Zatoka szczękowa — torbiel, objawy i leczenie
Torbiel obecna w zatoce szczękowej mogłaby się wydawać czymś niezwykle trudnym do wyleczenia, jednak wcale tak nie jest! Choroby zatok szczękowych to często tylko końcowy efekt nieleczonej infekcji dróg oddechowej lub też naszej… niechęci do pojęcia leczenia. W rzadszych wypadkach są one efektem obecności schorzeń na tle stomatologicznym. Tym, co łączy oba problemy jest fakt tego, że w obu przypadkach wymagają one leczenia w gabinecie stomatologicznym. Jak to jednak zrobić? Szukajcie odpowiedzi niżej!
Co jednak zrobić w momencie, gdy pojawi się zatoka szczękowa torbiel? Jakie objawy daje to schorzenie? Jakie są przyczyny jej obecności? Czym jest torbiel retencyjna i jak sobie z nią radzić? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule poświęconym właśnie schorzeniom zatoki szczękowej!
Zatoka szczękowa torbiel objawy
Na samym początku niemalże na pewno umieściliście w wyszukiwarce hasło „zatoka szczękowa torbiel objawy”, gdyż jakby nie patrzeć — jest to stosunkowo rzadka dolegliwość. Torbiele zatoki szczękowej to najczęściej efekt zastałej wydzieliny i braku jej odpływu do jamy nosowej. Zaistniała sytuacja prowadzi do nadprodukcji śluzu i dalej do stale utrzymującego się obrzęku błony śluzowej wewnątrz zatok. Kiedy jednak możemy podejrzewać, że z naszym zatokami dzieje się coś złego i możliwe jest powstanie torbieli?
Przede wszystkim, zauważycie wtedy dolegliwości podobne do tych obecnych przy infekcji zatok. Po pierwsze dadzą o sobie zdać silne, zatokowe bóle głowy w okolicy twarzy. Poczujecie wtedy silny i narastający ból obecny zwłaszcza przy pochylaniu się. Poza tym torbiel da o sobie znać przez niedrożność nosa przez gęstą wydzieliną z nosa. Czy coś jeszcze powinno was zastanowić? Otóż tak — zaburzenia węchu, ogólnie osłabienie organizmu czy senność. Sami widzicie, że bardzo łatwo pomylić te dolegliwości ze zwykłym, dobrze znanym bólem zatok! Nie ignorujcie tej kwestii!
Zatoka szczękowa torbiel retencyjna
Na pewno natknęliście się na to hasło brzmiące „zatoka szczękowa torbiel retencyjna”. Czym jest ta niecodzienna torbiel? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Coś takiego jak torbiel retencyjna może pojawić się zarówno w zatoce, jak i w innych miejscach organizmy. Jest ona efektem stanu zapalnego i aby możliwe było jej usunięcie, niezbędne jest wpierw wykonanie tomografii komputerowej, obrazującej problem. Dzięki temu zauważymy to, że torbiel faktycznie istnieje i co najwazniejsze — w którym miejscu jest ona obecna, tak aby w łatwy i przyjazny dla pacjenta sposób można było zająć się jej leczeniem. Jak ono wygląda?
Otóż przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to aby podjąć się zabiegowi operacyjnemu. Do usunięcia torbieli retencyjnych wykorzystuje się najczęściej tak zwany endoskop, umożliwiający jej usunięcie w momencie, gdy nie doszło do wystąpienia infekcji. Jeżeli jednak się tak stało, to zanim lekarz podejmie jakiekolwiek działania, niezbędne będzie wcześniejsze przejście antybiotykoterapii. Torbiel to nie koniec świata!