Co to są korony zębowe i kiedy warto je stosować?
Leczenie protetyczne jest standardowym rozwiązaniem dla osób, które w wyniku zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej czy też wypadków i mechanicznych uszkodzeń utraciły częściowo lub całkowicie ząb. Najczęściej wykorzystywane w czasie takiego leczenia są korony zębów, które stanowią widoczną powyżej dziąsła część zęba. Co to są korony zębowe i jakie są ich rodzaje?
Rodzaje koron zębowych – metalowe, porcelanowe, czy z tlenku cyrkonu?
Jeśli utraci się częściowo jeden ząb — zostanie on ułamany lub też zniszczony przez próchnicę — cały czas istnieje możliwość jego uratowania. w takim wypadku stosuje się koronę zębową.
Co to są korony zębowe? Nazywane są tak elementy protetyczne, które używane są do odbudowy zęba. Dzięki nim pacjent odzyskuje swój ząb, który nie tylko wygląda dokładnie jak ten prawdziwy, lecz również można go całkowicie normalnie użytkować.
Jak można się bez trudu domyślić, na rynku występuje kilka różnych rodzajów koron zębowych. Czym się one cechują? Najtańsze są korony metalowe, które cenione są nie tylko za niską cenę, lecz także za bardzo dużą trwałość. Niestety ich nienaturalny wygląd sprawia, że dość wyraźnie odznaczają się w jamie ustnej.
Inną ciekawą propozycją są korony porcelanowe. Jest to zdecydowanie najchętniej wybierana korona, ponieważ cechuje się doskonałym wyglądem, a także wysoką trwałością.
Ostatnim często wybieranym rodzajem korony zębowej jest odmiana cyrkonowa. Jest ona dość ładna, w miarę trwała, lecz niestety może stanowić zagrożenie dla przeciwległych zębów.
Kiedy warto zastosować korony zębowe – na jakie problemy stomatologiczne mogą pomóc?
Skoro wiemy już, co to są korony zębowe, trzeba teraz przejść do omawiania ich zastosowań. Kiedy dokładnie powinno się rozważyć założenie korony zębowej?
Rzecz jasna najczęściej korzysta się z nich w sytuacji, gdy konieczne jest odbudowanie zęba. Może to nastąpić po uszkodzeniu mechanicznym, lecz także w wyniku nieleczonej próchnicy. Powszechnie korony zębowe zakładane są także w sytuacji, gdy przeprowadzane jest leczenie kanałowe.
Co jednak bardzo ciekawe, wielu pacjentów decyduje się na założenie korony także w sytuacji, gdy mają silnie przebarwiony ząb. Często bowiem przebarwienie jest tak mocne, że nie da się go usunąć przy pomocy nawet najlepszych technik wybielania. W takiej sytuacji często pacjentom zaleca się założenie na taki ząb korony zębowej. Jest to doskonały sposób na zamaskowanie wszelkich jego defektów.
Procedura zakładania koron zębowych – jak przebiega i ile trwa?
Ostatnią sprawą, której trzeba się bliżej przyjrzeć przed podjęciem decyzji o założeniu korony zębowej, jest proces jej zakładania. Jak dokładnie wygląda ta procedura, a także jak długo może ona trwać?
Podstawową czynnością, od której zaczyna się zabieg zakładania korony, jest odpowiednie przygotowanie zęba. Musi on zostać tak oszlifowany, aby jego krawędzie stanowiły odpowiednią bazę dla korony. Kolejnym krokiem jest pobranie z tak przygotowanego zęba odcisku, a także zmierzenie koloru zębów sąsiadujących. Dzięki temu uzyska się idealnie pasującą do pozostałych zębów koronę. Jej założenie jest bardzo proste, ponieważ wykonuje się ten zabieg przy użyciu specjalnego cementowego kleju.