Brak zębów – jak uzupełnić?
Każdego dnia miliardy ludzi na całej ziemi starają się, jak tylko mogą, dbać o swoje zęby. W tym celu intensywnie je szczotkują, używają nici dentystycznej, a także chodzą do stomatologa na regularne kontrole. Pomimo jednak przykładania do tego zadania tak ogromnej uwagi, tak czy inaczej bardzo często zęby są po prostu tracone w wyniku objęcia ich poważną chorobą. Osoby te zastanawia się wtedy, co można z tym dokładnie zrobić. Brak zębów jak uzupełnić i na co warto się zdecydować?
Czy trzeba uzupełnić braki w uzębieniu?
Brak zębów jak uzupełnić i od czego trzeba zacząć? Zanim przejdzie się do analizy tego, w jaki sposób można poradzić sobie z brakiem zębów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak w ogóle może dojść do ich wypadnięcia, a po drugie, z jakiego powodu braki w uzębieniu mogą stanowić jakikolwiek problem. Innymi słowy, należy zdobyć podstawowe informacje w tym zakresie.
Na sam początek dowiedzieć się trzeba, jak może dojść do powstania braku w uzębieniu. Zdecydowanie najczęściej jest to wynik zaniedbań i rozprzestrzeniania się próchnicy. Jest to choroba, która niszczy tkankę zęba, doprowadzając ją do całkowitego zniszczenia. Wiedzieć jednak trzeba, że zęby stracić można nie tylko w wyniku tej choroby, lecz także z powodu np. mechanicznego wybicia zęba, w wyniku upadku lub też z powodu postępującej paradontozy.
Brak zębów jak uzupełnić? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które utraciły zęby, lecz część z nich zupełnie nie podejmuje tematu i ignoruje fakt braku jednego z zębów. Czy jest to rozsądna decyzja? Wiedzieć trzeba, że braki w uzębieniu mogą pociągnąć za sobą prawdziwą lawinę negatywnych zjawisk w jamie ustnej. Jeśli dojdzie do utraty jednego z frontowych zębów, oczywiści defekt będzie doskonale widoczny, co wpływać będzie na estetykę całej twarzy. Jeśli utraci się ząb trzonowy, wtedy wiele osób z uwagi na to, że brak ten nie jest widoczny, nic z nim nie robi. Jest to naprawdę duży błąd, ponieważ wszystkie zęby są od siebie zależne. Jeśli zabraknie jednego z nich, przeciwległy ząb zacznie się wysuwać z dziąsła, szukając dla siebie podparcia, a położono obok zęby, mogą z kolei zmienić swoją pozycję, przez co cały zgryz ulegnie zniszczeniu. Żeby tego wszystkiego uniknąć, konieczne jest dowiedzenie się, w jaki sposób można taki brak uzębienia uzupełnić.
Sposoby na uzupełnienie brakujących zębów
Brak zębów jak uzupełnić w możliwie najlepszy sposób? Jak się okazuje, istnieje jedna naprawdę bardzo skuteczna metoda, która pozwoli przywrócić linię zębów do stanu normalności. Mowa tu oczywiście o wszczepieniu implantu zębowego. Na czym ten zabieg polega?
Implant to specjalna śruba, na której umieszczona jest korona zębowa. Po poprawnym wszczepieniu całości do złudzenia wygląda jak prawdziwy ząb i może być tak samo użytkowany. Dzięki niemu można swobodnie gryźć i przeżuwać pokarm.
Żeby jednak implant był stabilnie osadzony, musi zostać pod niego wywiercony niewielki otwór bezpośrednio w kości. Dzięki naprawdę rewelacyjnemu znieczuleniu jest to zabieg bezbolesny, lecz niestety bardzo długo trzeba czekać, aż implant przyjmie się — musi się on zrosnąć z kością, co może zająć kilka miesięcy. Dopiero potem można osadzić na implancie koronę zębową i przejść do zwykłego korzystania z nowego zęba.
Jaka jest jeszcze wada takiego rozwiązania oprócz długotrwałego procesu leczenia? Nie da się ukryć, że ogromnym minusem jest w tym wypadku cena. Koszt wstawienia tylko jednego implantu to wydatek często ponad 10 tysięcy złotych.
Jak ukryć brak zębów bez implantów
Jak więc doskonale widać, wszczepienie implant pomimo niezaprzeczalnych zalet, ma także bardzo poważne wady. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad innymi rozwiązaniami. Brak zębów jak uzupełnić bez wszczepiania implantów? Jak się okazuje, dostępne są w tym zakresie naprawdę ciekawe alternatywy.
Jedną z lepszych metod na ukrycie braków w uzębieniu, jest założenie na zęby licówek. Są to specjalne płytki, które mocowane są do zębów. Przy ich pomocy można ukryć nie tylko brak zęba, lecz także jego ukruszenie czy też ułamanie. Często przy pomocy licówek wielu pacjentów zakrywa diastemę lub też wadę zgryzu. Zabieg montażu licówki jest bardzo prosty i szybki, a także względnie niedrogi. Na uwadze należy mieć tylko to, że raz na kilka lat licówkę należy wymienić. Oczywiście jej wygląd przypomina prawdziwego zęba, więc na pierwszy rzut oka nikt nie będzie w stanie dostrzec, że ma się ją założoną.
Oczywiście licówka to nie jedyna metoda walki z brakiem w uzębieniu. Inną ciekawą techniką jest zakładanie na zębach mostu zębowego.
Jest to specjalny element, który składa się z trzech części — dwóch filarów, a także przęsła. Żeby można było założyć taki most, oba położone przy pustym zębodole zęby muszą być całkowicie zdrowe. Do założenia mostu zęby te zostają oszlifowane, aby dobrze podpierały filary. Po założeniu mostu uzyskuje się trwałe i rewelacyjne maskowanie ubytku. Cały zabieg wykonuje się zdecydowanie szybciej niż wszczepianie implantu, a także jest to technika wyraźnie tańsza.