Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba, czyli leczenie endodontyczne (endodoncja), to skomplikowany zabieg stomatologiczny, który można przeprowadzić podczas jednej wizyty. Wymaga on dokładności i dużej precyzji. Dzięki niemu pacjent znów może cieszyć się pięknym i estetycznym uśmiechem. Celem procesu leczenia kanałowego jest pozbycie się dolegliwości i odbudowa zęba, a także uchronienie go przed usunięciem.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe należy przeprowadzić z powodu nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, wynikającego z rozwoju próchnicy. Stomatolog dokładnie usuwa tę tkankę z kanałów korzeniowych. Musi je także oczyścić z bytujących tam bakterii, które spowodowały stan zapalny. Po odkażeniu stosuje wypełnienie wnętrza zęba specjalnym materiałem. Dokonuje również jego odbudowy, w przypadku znacznych ubytków i uszkodzenia. Dalsze koki mogą wymagać podjęcia leczenia protetycznego.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Nowoczesne leczenie kanałowe pozwala na szybkie poradzenie sobie z problemem. Zazwyczaj cała procedura ogranicza się do jednej wizyty u stomatologa, jednak wszystko zależy od rodzaju zęba, ilości kanałów i indywidualnego przypadku. Należy przecież zdiagnozować sytuację, a także wykonać zdjęcie rtg lub przeprowadzić tomografię stożkową. Sam przebieg leczenia kanałowego, to skomplikowana procedura. Wymaga dokładności i precyzji. Kanał musi być właściwie odkażony i oczyszczony z zainfekowanej miazgi oraz bakterii. Niedbalstwo będzie wiązać się z koniecznością wykonania ponownego leczenia kanałowego lub w najgorszym przypadku doprowadzi do potrzeby wyrwania zęba. Należy pamiętać, że po zabiegu powinno się przeprowadzać wizyty kontrolne w wyznaczonym przez dentystę terminie.

Wskazania do leczenia kanałowego

Gdy w skutek próchnicy stan zapalny spowoduje martwicę miazgi, wtedy stomatolog wskazuje konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zabieg endodontyczny wykonuje się również w przypadku gdy ubytek i uszkodzenie jest mechaniczne np.  w wyniku złamania, jak też pęknięcia zęba. Jest on też wskazany u pacjenta, który decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego oraz przed rekonstrukcją protetyczną. Leczenie kanałowe stosuje się także przy zaawansowanych stanach zapalenia przyzębia. W każdym z wymienionych wyżej przypadków miazga zostaje uszkodzona, co doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego oraz silnego bólu, czasami promieniującego na inne części twarzy. Endodoncja ma na celu uratowanie zęba przed usunięciem i zastąpienie go protezą lub implantem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przebieg leczenia kanałowego zależy od stanu zęba. Najpierw stomatolog musi przeprowadzić dokładne badania w jamie ustnej. Pomocne jest wykonanie prześwietlenia celem dokładnego zobrazowania problemu. Trzeba też odpowiednio zaplanować zabieg. Istotne będą więc informacje dotyczące liczby, a także rozmiaru kanałów. Liczy się również głębokość korzenia oaz jego kształt. Dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie czuje on bólu. Specjalista może wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem, co pozwala na lepszy ogląd danego obszaru. Wymagana jest duża precyzja i dokładność, ponieważ pozostawione w kanałach korzeniowych resztki miazgi, czy też inne zanieczyszczenia mogą spowodować, że konieczne będzie powtórzenie całego procesu. Zabieg należy do bardzo inwazyjnych i skomplikowanych metod terapii stomatologicznej. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i wysokiej jakości sprzętu zapewnia dużą skuteczność.

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Cały proces leczenia kanałowego ma na celu poprawę zdrowia zęba. Istotne jest także pozbycie się dolegliwości, czyli przede wszystkim nieznośnego bólu, który utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli chce się uratować ząb przed ekstrakcją i uniknąć dalszych powikłań. Nieleczony stan zapalny może przenieść się na inne tkanki i narządy organizmu.

– Pierwszy etap polega na wykonaniu zdjęcia RTG. Na jego podstawie lekarz będzie mógł określić stan zęba, a także położenie i ukształtowanie kanałów korzeniowych. Dzięki temu będzie można przeprowadzić zabieg.

