Halitoza – jak wyleczyć? Leczenie i domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza – jak wyleczyć? Leczenie i domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza jest przypadłością charakteryzującą się nieprzyjemnym zapachem z ust. Inne jej określenia to cuchnący oddech oraz halitosis. Wzmianki na jej temat pojawiły się już w przekazie biblijnym. Do przyczyn  występowania halitozy zalicza się brak dbałości o higienę jamy ustnej, jak również występowanie schorzeń układu oddechowego oraz zaburzenia i choroby układu pokarmowego. Można sobie z nią radzić poprzez zastosowanie specjalistycznego leczenia, jak też używając sprawdzonych domowych sposobów.

Nieprzyjemny zapach z ust można wyleczyć

Brzydki zapach z ust jest problemem nie tylko dla tego, kto się z nim zmaga. Stanowi również dyskomfort dla osób z jego otoczenia. Jednak nie należy się tym zamartwiać, tylko skonsultować z lekarzem lub bezpośrednio ze stomatologiem. Czasami wystarczy bardziej szczegółowa higiena jamy ustnej, żeby zniwelować przykrą woń. W szczególnych przypadkach wymagane będzie zastosowanie profesjonalnego leczenia halitozy. To jednak zależy od tego, czy pacjent cierpi na choroby powodujące nieświeży oddech. Dlatego ważna jest konsultacja ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę na podstawie wywiadu, obserwacji i przeprowadzonych badań, a następnie zaleci odpowiednie postępowanie.

Typy halitozy

Na podstawie wykonanej diagnozy lekarz ocenia z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Wyróżnia się kilka typów halitozy.

  • Halitoza prawdziwa, czyli inaczej rzeczywista. W tym przypadku cuchnący oddech jest wyczuwalny nie tylko przez pacjenta, ale również osoby, które są w jego pobliżu. Ten rodzaj dzieli się na dwa typy:

a) halitozę fizjologiczną – nieprzyjemny oddech utrzymujący się przez kilka godzin pojawia się ze względu na mniejszą produkcję śliny po nocnym spoczynku, występuje również po spożyciu pokarmów i wypiciu płynów o intensywnym smaku oraz zapachu. Bywa także skutkiem palenia wyrobów tytoniowych.

b) halitoza patologiczna – wynika z tzw. pierwotnych przyczyn, czyli z powodu braku odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz występowania chorób i schorzeń o różnym podłożu np. laryngologicznym lub związanych z układem pokarmowym.

  • Halitoza rzekoma – określana jest też jako pseudo-halitoza. W tym przypadku pacjent odczuwa nieprzyjemny zapach ze swoich ust, jednak inne osoby tego nie potwierdzają. Także badanie lekarza oraz zastosowanie halimetru, czyli specjalnego urządzenia do wykrywania lotnych związków siarki, również niczego nie wykazuje. Odmianą halitozy rzekomej jest halitofobia. To stan, w którym pacjent odczuwa niepokój oraz lęk przed możliwością pojawienia się nieświeżego oddechu.

Halitoza. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Halitoza może wynikać z przyczyn stomatologicznych. Nieświeży oddech pojawia się w przypadku występowania ubytków próchniczych, płytki nazębnej, kamienia nazębnego, osadu na języku, zapalenia dziąseł i przyzębia, a także korzeni pozostałych po wykruszonych zębach. W tych miejscach zaczynają gromadzić się bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach z ust. Jest on też skutkiem owrzodzeń i grzybicy w jamie ustnej, zbyt małego wydzielania śliny w czasie snu, paradontozy, a także niewłaściwego czyszczenia aparatów ortodontycznych oraz protez. Jedną z przyczyn halitozy może też być gromadzenie się resztek pokarmowych w kryptach migdałków podniebiennych, co powoduje nieprzyjemną woń. Dzieje się tak, ponieważ migdałki po przebytych stanach zapalnych nie są w stanie w wystarczający sposób same się oczyszczać.

Nieświeży oddech może pojawić się w wyniku chorób i schorzeń występujących poza jamą ustną. Tak jest w przypadku zapalenia zatok nosowych, uchyłku i chorób przełyku, ropnia płuca, rozstrzenia oskrzeli, refluksu żołądka, mocznicy, niewydolności wątroby, kwasicy ketonowej, a także nowotworów płuc, przełyku i żołądka.

