Jak wymienić główkę w szczoteczce elektrycznej?
Szczoteczką manualną nie można doczyścić zębów tak skutecznie, jak robi to urządzenie elektryczne. Warto wobec tego zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, który stanowi długoterminową inwestycję. Wystarczy regularnie wymieniać końcówki, czyli najszybciej zużywające się elementy. Szczoteczka elektryczna ma główkę, która porusza się bardzo szybko, kilkadziesiąt tysięcy razy na minutę, co przekłada się na efektywną higienę jamy ustanej. Pora dowiedzieć się kiedy i jak wymienić główkę w szczoteczce elektrycznej.
Kiedy zmienić końcówkę?
Końcówkę szczoteczki powinno wymieniać się średnio co trzy miesiące lub częściej, jeśli szybciej się zużyje, czyli przykładowo powygina się włosie. Po chorobie, przede wszystkim infekcji, także należy założyć nową końcówkę lub przynajmniej dobrze wyparzyć dotychczasową, aby nie rozprzestrzeniać drobnoustrojów. Trzeba pamiętać o tym, że wilgotna szczoteczka to świetne siedlisko dla bakterii, grzybów i drobnoustrojów, dlatego systematyczna wymiana jest niezwykle istotna. Warto kierować się także kolorowymi włóknami wskaźnikowymi, które z czasem tracą swoje zabarwienie, co wskazuje na potrzebę wymienienia końcówki.
Zużyte mają już zdeformowane włosie, przez co czyszczenie zębów staje się mało skuteczne i może nawet dojść do podrażnienia dziąseł, ich uszkodzenia. Najlepiej byłoby zmieniać końcówki co dwa miesiące, nawet jeśli nie ma zbyt dużych śladów zużycia, aby utrzymać uzębienie w nienagannym stanie. Uważać należy także na zbyt mocne napieranie na zęby i dziąsła, bo sprzyja to odchylaniu się włosia, przez co nie spełnia ono należycie swojego zadania.
Jak wymienić główkę w szczoteczce elektrycznej?
Jeśli kogoś interesuje, jak wymienić główkę w szczoteczce elektrycznej, to może liczyć na dobrą wiadomość, bo nie ma w tym niczego skomplikowanego. Każdy sobie z tym poradzi, nawet dziecko, zajmuje to dosłownie minutę lub nawet mniej. Istotne jest to, aby dopasować właściwą końcówkę, czyli zgodnie z używanym modelem szczoteczki elektrycznej. W przeciwnym razie będzie ona niekompatybilna, czyli niepasująca.
Należy unieść ruchomą część końcówki do góry, a dojdzie do jej odłączenia się od trzonu szczoteczki. Pamiętać należy także o tym, aby codziennie czyścić końcówkę, wypłukiwać ją, aby nie pozostawały we włóknach pozostałości po paście do zębów. Zaleca się także po umyciu jej pod bieżącą wodą wytrzeć starannie do sucha, dotyczy to główki szczoteczki i jej trzonu. Świetną opcją będzie także czyszczenie przy wykorzystaniu lampy UV, która skutecznie likwiduje bakterie i inne drobnoustroje, dezynfekcja przebiega w kilka minut.
Jakie zalety wiążą się z wymiennymi końcówkami?
Wymienne końcówki to ogromna wygoda, bo nie trzeba kupować nowej szczoteczki, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do wyboru jest wiele ich rodzajów, mogą być przykładowo do wybielania, ochrony dziąseł, zębów wrażliwych, usuwające skuteczniej kamień nazębny i osady itd. Końcówki są powszechnie dostępne, ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem, są nawet w sprzedaży tańsze zamienniki.