Co to są implanty zębowe?
Wielu osobom marzenie o pięknym, zadbanym i śnieżnobiałym uśmiechu wydaje się nieosiągalne. Wszystko dlatego, że niestety, niewielka ilość osób posiada białe i zdrowe zęby z natury. Rozwiązaniem, które szybko może przywrócić zadbany uśmiech, są implanty zębowe. Wielu pacjentów zastanawia się, co to są implanty zębowe i w jakim celu się je wykonuje, a także – czy zabieg jest w pełni bezpieczny. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Kiedy wykorzystuje się implanty zębowe?
Na początku warto dowiedzieć się, co to są implanty zębowe. Mówiąc w dużym skrócie są to struktury umożliwiające odtworzenie utraconych zębów. Implanty zębowe same w sobie są jedynie podstawą całej konstrukcji. Implant jest czymś w rodzaju śruby, którą wkręca się w miejsce, gdzie wcześniej umiejscowiony był korzeń zębowy. Implant uzupełniany jest o koronę, którą dopasowuje się kolorystycznie do reszty naturalnych zębów. To, z jakiego materiału będą wykonywane implanty oraz korony, zależeć będzie od stomatologa, a także oczekiwań pacjenta. Przy dobieraniu odpowiednich implantów bierze się pod uwagę budowę kości, stan uzębienia, a także możliwości finansowe pacjenta.
Implanty zębowe wykorzystywane są u osób, które z jakichś powodów utraciły swoje naturalne zęby. Warto wiedzieć, że są one ratunkiem nie tylko w przypadku utraty jednego zęba, ale także większej ich ilości. W celu odbudowy części zgryzu montuje się kilka implantów, które będą służyły jako podstawa dla protezy. Aby pacjent mógł cieszyć się pełną protezą górną i dolną, zazwyczaj potrzeba dwóch lub czterech implantów.
Implanty są ratunkiem dla osób, które utraciły zęby w wyniku ich wyniszczenia przez próchnicę, nieleczonej paradontozy i innych schorzeń tego typu. Stosuje się je także u pacjentów, u których występują niewykształcone zawiązki zębowe bądź też całkowity brak zębów.
Jak działają implanty?
Wielu pacjentów zadających pytanie o to, co to są implanty zębowe, zastanawia się również, jak przebiega sam zabieg. Otóż, przeciętnie wszczepienie jednego implantu zębowego nie trwa dłużej niż 40 minut. Po tym, jak pacjent zajmie miejsce w fotelu zabiegowym, lekarz podaje mu znieczulenie miejscowe. Jest ono podobne do tego, które wykorzystuje się przy ekstrakcji zęba. U niektórych pacjentów możliwe jest również założenie implantów pod pełną narkozą.
Kiedy znieczulenie zaczyna działać, lekarz stomatolog nacina dziąsło i w ten sposób przygotowuje miejsce do wprowadzenia śruby. Kiedy zostanie ona odpowiednio zamontowana, przychodzi pora na założenie szwów. Usuwa się je z reguły po tygodniu. Trzeba pamiętać o tym, że założenie implantu jest zabiegiem inwazyjnym i organizm potrzebuje nieco czasu, by wrócić do sił. Sam okres gojenia może zająć nawet kilka miesięcy.
Samo przygotowanie do zabiegu również nie jest proste. Przed przystąpieniem do założenia implantów stomatologicznych, lekarz z pewnością zaleci wykonanie podstawowych badań. Mowa tutaj o oznaczeniu OB, morfologii krwi, a także określeniu parametrów krzepnięcia. Wyniki badań mogą wiele powiedzieć lekarzowi o tym, w jaki sposób będzie przebiegał proces gojenia po zabiegu. Równie ważne jest przeprowadzenie badania, podczas którego stomatolog oceni, w jakim stanie jest jama ustna i uzębienie, a także czy występują różnego rodzaju zmiany próchnicze i stany chorobowe.
Jaka jest trwałość implantów?
Wiedząc już, co to są implanty zębowe, warto opowiedzieć nieco więcej o ich trwałości. Oczywiście, uzależniona jest ona od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane implanty zębowe. Rodzaj implantów wybierany jest przez lekarza, a sam wybór poprzedzony konsultacją. Jednymi z najczęściej stosowanych implantów są implanty tytanowe. Niestety, są one dość nieestetyczne. Jeśli dojdzie do obniżenia linii dziąseł, tytanowa część może zostać uwidoczniona, co zdecydowanie wpływa na estetykę uśmiechu. Niemniej jednak, użycie implantów tytanowych gwarantuje długi czas ich użytkowania.
Coraz częściej przez lekarzy stomatologów wybierane są implanty cyrkonowe. Uważane są one za o wiele bardziej estetyczne, niż ich tytanowe odpowiedniki. Cyrkon z wyglądu przypomina naturalną tkankę zęba i wykazuje wysoką odporność na ścieranie. Dodatkowo – doskonale wiąże się z tkanką kostną. Warto wiedzieć, że implanty wykonane z cyrkonu odporne są na zmiany temperatury, a także kwaśne substancje. Ogromną zaletą tego typu implantów jest to, że w żaden sposób nie wpływają one na odczuwanie smaku, a także nie reagują z innymi materiałami stomatologicznymi.
Zalecenia po założeniu implantów
Pacjent, który ma za sobą zabieg wszczepienia implantów zębowych, powinien przestrzegać ściśle zaleceń, o których z pewnością opowie mu lekarz stomatolog. Pozwoli to zmniejszyć dolegliwości, które mogą być odczuwane po zabiegu, a także znacznie przyśpieszy proces gojenia. Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymywać się z przyjmowaniem pokarmu przynajmniej przez okres kilku godzin. Osoby, u których znieczulenie przestaje działać całkowicie, mogą pokusić się o zjedzenie lekkiego i płynnego posiłku. Przynajmniej przez okres kilku dni zaleca się unikanie jedzenia gorących posiłków. Pacjent, który czuje dolegliwości bólowe, może zastosować zimne okłady – nie wcześniej jednak niż po upływie trzech godzin od zabiegu.
Implanty – czy są bezpieczne?
Dolegliwości, które najczęściej dotykają pacjentów po założeniu implantów, to znaczna opuchlizna oraz ból. Lekarz stomatolog z pewnością podpowie, który środek przeciwbólowy będzie bezpieczny dla danego pacjenta. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, to należy jej przestrzegać – musi być ona bardzo staranna, ale jednocześnie delikatna. Okolica, w której znajdują się szwy, może być bardzo wrażliwa przez pewien okres po zabiegu, dlatego trzeba szczotkować ją bardzo delikatnie. Przez pierwszy tydzień po założeniu implantów pacjent powinien stosować antybakteryjne płukanki.
Osoby, które palą papierosy, powinny się wstrzymywać od tego przez przynajmniej 2 dni po zabiegu. Przez dwa tygodnie warto zrezygnować również z aktywności fizycznej.
Podsumowując, implanty zębowe dla wielu osób są ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o odzyskanie pięknego uśmiechu. Warto jednak na początku dowiedzieć się, co to są implanty zębowe, jak przebiega sam zabieg, a także – czy są one bezpieczne.