Czy wszystkie mleczaki wypadają? Odpowiadamy!
Wypadanie zębów mlecznych jest zawsze etapem życia dziecka, który zwiastuje nadchodzącą dorosłość. Niezależnie od tego, kiedy mleczaki zaczną wypadać, tak zawsze jest to coś ekscytującego. Rodzice często sprawdzają w internecie, kiedy powinny wypadać mleczaki i martwią się, gdy ich wypadanie postępuje poza harmonogramem – zupełnie bez powodu. Warto wiedzieć, czy wszystkie mleczaki wypadają, jednak nie warto popadać w paranoję – jeśli rodzic uzna, że jest o co się martwić, lepiej skontaktować się ze specjalistą – lekarzem dentystą.
Powszechnie wiadomym faktem jest, że zęby mleczne powstają jako pierwsze. Ich wyrzynanie się rozpoczyna się z reguły przy szóstym miesiącu życia dziecka, natomiast może zdarzyć się także, że dziecko urodzi się już z wyrżniętym jednym ząbkiem. Jest to całkowicie normalne i wynika z różnic w rozwoju poszczególnych dzieci. Komplet mleczaków pojawia się mniej więcej przy trzecim roku życia.
Kiedy powinny wypadać mleczaki?
Za okres wypadania mleczaków przyjmuje się wiek od 7-8 roku życia nawet przez kilka lat. W tym okresie mleczaki zaczynają intensywnie wypadać, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Pierwsze mleczaki często wypadają przy piątych urodzinach, co też jest całkowicie normalne, a za pierwszym wypadniętym ząbkiem postępują kolejne. Wszystko zależy od tego, jak zęby stałe napierają na zęby mleczne i jak bardzo wpływają na zanikanie ich korzeni. Warto wiedzieć, czy wszystkie mleczaki wypadają.
Jeśli zastanawiasz się, czy wszystkie mleczaki wypadają – okazuje się, że to prawda! Wszystkie mleczaki wypadają z reguły samoistnie, choć może zdarzyć się, że wcześniej dokona ekstrakcji lekarz dentysta. Wszystko jest zależne od tego, jak dany mleczak wyrżnął się, jaka jest jego kondycja. Faktem jest, że mleczaków nie można wyrywać zbyt wcześnie, gdyż może dojść na przykład do powstawania wad zgryzu, co powoduje różne nieprzyjemne sytuacje i ciągnie się za dzieckiem, powodując na przykład wady wymowy.
Czy wyrywać mleczaki gdy zaczną rosnąć zęby stałe
Wiesz już, czy wszystkie mleczaki wypadają. Teraz zastanowimy się, czy wyrywać mleczaki gdy zaczną rosnąć zęby stałe. Otóż okazuje się, że wszystko jest zależne od tego, czy konieczne jest wyrwanie danych zębów na przykład ze względu na to, że same nie chcą wypaść. Może też zdarzyć się, że ich ekstrakcja będzie konieczna do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. W takiej sytuacji nie ma tak naprawdę nad czym się zastanawiać – mleczaki trzeba wyrywać!
Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, mleczaki wyrżnęły się prawidłowo i nie zatrzymują one rozwoju zębów stałych, to warto trzymać je w jamie ustnej tak długo, jak będzie to możliwe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przedwczesne wyrwanie zębów mlecznych może doprowadzić do rozwoju różnych wad zgryzu. Jest to absolutnie niepożądana sytuacja, której rozsądnie jest unikać, gdyż w takiej sytuacji może okazać się, że dziecko będzie potrzebować kolejnego, skomplikowanego leczenia ortodontycznego.