Czy ósemki należy usuwać? Poznaj odpowiedź na pytanie.
Ósemki zwane również zębami mądrości to zęby, które nie wyrastają u każdego człowieka. Jeśli jednak ósemki pojawią się, często zachodzi potrzeba ich usunięcia. Usunąć ósemki należy, wtedy gdy bezapelacyjnie zagrażają one właściwemu wzrostowi pozostałych zębów. Warto skonsultować się z lekarzem aby dowiedzieć się czy ósemki należy usuwać.
Po co usuwa się ósemki?
Zdaniem lekarzy stomatologów zęby mądrości powinny być usuwane tylko wtedy gdy zagrażają zdrowiu pozostałych zębów. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której ósemki nie mieszczą się w łuku zębowym z oraz naciskają na resztę zębów lub też zostaną zaatakowane przez próchnicę, należy je bezdyskusyjnie usunąć. Wiąże się to również z tym ,że wiele osób skarży się na bóle w okolicach wyżynających się ósemek. Takie dolegliwości mogą prowadzić do problemów z prawidłowym zgryzem.
Zęby mądrości najprościej mówiąc nie mieszczą się w kości, przez co naciskają na resztę zębów. Może to prowadzić do przesunięcia się reszty zębów, co popsuje estetykę oraz komfort. Ósemki źle ułożone w kości są przyczyną silnych bólów, mogą one być również zaatakowane gromadzącymi się w bakteriami, co wiąże się z pojawieniem próchnicy. W takiej sytuacji należy dokonać ekstrakcji zęba.
Dzięki temu uniknie się możliwości tworzenia torbieli czy resorpcji zębów sąsiadujących z ósemką. Pamiętajmy jednak o tym, że mimo popularności zabieg usuwania ósemek jest bardzo trudny, a także wiąże się z zaistnieniem powikłań. Po konsultacji ze stomatologiem wiadome będzie czy ósemki należy usuwać.
Czy usuwanie ósemki boli?
Znając już przyczyny wykonania zabiegu ekstrakcji ósemki, warto dowiedzieć się również czy usuwanie ósemek boli. Ósemki tak jak inne zęby usuwane są pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu ból jest zminimalizowany, a nawet w ogóle nieodczuwalny. Zabieg ekstrakcji zęba przeprowadzany przez lekarza stomatologa trwa około godziny.
Po przeprowadzonej ekstrakcji, miejsce po zębie zostaje oczyszczone oraz zakłada się opatrunek. Pacjenci mimo znieczulenia skarżą się na to, że wyrywanie zęba wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem, które nazywają rozpieraniem. Ponadto, jeśli rozwinie się stan zapalny idący w parze z wystąpieniem ropnia wysiękowego, znieczulenie podane przez lekarza stomatologa może być niewystarczające.
W takim przypadku należy na kilka dni przed ekstrakcją podać odpowiedni antybiotyk, dopiero po leczeniu antybiotykiem wzrośnie pewność tego, że znieczulenie zadziała prawidłowo. Zwalczony w ten sposób stan zapalny otworzy drogę do przeprowadzenia odpowiednich zabiegów usuwania ósemki.
Ile kosztuje usuwanie ósemek?
Wiedząc już czy ósemki należy usuwać, należy zainteresować się również kosztami przeprowadzenia tego zabiegu. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje usuwanie ósemek. Zabieg ten wykonywany jest więc bezpłatnie, niestety wiąże się to z długim czasem oczekiwania, co skutkuje tym, że coraz większa liczba pacjentów decyduje się na skorzystanie z prywatnych usług dentystycznych.
Koszt przeprowadzenia zabiegu zależny jest oczywiście od miejsca, w którym ma być on przeprowadzony. Jeśli zajdzie potrzeba chirurgicznego usunięcia ósemki to należy spodziewać się wydatku w granicach 300-450 złotych. Oczywiście usunięcie zęba, który zatrzymał się całkowicie, może być dużo droższe, w tym przypadku ceny zabiegów zaczynają się od 400zł wzwyż.