– Drugi krok leczenia kanałowego oznacza podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Nie będzie on już odczuwał bólu i w miarę komfortowo przejdzie całą procedurę zabiegu, podczas którego stomatolog przystąpi do czynności leczniczych.

– Kolejnym istotnym etapem jest założenie koferdamu, czyli specjalnej gumy najczęściej silikonowej, która odizolowuje obszar zabiegu i chory ząb od innych części jamy ustnej. Wchłania ona ślinę wydzielaną przez pacjenta, a także umożliwia stomatologowi lepszą widoczność obszaru operacyjnego.

– Następnym krokiem jest zbadanie długości kanału poprzez wykonanie jego pomiaru enndometrem. Dzięki temu specjalista będzie wiedział jakie metody zastosować w danym przypadku i jakie dobrać narzędzia.

– Istotnym i zarazem głównym etapem jest usunięcie miazgi zębowej z kanałów korzeniowych. Muszą być dokładnie oczyszczone i odkażone odpowiednimi preparatami bakteriobójczymi. Ten krok wymaga dużej precyzji i skupienia, dlatego wielu stomatologów przeprowadza zabieg pod mikroskopem, dla lepszego oglądu obszaru operacyjnego.

– Po oczyszczeniu kanałów lekarz przystępuje do ich wypełnienia. Najbardziej popularnym i skutecznym środkiem jest tzw. gutaperka, czyli preparat na bazie roślinnej o dużej elastyczności. Można go łatwo ukształtować pod wpływem działania odpowiedniej temperatury.

– Po wykonaniu zabiegu specjalista ponownie przeprowadza badanie RTG, które pozwala na sprawdzenie, czy kanały są właściwie i szczelnie wypełnione. Zaniedbania na tym polu mogą skutkować bólami. Czasami konieczne jest ponowne wykonanie leczenia kanałowego.

– Po leczeniu kanałowym wymagana jest odbudowa zęba, ponieważ jest on martwy i słabszy niż naturalny, zdrowy ząb. W tym celu stosuje się leczenie protetyczne.

Znieczulenie przy endodoncji

Miejsce objęte zabiegiem podczas leczenia kanałowego jest silnie unerwione i bardzo wrażliwe na dotyk. Przy tak inwazyjnym zabiegu, żeby zniwelować dolegliwości bólowe stosuje się znieczulenie podawane w obszarze objętym ingerencją. Jest ono aplikowane standardowo, co pozwala na zmniejszenie dyskomfortu, który pacjent może odczuwać w trakcie wykonywania zabiegu. Dzięki temu lekarz może bez problemu oczyścić kanał korzeniowy z zainfekowanej miazgi, drobnoustrojów oraz szkodliwych substancji.

Czy leczenie kanałowe boli?

Często pacjenci pytają, czy leczenie kanałowe powoduje dolegliwości bólowe w trakcie przeprowadzanego zabiegu. W przeszłości zatruwano ząb, żeby uśmierzyć ból, jednak obecnie stosuje się znieczulenie miejscowe, co jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Zdarza się że, u niektórych osób w trakcie zabiegu może pojawić się nieznaczny ból, jednak nie jest on uciążliwy. Zanika zaraz po wykonaniu przez stomatologa całej procedury leczniczej. Bolesność, która może się pojawiać po jakimś czasie od wykonania zabiegu nie jest związana z zębem, ponieważ jest on martwy. Dolegliwości mogą dotyczyć tylko podrażnionej ozębnej i trwają maksymalnie do 10 dni.

Jak wygląda ząb po leczeniu kanałowym?

Zdarza się, że po leczeniu kanałowym ząb zmienia swoją naturalną barwę. Dzieje się tak w wyniku procesów, które mają miejsce we wnętrzu zęba. Są one powolne, dlatego po pewnym czasie, nawet po kilku miesiącach, pacjent zauważa, że jego ząb ciemnieje. Może zmienić kolor na szary lub szarobrązowy. Zależy to od struktury tkanek zęba oraz właściwości szkliwa. W przypadku przebarwień często stosuje się wybielanie wewnętrzne. Polega ono na aplikowaniu w komorze zęba środka wybielającego, który stosuje się kilka razy. Zaleca się również wybielanie zewnętrzne do czego wykorzystuje się specjalną szynę.