Czy protezy zębowe są refundowane przez NFZ?

proteza-zebowa

Czy protezy zębowe są refundowane przez NFZ?

Protezy zębów służą do odtworzenia utraconego uzębienia. Za ich pomocą można uzupełnić braki pojedyncze lub mnogie. Czy protezy zębowe podlegają refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Proteza zębowa – specyfika i cechy

Dzięki protezom zębowym można odbudować estetykę uśmiechu i odzyskać prawidłową funkcję żucia. Czy protezy zebowe sa refundowane przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty protetyki stomatologicznej, jednak koszyk świadczeń nie obejmuje wszystkich nowoczesnych protez zębowych. Fundusz może zrefundować tylko najprostszą i najtańszą protezę – akrylową.

Proteza zębowa akrylowa jest rodzajem protezy, która powstaje z tworzywa sztucznego – akrylu. Jest to proteza ruchoma, czyli wyjmowana z jamy ustnej.

Akrylowa proteza zębowa może być wykonana jako:
– Proteza całościowa – stosowana w bezzębiu, czyli wtedy, gdy pacjent nie ma żadnego naturalnego zęba.
– Proteza częściowa – używana przy mniejszych brakach, gdy pacjent ma jeszcze naturalne zęby.

Pod kątem swojej budowy proteza zębowa wykonana z akrylu składa się z tworzywa imitującego dziąsła oraz osadzone w nich zęby. Jest to proteza pokrywająca wyrostki zębodołowe oraz zachodząca na podniebienie. Nie ma żadnych klamer, haków, podparć i osadzana jest na śluzówce jamy ustnej. Stąd też określana jest jako proteza osiadająca.

Zalety i wady protez zębowych

Protezy zębowe akrylowe, które refundowane są przez NFZ, mają określone zalety i wady. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zalety protez akrylowych:

– Estetyczny wygląd – wykonane przez doświadczonego protetyka protezy akrylowe wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem i powodują, że uśmiech pacjenta jest estetyczny. Poprawiają również wygląd twarzy – niwelują zapadnięte wargi, policzki.
– Szybkie w wykonaniu – protezy akrylowe można wykonać bardzo szybko, ponieważ wymagają one jedynie pobrania wycisków z jamy ustnej pacjenta.
– Bezpłatne – protezy zębowe akrylowe są jedynymi protezami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakupienie protezy z własnych środków, jest to najlepszy sposób, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd.

Wady protez akrylowych:

– Mniejszy komfort – protezy wykonane z akrylu wyróżniają się niższym komfortem niż inne typy protez. Mogą powodować ból dziąseł, nieprzyjemny ucisk, otarcia śluzówki. Problemem jest też wypadanie protezy.
– Pogorszone żucie – ze względu na materiał oraz brak stałego osadzenia w jamie ustnej proteza akrylowa ma gorsze właściwości pod kątem żucia i może wymagać rezygnacji z określonych pokarmów.
– Krótka żywotność – proteza akrylowa jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, głównie pękanie. Zwykle służy przez około 5 lat. NFZ refunduje jedną protezę akrylową raz na 5 lat, jednak pacjentowi przysługuje również bezpłatna naprawa protezy – raz na 2 lata.
– Długi czas oczekiwania na wizytę u dentysty na NFZ – w wielu gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ i wykonują refundowane protezy, czas oczekiwania na wizytę może trwać nawet parę miesięcy.