Czy mleczaki mają nerwy?
Wiele osób zastanawia się, czy mleczaki mają nerwy. Mleczaki to pierwsze pokolenie zębów, które po czasie wypadają. Warto mieć na uwadze, że już w życiu płodowym mogą się rozwinąć ich zawiązki. Z reguły jednak dopiero około 6. miesiąca życia zaczynają się pojawiać. Przeważnie 20 zębów mlecznych pojawia się u dzieci.
Zęby mleczne – budowa
Należy pamiętać, że z upływem czasu zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe. Najmłodsi mają po dziesięć zębów w żuchwie oraz szczęce. Z korzenia oraz korony składa się ząb mleczny. W dziąśle znajduje się oczywiście korzeń zęba. Precyzyjniej to zlokalizowany jest w zagłębieniu kości, które określane jest jako zębodół. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w jamie ustnej widoczna jest tylko korona zęba. Szyjka zęba oddziela korzeń i koronę. Kanały korzeniowe z żywą miazgą znajduję się z kolei we wnętrzu zębiny. Zęby mleczne, podobnie jak stałe posiadają szkliwo, które jest na całej koronie od szyjki. Szkliwo pełni funkcję zabezpieczającą, ponieważ osłania zęby. Na szkliwie najszybciej pojawiają się ubytki próchnicowe, ponieważ nie jest odporne na działanie bakterii oraz kwasów. W tym artykule wyjaśnimy, czy mleczaki mają nerwy, a także podpowiemy kiedy warto udać się do dentysty. Każdy ząb posiada też zębinę okalającą miazgę. Należy pamiętać, że zębina umieszczona jest pod szkliwem. Miazga to tkanka żywa, która wypełnia komorę zębową oraz korzeniowe kanały. Zęby mleczne u dziecka można podzielić na trzonowce, siekacze oraz kły. Trzeba mieć na uwadze, że przedtrzonowe zęby nie występują w uzębieniu mlecznym. 4 siekacze, 4 trzonowce oraz 2 kły znajdują się w każdym łuku zębowym. Nie tylko wielkością, ale również wyglądem mleczaki różnią się od stałych zębów. Dodatkowo mleczne zęby są drobniejsze i słabiej zmineralizowane. Są też bardziej białe i niestety mają cieńsze szkliwo. Te wszystkie czynniki wpływają na fakt, że mleczaki są bardziej narażone na próchnicę. Granica między częścią szkliwa powstałą w płodowym życiu i po narodzinach, jest widoczna na powierzchni zębów mlecznych. Warto dodać, że szpary są charakterystyczne dla pierwszego uzębienia. To dzięki szparom łuki zębowe są przygotowane na przyjście stałych zębów. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji mleczaków. Dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Lepiej jednak, jeśli będzie robić to po każdym posiłku, dlatego trzeba tego dopilnować. Rodzice często zastanawiają się, czy mleczaki mają nerwy. Kluczowy jest także wygląd korzeni zębów mlecznych. Oczywiście mleczaki mają nerwy oraz korzenie, które są zdecydowanie cieńsze oraz krótsze niż korzenie stałych zębów. O zresorbowaniu się korzenia przed wymianą uzębienia można mówić, jeśli wypadające mleczaki nie posiadają korzeni.
Cechy szczególne
Uwarunkowany genetycznie jest rozwój zębów mlecznych, które pojawiają się w określonej kolejności. Zazwyczaj około 2 lat trwa wyrzynanie zębów. Dolne siekacze, czyli inaczej jedynki pojawiają się na samym początku. Z reguły jest to 6-10 miesiąc życia, a zaraz po nich wyrastają siekacze górne. W 9-13 miesiącu życia wyrzynają się dwójki, czyli siekacze boczne. Pierwsze trzonowce powinny pojawić się w 14-17 miesiącu, natomiast w 16-23 miesiącu życia jest pora na dolne oraz górne kły. Między 6-12 rokiem życia rozpoczyna się proces wymiany mleczaków na stałe zęby. Można śmiało powiedzieć, że proces potrafi trwać latami. Dolne i górne siekacze wypadają jako pierwsze w 6-7 roku życia. Górne kły wypadają jako ostatnie w 10-13 roku życia. Należy pamiętać, że zębów mlecznych nie powinno się usuwać. Trzeba je leczyć, ale najlepiej o nie dbać i zapobiegać. Lepiej zachować mleczaki, które umożliwią prawidłowe umieszczenie zębów stałych w żuchwie oraz szczęce. W niektórych sytuacjach jednak konieczne okazuje się usunięcie zębów mlecznych. Z reguły jest to klasyczne rozwiązanie w przypadku zmian zgorzelinowych. Usuwając mleczaka eliminujemy czynnik odpowiedzialny za ból. Dodatkowo chronimy zawiązki zębów stałych przed uszkodzeniem. Przedwczesne usunięcie mleczaków może prowadzić do powstania wad zgryzu. Gdy wiesz już, czy mleczaki mają nerwy możesz lepiej się z nimi obchodzić. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica bardzo szybko rozprzestrzenia się na pozostałe zęby, dlatego najlepiej działać od razu. Stałe uzębienie różni się mocno od mlecznego. Mleczaki są bielsze, to właśnie stąd określane są mianem mlecznych zębów. Są też mniejsze, dlatego często szpary występują pomiędzy zębami. Nie trzeba się martwić szparami, ponieważ jest to całkowicie naturalne i nawet wskazane.
Wyrzynanie
Warto mieć na uwadze, że w ten sposób łuki zębowe przygotowują się do nadejścia większych stałych zębów w niedalekiej przyszłości. Korzenie zębów mlecznych są cieńsze oraz mniejsze, a do tego osadzone są płytko w dziąśle. Na te korzenie z upływem czasu zaczynają naciskać zawiązki zębów stałych. To w konsekwencji prowadzi do wypadnięcia zębów mlecznych. Warto dodać, że mleczaków jest zdecydowanie mniej niż zębów stałych. Trzeba jasno podkreślić, że jest ich tylko 20. Ubytki pojawiają się na skutek niedomywania poszczególnych zębów. Mleczne zęby są szczególnie podatne na atak próchnicy, ponieważ są bardzo delikatne i do tego mają dużo cieńsze szkliwo. Rytuał mycia zębów należy wprowadzić do codzienności malucha już od pojawienia się pierwszego mlecznego zęba. Należy pamiętać, że stan mleczaków ma ogromny wpływ na późniejsze stałe zęby. Właśnie dlatego pierwsze zęby potrzebują szczególnej troski. Początkowo do mycia dziąseł można stosować gazik nasączony wodą. Później można zakupić silikonową nakładkę na palec, a z czasem szczoteczkę do zębów z włosiem miękkim. Najlepiej kierować się odpowiednią grupą wiekową dziecka, a nie jej wyglądem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pasty z fluorem. Trzeba też początkowo pomagać dziecku dokładnie domywać zęby mleczne. Można również całkowicie wyeliminować słodkie napoje, żeby mieć pewność, że mleczaki będą zdrowe. Opłaca się także jeść owoce i warzywa. Szczególnie polecane są twarde owoce, które ścierają nadmierny osad z zębów. Po dokładnym przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, czy mleczaki mają nerwy.