Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?
Kamień nazębny to nic innego jak stwardniała płytka nazębna, która nie została odpowiednio usunięta z powierzchni szkliwa. Jeżeli jednak nie będziemy jej regularnie usuwać, poprzez wykorzystanie dostępnych zabiegów profilaktycznych, to płytka uwapni się i zmieni w twardy kamień nazębny. Jak można się domyślić, jego pozostawienie na powierzchni zębów jest stosunkowo niebezpieczne dla zdrowia jamy ustnej, gdyż bakterie obecne w kamieniu atakują przyzębie oraz odsłaniają zęby. Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego? Czy sam zabieg jest bolesny? Sprawdźmy to!
Jak usuwany jest kamień nazębny?
Należy więc zacząć od tego, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego. Niezbędnym narzędziem umożliwiającym wykonanie tego zabiegu jest skaler ultradźwiękowy. To powszechnie stosowana aparatura, której działanie opiera się oczywiście na ultradźwiękach. Gdy urządzenie je emitujące zostanie przyłożone do zaatakowanego przez kamień zęba, nagromadzone złogi będą stopniowo pękać i odpadać od powierzchni szkliwa. Oczywiście, abyśmy nie zakończyli całego procesu teraz — nasz zęby zostaną odpowiednio oszlifowane. To niezwykle ważne, gdyż dzięki temu zęby będą prezentować się możliwie najlepiej. Efekt uzyskany przy pomocy skalingu sprawia, że zęby stają się piękne i co najważniejsze — zdrowe! Sam skaling nie jest zabiegiem długotrwałym, stąd też jego odkładanie w czasie może okazać się bardzo szkodliwe. Czemu nie poświęcić się dla własnego zdrowia, skoro w tak łatwy sposób można uzyskać zadowalające rezultaty?
Czy zabieg boli?
Warto zastanowić się także nad tym, czy usuwanie kamienia nazębnego faktycznie jest tak bolesne, jak opowiadają pacjenci. Okazuje się, że skaling może być nieprzyjemny dla komfortu pacjenta, jednak wynika to z pewnej nadwrażliwości zębów, bądź obecności próchnicy zębów. Łatwo domyślić się tego, że im większa ona będzie, tym bardziej skaling będzie nam przeszkadzał. Nic więc dziwnego, że czy wykonywany będzie skaling — odczujemy znaczący dyskomfort. Być może to tutaj własne znajdziemy powody występowania problemów i złych opinii na temat tego zabiegu? W procesie, jakim jest usuwanie kamienia nazębnego dużą rolę odgrywa to, jak lekarz stara się utrzymać maksymalną wygodę zabiegu. Jak więc sami widzicie — usuwanie kamienia nazębnego wcale nie musi boleć, jeżeli mamy zdrowe zęby. Właśnie dlatego, jeżeli boicie się skalingu, to już nie powinno tak być! To wszystko dla waszego zdrowia! Mamy nadzieję, że umówicie swój zabieg już bardzo niedługo!