Leczenie ukruszonego zęba – przyczyny urazów

Leczenie ukruszonego zęba – przyczyny urazów

Leczenie ukruszonego zęba – przyczyny urazów

Uszkodzenia zębów zdarzają się bardzo często. Mogą być efektem urazów mechanicznych, jak też wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, w skutek której dochodzi do erozji szkliwa. Urazy dotyczą zarówno dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jak też osób dorosłych. Problemu ukruszenia zęba nie należy bagatelizować, tylko jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Nie trzeba też rozpaczać z powodu uszkodzenia, ponieważ współczesna stomatologia posiada wiele możliwości i metod na odbudowę uzębienia. Jakie są najczęstsze przyczyny urazów? Jak wygląda leczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście.

Złamany lub ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny urazu

Złamany czy też ukruszony ząb u dzieci jest często wynikiem upadków. Dotyczy to zwłaszcza maluchów do piątego roku życia. Młody człowiek uczy się chodzić, jest ciekawy świata, a jego poziom utrzymania równowagi nie jest  jeszcze dość wysoki. Urazy mechaniczne uzębienia zdarzają się też podczas jazdy na rowerze, czy też hulajnodze. Przyczyny uszkodzeń w późniejszym okresie wynikają z uprawiania sportu, zwłaszcza dyscyplin kontaktowych takich jak sztuki walki, szczególnie boks, a także piłka nożna, hokej oraz koszykówka.

Uraz uzębienia może być wynikiem gryzienia twardych pokarmów. Niektóre osoby podważają zębami różne przedmioty, otwierają nimi np. kapsle od butelek, przygryzają długopisy i obgryzają paznokcie, co może skończyć się pęknięciem szkliwa.
Ukruszenie zęba zdarza się u osób z wadami zgryzu np. z przodozgryzem. Na ryzyko urazów szczególnie narażeni są pacjenci zmagający się z padaczką, upośledzeniem koordynacji mięśni szkieletowych oraz niepełnosprawni. Ścieranie szkliwa występuje w przypadku bruksizmu. Jest to nadmierne i nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Najczęściej zdarza się podczas snu. Przypadłość ta niekiedy doprowadza do ukruszeń zęba.
Uszkodzenie uzębienia może nastąpić w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej i rozwoju próchnicy. Gdy jest nieleczona powoduje osłabienie szkliwa, które ulega pęknięciom.

Ukruszony ząb – co robić ze złamanym zębem?

Uszkodzenia zęba nigdy nie powinno się lekceważyć. Ostre krawędzie po złamaniu mogą ranić język i policzki. Z łatwością będą się tam odkładać resztki pokarmowe, co stanowi pożywkę dla bakterii i rozwoju próchnicy. Najważniejsze jest więc udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, żeby specjalista mógł podjąć leczenie. Jeśli pacjent odnalazł ukruszony fragment zęba, wtedy należy go pokazać lekarzowi. Gdy uszkodzenie jest poważne, konieczne może być wykonanie prześwietlenia. Od jego wyniku zależą dalsze etapy naprawy uszkodzenia.

Czy można naprawić złamany lub ukruszony ząb

Uratowanie zęba zależy od stopnia uszkodzenia. Niekiedy wystarczy zastosowanie wypełnienia, a w trudniejszych przypadkach są potrzebne bardziej skomplikowane zabiegi. Istotny jest też czas od momentu urazu, do wizyty u stomatologa.

Ukruszony ząb – leczenie

Gdy ząb jest lekko ukruszony, wtedy najczęściej stosuje się wypełnienie przy pomocy światłoutwardzalnego kompozytu. Odbudowa ta określana jako bodding jest trwała i estetycznie wygląda, ponieważ kolor plomby dopasowuje się do barwy pozostałego uzębienia.
Jeśli uszkodzony jest ząb z plombą, wtedy zabiegi będą bardziej skomplikowane. Natomiast gdy destrukcji uległa spora część zęba, to najczęściej przeprowadza się leczenie kanałowe.
Do odbudowy i nadania zębom ładnego wyglądu stosuje się korony, a także licówki nakładane na przednią część zęba.

Pęknięcie a złamanie – różnice w leczeniu

Pęknięcie zęba jest mniej skomplikowanym uszkodzeniem, niż w przypadku złamania. Leczenie najczęściej opiera się na wypełnieniu kompozytowym. Niekiedy też stomatolog może zdecydować o potrzebie umocowania korony protetycznej. Natomiast złamanie wymaga bardziej złożonego procesu naprawczego. Często stosuje się leczenie kanałowe, oparte na precyzji, żeby dokładnie oczyścić uszkodzone fragmenty. W kolejnym etapie dla odbudowy zęba stomatolog stosuje metody protetyczne. Zdarza się też, że złamanie dotyczy również korzenia. W takim wypadku konieczne może być najpierw usunięcie zęba, a następnie wstawienie implantu lub mostu.

Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnego podejścia stomatologa. Zdarza się, że po urazie pacjent nie doświadcza żadnych dolegliwości, a konsekwencje mogą być odczuwalne w późniejszym czasie. Dlatego nie należy się sugerować brakiem bólu, tylko jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty.