Co zrobić gdy ukruszy się ząb? Uraz złamania lub ukruszenia zęba

Co zrobić gdy ukruszy się ząb? Uraz złamania lub ukruszenia zęba

Uszkodzenie uzębienia może być wynikiem urazu mechanicznego na przykład podczas uprawiania sportów takich jak piłka nożna oraz zaawansowanej próchnicy. Jeśli doszło do ukruszenia zęba należy jak najszybciej udać się do dentysty i nie zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Korzystanie z domowych metod naprawczych w tym zakresie może poskutkować powikłaniami w obrębie jamy ustnej. Złamany lub pęknięty ząb to problem, jednak współczesna stomatologia ma wiele sposobów, żeby sobie z nim poradzić. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia zęba. Co zatem należy robić, gdy doszło do ukruszenia szkliwa? Czy można uratować ukruszony ząb? Na te pytania odpowiadamy w tym tekście.

Złamany lub ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny urazu

Urazy uzębienia mogą być różnego rodzaju. Te mechaniczne często są wynikiem wypadków komunikacyjnych oraz aktywności ruchowych. Podczas uprawiania sportów kontaktowych bardzo często dochodzi do złamania, czy też ukruszenia zęba. Uszkodzeniu może ulec jego korona lub korzeń. Na wiele urazów narażone są małe dzieci, ponieważ ząb mleczny ma słabą strukturę i podczas upadku jego fragment łatwo może się odłamać.

Uszkodzenia dotyczą też osób z wadami zgryzu, zwłaszcza przy dużym wychyleniu przedniej części uzębienia. Ścieranie szkliwa zębów zdarza się podczas snu w przypadku bruksizmu. Przyczynami urazów są też ubytki próchnicowe, gryzienie twardych pokarmów i przedmiotów oraz umieszczanie w jamie ustnej biżuterii powodującej pęknięcie szkliwa. Na złamania i ukruszenia zębów wpływ ma też padaczka, niepełnosprawność fizyczna pacjenta i upośledzenia koordynacji mięśni szkieletowych.

Ukruszony lub złamany ząb – co zrobić

Gdy ząb zostanie ukruszony lub złamany, to przede wszystkim liczy się szybka reakcja na to zdarzenie. Ważne jest, żeby nie połknąć odłamanego fragmentu, ponieważ można się nim zachłysnąć. Trzeba go też zabezpieczyć umieszczając w pojemniku np. z solą fizjologiczną i jak najszybciej udać się z nim do gabinetu stomatologicznego. Powinno się też uważać na ostro zakończone fragmenty zęba pozostałe w dziąśle, które mogą ranić policzki i język.

Ukruszony ząb – co robić ze złamanym zębem?

Przy niewielkim uszkodzeniu zazwyczaj stosuje się tzw. bonding. Jest to szybki zabieg podczas którego ząb odbudowuje się przy pomocy kompozytu metodą światłoutwardzania. Ząb zyskuje prawidłowy kształt, a kolor wypełnienia dobiera się tak, żeby nie było widać różnic.

Przy większym uszkodzeniu stosuje się inne metody. Jedną z nich jest zamontowanie korony. Najbardziej imitujące naturalne zęby są te wykonane z materiałów ceramicznych oraz z porcelany. Kolejnym rodzajem odbudowy uzębienia jest leczenie protetyczne. W tym przypadku stosuje się licówki. Są one doskonałym wyborem pod względem wizualnym, zwłaszcza gdy uszkodzeniu uległy zęby przednie.
Gdy po ukruszeniu zęba pojawia się ból, to oznacza, że doszło do uszkodzenia miazgi. W takim przypadku przed rozpoczęciem odbudowy dentysta zazwyczaj decyduje o wdrożeniu leczenia kanałowego.

Czy uda się naprawić ukruszony ząb?

Naprawa ukruszonego zęba zależy od rodzaju uszkodzenia. Ważny jest też czas, kiedy doszło do zdarzenia. Bagatelizowanie urazu i zwlekanie z wizytą u stomatologa może spowodować pogłębienie ubytku i konieczność bardziej inwazyjnego oraz długotrwałego leczenia. Przy niewielkim ukruszeniu korekcja zęba nie wymaga wielu zabiegów. Jeśli w przypadku urazu trzeba go usunąć, wtedy rozwiązaniem może być założenie implantu.

Dlaczego zęby się kruszą?

Ukruszenia zębów mogą być wynikiem:

  • mechanicznego urazu (gryzienie twardych pokarmów, wypadków podczas uprawiania aktywności ruchowych i sportów, używanie zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem),
  • wad zgryzu,
  • choroby okluzyjnej,
  • bruksizmu,
  • próchnicy,
  • niewłaściwej diety,
  • niedoboru witamin i minerałów (witamina D, wapń).

Jak zapobiegać pęknięciu lub ukruszeniu zęba?

Zapobieganie czynnikom osłabienia struktury zębów należy zacząć od właściwej higieny jamy ustnej. Warto zatem szczotkować uzębienie dwa razy dziennie używając pasty z fluorem.
Podczas spożywania pokarmów ważne jest, żeby w diecie nie zabrakło tak ważnych składników jak wapń. Po konsultacji z lekarzem należy też pomyśleć o suplementacji witaminy D. Istotne będzie również ograniczenie podaży cukru, który jest pożywką dla bakterii. Trzeba także uważać na zgubne nawyki jak przygryzanie długopisów, czy otwieranie zębami nakrętek od butelek.