Halitoza często jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Może też pojawić się wskutek spożywania niektórych produktów żywieniowych, jak też stosowania głodówek oraz przy odwodnieniu. Przykry zapach z ust mają również osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy. Bywa tak, że dolegliwość ta objawia się w przypadku zażywania niektórych leków oraz środków przeciwbólowych.

Czy warto skonsultować się z dentystą?

Do gabinetu dentystycznego należy udać się, gdy pacjent podczas wydychania powietrza sam zaczyna odczuwać przykrą woń, a także gdy informuje go o tym najbliższe otoczenia. Stomatolog po dokładnym zbadaniu ustali źródło problemu i wskaże przyczyny wystąpienia halitozy, a następnie zaleci wdrożenie procedur pozwalających ją leczyć. Oceni także stan zębów i przestrzeni międzyzębowych. Zwróci też uwagę, czy nie ma ubytków, próchnicy, stanów zapalnych, jak też kamienia nazębnego. Oceni stan suchości całej jamy ustnej, a także wygląd języka.  Nieprzyjemny zapach z ust może pojawiać się okresowo lub występować stale z przyczyn chorobotwórczych, dlatego  takiego problemu nie wolno bagatelizować i niezwłocznie należy zgłosić się do stomatologa.

Diagnostyka jamy ustnej

Podczas wizyty stomatolog opiera diagnostykę o informacje od pacjenta na temat nieświeżego zapachu z ust, który sam może stwierdzić poprzez wąchanie. Wykonuje też m.in badanie obiektywne za pomocą specjalnego przyrządu, czyli halimetru, czy w wydychanym przez badanego powietrzu występują lotne związki siarki. Dentysta będzie też oceniał, czy przykra woń nie jest skutkiem stanu uzębienia, ubytków, kamienia nazębnego, stanów zapalnych przyzębia i dziąseł, a także nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Może też zalecić wykonanie badań mikrobiologicznych oraz testów śliny. Gdy podejrzewa, że przyczyny halitozy wynikają z problemów laryngologicznych, czy też związanych z układem pokarmowym, wtedy zaleci udanie się do odpowiedniego specjalisty.W przypadku halitozy rzekomej konieczna będzie konsultacja z psychologiem lub psychiatrą.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust można zlikwidować poprzez zastosowanie leczenia, jeśli halitoza jest skutkiem stanu chorobowego, czy też jakiegoś schorzenia. Pacjenci palący papierosy powinni rzucić ten nałóg. Również ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz dieta, ponieważ niektóre produkty takie jak czosnek, czy cebula mogą wywoływać przykrą woń z ust. Należy też stale dbać o właściwą higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów, płukanie ust i używanie nici dentystycznych po każdym posiłku. Dla poprawy oddechu warto żuć gumę o zapachu mięty.

Halitoza – leczenie. Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne leczenie?

Wizyta u profesjonalisty pozwoli na szczegółowe zbadanie problemu i zniwelowanie jego źródła, a nie tylko objawów. Być może badając przyczyny wystąpienia halitozy uda się też zdiagnozować groźną chorobę, o której pacjent nie miał pojęcia i zapobiec jej rozwinięciu. Specjalista w danej dziedzinie np. laryngolog sprawdzi podłoże problemu, a profesjonalne leczenie zapobiegnie powikłaniom.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Z nieświeżym oddechem można sobie radzić domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że jest to podejście doraźne, tylko na zminimalizowanie objawów. Natomiast sam problem wymaga konsultacji u specjalisty. Nieprzyjemny zapach z ust można usunąć np. rozgryzając kilka goździków, co odświeży oddech. Warto także stosować płukanki ziołowe. Do tego celu nadają się wywary z takich roślin jak rumianek, czy szałwia, ponieważ zioła te posiadają właściwości antybakteryjne. Dobre efekty przynosi również wypijanie zielonej herbaty.

Skuteczne w zwalczaniu halitozy jest żucie świeżych ziół np. bazylii, mięty, czy też koperku. Istotna jest też higiena jamy ustnej. Należy więc pamiętać o myciu zębów, nitkowaniu, używaniu irygatorów i płynów do płukania. Specjalnym skrobaczkiem warto też czyścić język z nalotu. W niwelowaniu przykrego zapachu mogą również pomóc odświeżające gumy do żucia. Dobrze jest pamiętać, że brzydki zapach z ust wywołuje spożywanie ostrych przypraw.