio dobranego leczenia stomatologicznego wyraźnie się poprawił na przestrzeni ostatnich lat.
Wzrosło zapotrzebowanie na usługi protetyczne. Przyczyną jest właśnie wiedza na temat konsekwencji nieleczonych wad zgryzu w późniejszym życiu (stąd popularność aparatów ortodontycznych różnych modeli widoczna na co dzień na polskich ulicach). Inną przyczyny, dla których zawód protetyka stomatologicznego cieszy się dużą popularnością to: zwiększona dbałość o stan uzębienia i stopniowe starzenie się społeczeństwa.

Wynagrodzenie protetyka dentystycznego

Rozpoczynając pracę w tym zawodzie, tak jak i w innych profesjach pożądane jest zdobycie odpowiedniego doświadczenia, umiejętności oraz kontaktów w branży.
Dlatego warto rozpocząć od pracy w istniejącym gabinecie protetycznym, a wraz z rozwojem kariery zdecydować się na pozostanie na etacie, lub otwarcie własnego zakładu.

Ile zarabiają protetycy dentystyczni? Według portalu wynagrodzenia.pl połowa pracowników w tym zawodzie osiąga wynagrodzenie pomiędzy 3 180 PLN do 4 950 PLN brutto, 25% poniżej tego przedziału, 25% więcej niż 4 950 PLN brutto. Dane pochodzą z badania, w którym wzięło udział 83 techników dentystycznych w styczniu 2001.

Praca protetyka stomatologicznego – wady i zalety

Protetyk dentystyczny to zawód wymagający zdolności manualnych, dokładności i staranności. Z uwagi na konieczność odpowiedniej koordynacji wykonania zamówień z wizytami pacjentów w gabinetach stomatologicznych jest to często praca pod presją czasu. Technik dentystyczny zazwyczaj nie przyjmuje pacjentów bezpośrednio, ale wykonuje zlecenia lekarzy. Zdarzają się też wyjątki od tej reguły. Jak pokazuje mediana wynagrodzenia, szczególnie na początku przygody z zawodem raczej nie należy spodziewać się dużych pensji.
Jest to niewątpliwie zawód, na który istnieje duże zapotrzebowanie. Protetyk stomatologiczny to także możliwość rozwoju zawodowego w Polsce i poza granicami kraju.