Co powoduje kamień nazębny?

Co-powoduje-kamien-nazebny

Co powoduje kamień nazębny?

Kamień nazębny jest problemem, z którym borykają się pacjenci w niemal każdym wieku. Początkowo jego obecność nie budzi niepokoju, dobrze jest jednak pamiętać, że może być on źródłem wielu chorób, w tym choćby zapalenia dziąseł i paradontozy. Co powoduje kamień nazębny i jak walczyć z nim?

Skład kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest zalegającą na zębach zmineralizowaną płytką na zębach, która pojawia się z co najmniej kilku powodów. Pytając o to, co powoduje kamień nazębny, najczęściej otrzymujemy odpowiedź, że mamy do czynienia z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Płytka nazębna nie potrzebuje nawet kilkudziesięciu godzin, aby zacząć się krystalizować, wystarczy więc mniejsza staranność w myciu zębów, aby doprowadzić do pojawienia się kamienia. Sam kamień nazębny składa się przede wszystkim z białka, płytki nazębnej oraz ze złuszczonych komórek nabłonka. Znaleźć można w nim jednak również bakterie próchnicowe, związki fosforu i wapnia oraz resztki jedzenia. Ciemniejszy od szkliwa zębowego kamień szybko staje się widoczny gołym okiem, a to sprawia, że stanowi zarówno problem zdrowotny, jak i estetyczny

Jak czyścić zęby z kamienia?

Wiedza na temat tego, co powoduje kamień nazębny często nie jest wystarczająca, aby przeciwstawić się jego powstawaniu, zwłaszcza że niejednokrotnie tworzy się on w miejscach, do których trudno dotrzeć wykorzystując szczoteczkę do zębów. Nie jest też dobrą wiadomością to, że samodzielne usuwanie kamienia jest trudne, a od pewnego momentu – niemal niemożliwe. Najlepszym sposobem na czyszczenie zębów kamienia wydaje się więc skaling, a więc zabieg dentystyczny, podczas którego nalot jest rozbijany z wykorzystaniem ultradźwięków.
W zależności od tego, gdzie umiejscowiony jest kamień, stomatolog może zdecydować się zarówno na skaling naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy. W pierwszym przypadku oczyszczane są korony zębowe, w drugim – obszary znajdujące się poniżej linii dziąsła, w tym również korzenie zębów, jeśli zachodzi taka potrzeba. Bez względu na rodzaj skalingu, już po zakończeniu zabiegu stomatolog poleruje zęby pacjenta, aby zabezpieczyć je przed szybkim ponownym osadzaniem się kamienia.

Czyszczenie zębów z kamienia w domu

Walka z kamieniem nazębnym w domowych warunkach wymaga przede wszystkim regularnego i możliwie jak najbardziej starannego szczotkowania zębów. Stomatolodzy uważają, że mycie zębów raz dziennie może okazać się niewystarczająco, warto więc dbać o to, aby nie zapominać ani o porannym, ani o wieczornym szczotkowaniu. Podczas mycia zębów dobrze jest też pamiętać o tym, że najwięcej kamienia powstaje nie tylko między zębami, ale i na linii dziąseł. To właśnie krawędziom zębów powinno się więc poświęcać jak najwięcej uwagi. Pomocna może się też okazać zamiana klasycznej szczoteczki na jej soniczną wersję.
Efekty szczotkowania można wzmocnić przepłukując usta olejem kokosowym, który jest znany z dużej skuteczności w zbieraniu bakterii z zębów. Wystarczy łyżeczka oleju i minutowy zabieg powtarzany codziennie, aby cieszyć się zębami wolnymi od kamienia.