Czy retainer prostuje zęby?

retainer

Czy retainer prostuje zęby?

Czy retainer prostuje zęby? Odpowiadamy na pytanie!

Retainer nie prostuje zębów, ponieważ nie wywiera na nie żadnego wpływu. Stosuje się go w celu utrwalenia efektu uzyskanego dzięki leczeniu czynnościowym aparatem. Aparat wywiera nacisk, dlatego stopniowa przesuwa zęby we właściwe miejsca. Należy jednak pamiętać, że z upływem czasu mogłoby dojść do przesunięć niepożądanych, ponieważ uzębienie podlega skutkom siły żucia. Dlatego tak ważne jest noszenie aparatu retencyjnego, który przede wszystkim chroni i zabezpiecza zęby.

Retainer – po co się go stosuje?

Głównym celem stosowania aparatu retencyjnego jest utrwalenie efektów uzyskanych podczas leczenia ortodontycznego. Dlatego jest on potrzebny od razu po zakończeniu prostowania, ponieważ wtedy spełni swoje zadanie. Nie ma znaczenia, czy noszony był aparat tradycyjny, czy może przezroczyste aparaty nakładkowe, ponieważ retencja powinna być utrzymana zawsze. Zakończenie leczenia na aparacie ortodontycznym nie jest dobrym wyborem, ponieważ wady zgryzu mogą się w ten sposób jedynie pogłębić i utrwalić. Po krótkim czasie zęby mogą się cofnąć do stanu w jakim były przed rozpoczęciem leczenia. Kości ulegają naturalnie ciągłemu remodelowaniu i skutkuje to fizjologicznym przesunięciem zębów. Z kolei na zęby cały czas działają siły żucia, dlatego tak ważna jest kontrola nad uzębieniem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zęby przesuwają się przez całe życie człowieka. Dlatego oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest noszenie aparatu retencyjnego do końca swoich dni. Według większości lekarzy stomatologów aparat retencyjny powinien być noszony tyle samo czasu, ile trwało leczenie standardowym aparatem ortodontycznym. Podczas jedzenia retainer można zdjąć, dlatego przez długi czas zachowuje świeży wygląd. Dzięki temu można swobodnie nitkować oraz szczotkować zęby po każdym posiłku. Takie działanie powoduje, że maleje ryzyko powstania kamienia nazębnego oraz próchnicy. Niestety wiele osób nie pamięta o regularnej higienie jamy ustnej, a to często prowadzi do problemów z uzębieniem.

Zalety retainera

Najważniejszą zaletą stałego aparatu retencyjnego jest możliwość utrzymywania zębów w miejscu przez cały czas. Ograniczy to przesunięcia i pozwoli zachować dobry wygląd przez dłuższy czas. Czyszczenie przestrzeni między zębami nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Dostępne są również zdejmowane aparaty retencyjne, które mogą być ściągane. Są one dopasowane do kształtu jamy ustnej oraz języka. Należy pamiętać, że każdy aparat retencyjny jest dopasowywany indywidualnie do konkretnego rodzaju uzębienia. Jeden model nigdy nie będzie pasował dla dwóch osób, dlatego nie powinno się stosować używanych aparatów. Jest to nie tylko bezskuteczne, ale również mało higieniczne. Warto dodać, że przesuwanie się zębów jest naturalnie występującym zjawiskiem. Przy użyciu odpowiednich narzędzi można jednak to skorygować. Przy wyborze aparatu retencyjnego warto poprosić o pomoc specjalistę.