W jaki sposób powstaje próchnica?
Próchnica to choroba zębów, która pojawia się w wyniku niszczącej działalności bakterii w jamie ustnej. Drobnoustroje powodują demineralizację szkliwa, a także ubytki w zębach. Chorobie tej najlepiej jest zapobiegać dbając o właściwą higienę jamy ustnej. Warto również spożywać pokarmy, które nie przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Już przy pierwszych objawach infekcję należy leczyć w gabinecie stomatologicznym, aby nie doszło do poważniejszego uszkodzenia zęba.
Co to jest próchnica zębów?
Próchnica jest chorobą zakaźną i należy do jednego z największych problemów zdrowotnych na świecie. Wywołują ją bakterie, m.in. Lactobacillus acidophilus i Streptococcus mutans. Pożywką dla nich są cukry. Szczególnie sacharoza daje możliwość bakteriom próchnicotwórczym na wyprodukowanie polisacharydów, które tworzą na powierzchni zęba matrycę płytki nazębnej. Nieleczona próchnica prowadzi do ubytków, infekcji, a w stadium zaawansowanym nawet do ekstrakcji zęba.
Jak rozpoznać próchnicę zębów?
Objawy próchnicy to przede wszystkim ubytki zębów z widoczną żółtawą lub brązową zębiną, a także uszkodzenia, smugi, plamy i przebarwienia. Charakterystyczne jest także odczuwanie bólu podczas gryzienia oraz spożywania zimnych, gorących, słodkich pokarmów i napojów. Próchnica powoduje również nadwrażliwość zębów podrażnionych przez bakterie.
Jak szybko rozwija się próchnica?
Rozwój próchnicy jest szybki na zębach mlecznych, natomiast wolniejszy na stałych. Jej tempo zależy od indywidualnych uwarunkowań, spożywanych pokarmów oraz higieny jamy ustnej. Ze względu na szybkość rozwoju chorobę dzieli się na próchnicę ostrą, próchnicę przewlekłą, próchnicę zatrzymaną oraz próchnicę kwitnącą.
Jak powstaje próchnica i jak jej przeciwdziałać
Ryzyko próchnicy na zębach zwiększa się podczas spożywania dużej ilości cukrów. Są one pożywką dla bakterii, które rozwijają się dzięki pożywieniu i ślinie. Wpływają na powstawanie płytki nazębnej (najbardziej gromadzi się np. na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych), niszczą szkliwo, prowadzą do ubytków tkanki zęba i poważnej infekcji. Próchnicy można przeciwdziałać poprzez systematyczne mycie zębów, ograniczanie podaży cukrów oraz regularne wizyty u stomatologa.
Przyczyny powstawania
Spożyte pożywienie oblepia szkliwo i może też utkwić w szczelinach między zębami. Na takich resztkach pokarmowych żerują bakterie uszkadzając tkanki uzębienia. Tworzą też kamień nazębny. Produkują kwasy, które demineralizują szkliwo, powodują na nim przebarwienia i atakują zębinę. Gdy próchnica dociera do miazgi pojawia się intensywny ból. Gromadzi się ropa uszkadzająca nerwy, a także naczynia krwionośne. W takim przypadku przeważnie konieczne jest leczenie kanałowe.
Nieleczona próchnica między zębami – jaki ma wpływ na zdrowie?
Próchnica potrafi trwale uszkodzić nie tylko zęby. Nieleczona wpływa negatywnie na różne narządy organizmu. Powoduje nieprzyjemny zapach z ust, wywołuje dolegliwości stawów, paradontozę, zapalenie gardła, zatok, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczynia się do cukrzycy, chorób serca i nerek oraz wrzodów żołądka. Może doprowadzić do depresji.
Zapobieganie próchnicy – jak się przed nią chronić?
W zapobieganiu próchnicy liczy się profilaktyka. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie zębów, używanie pasty z fluorem, nici dentystycznych, irygatorów oraz płynów do płukania ust. Warto też postawić na posiłki z niewielką ilością cukrów, unikanie produktów, które przywierają do zębów i wypijanie odpowiedniej ilości wody. Istotne są także regularne kontrolne wizyty u dentysty, co pozwoli na wczesne zdiagnozowanie próchnicy.