Czy można jeść po leczeniu kanałowym? Odpowiadamy na pytanie.

Czy można jeść po leczeniu kanałowym? Odpowiadamy na pytanie.

Próchnica to nie błahy problem, ale poważna choroba, która może prowadzić do utraty zębów, sporych dolegliwości bólowych oraz rozległych stanów zapalnych, obejmujących właściwie cały organizm. Zaczyna się niewinnie, a pierwsze jej oznaki łatwo przeoczyć – dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, w trakcie których lekarz będzie mógł już na początkowym etapie wykryć ewentualne zmiany próchnicze.

O ile próchnica nie dociera do miazgi zęba, jej leczenie jest stosunkowo proste, bezbolesne i wiąże się z bardzo niskimi ryzykiem niepowodzenia. Sprawa się jednak mocno komplikuje, jeśli bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy zniszczą szkliwo i zębinę, dostając się do miazgi. Wówczas powstaje stan zapalny dający o sobie znać silnym bólem, a leczenie zachowawcze staje się niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem w takich przypadkach okazuje się endodoncja, czyli leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – kiedy się zdecydować


Jak już wspomnieliśmy, najczęstszych wskazaniem dla przeprowadzenia leczenia kanałowego jest rozległa próchnica, która dotarła już do miazgi zęba, uniemożliwiając tym samym zastosowanie metod z zakresu stomatologii zachowawczej. Na endodoncję lekarz może zdecydować się również w przypadku masywnego urazu zęba oraz konieczności jego odbudowy protetycznej – nawet, jeśli ząb nie jest dotknięty próchnicą.

Leczenie kanałowe polega na trepanacji zęba (czyli otworzeniu jego korony) oraz następnym oczyszczeniu jego kanałów z miazgi (tak zwany nerw). Po opróżnieniu kanały są dokładnie dezynfekowane – tak, aby pozbyć się pozostających w nich bakterii i zahamować dalsze uszkodzenie zęba oraz procesy gnilne. Kolejny krok to wypełnienie kanałów gutaperką. Potem lekarz może przystąpić do odbudowy zęba. W tym celu może wykorzystać włókno szklane lub zdecydować się na odbudowę protetyczną za pomocą korony osadzonej na wkładzie koronowo-korzeniowym. Cały zabieg jest bezbolesny (wykonywany w znieczuleniu), a długość jego trwania zależy od ilości kanałów w zębie.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego


Endodoncja jest często jedynym sposobem na uratowanie zęba zniszczonego przez próchnicę lub urazy mechaniczne. Nie zawsze jednak jej przeprowadzenie jest możliwe. Do najważniejszych przeciwwskazań dla leczenia kanałowego zaliczyć należy na pewno:

• uszkodzenie korzenia zęba;
• całkowity brak korony, uniemożliwiający odbudowę;
• rozległy stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych – wówczas konieczna jest wcześniejsza antybiotykoterapia. 

Zalecenia po kanałowym leczeniu


Po zakończonym leczeniu kanałowym pacjent może odczuwać delikatny ból, który jednak mija wraz z biegiem czasu. Powrót do zdrowia będzie tym szybszy, im lepiej zastosuje się on do wskazań lekarza. Często zadawane pytanie dotyczy tego, czy można jeść po leczeniu kanałowym. Zarówno jedzenie, jak i picie – zwłaszcza gorących napojów – należy ograniczyć przez kilka godzin po zabiegu. Przez kilka dni należy natomiast zachować szczególną ostrożność – szczególnie żując twarde lub ciągnące potrawy. Mogą one doprowadzić do wypadnięcia wypełnienia z kanałów zęba.