Przyczyny bruksizmu
Ocena bruksizmu i możliwych konsekwencji dla pacjenta oraz postępowanie z nimi to obszar pracy lekarza dentysty.
Bezdech senny jest częstym schorzeniem pacjentów z problemami ustno-twarzowymi, takimi jak zaawansowane starcie zębów, przerost mięśni żuchwy czy bóle stawów i mięśni żuchwy.
Charakteryzuje się powtarzającym się zgrzytaniem zębów, które zazwyczaj, choć nie zawsze, występuje w związku z niewielkimi reakcjami przebudzenia (mikropobudzeniami) podczas snu.
Co to jest bruksizm?
W przeszłości bruksizm podczas snu był uważany za niefunkcjonalną parafunkcję polegającą na zgrzytaniu zębami lub ruchami przypominającymi żucie, które prowadziły do urazów okluzyjnych i zaburzeń funkcji zgryzu.
Ostatnie badania wykazały tymczasowo, że czynniki anatomiczne okluzyjne i czaszkowo-twarzowe stanowią nawet bardzo niewielki czynnik ryzyka bezdechu sennego.
Obecnie uważa się, że bruksizm podczas snu stanowi kontinuum różnych rodzajów aktywności mięśni szczęki, które mogą pełnić fizjologiczną i odpowiednią funkcję, aby możliwe były szkodliwe konsekwencje dla tkanek i funkcji ustno-twarzowej.
W artykule przeglądowym opisano implikacje definicji, warunków fizjologicznych i patofizjologicznych oraz mechanizmów bezdechu sennego dla postępowania w klinikach dentystycznych.
Przyczyny bruksizmu
Bruksizm może mieć różne podłoże, jednak często wspomina się o stresie czy też niewłaściwym funkcjonowaniu mięśni. Schorzenie to ma znaczny wpływ na jakość życia i objawia się nie tylko w nocy, ale też w dzień. To właśnie podczas dnia pacjenci mogą odczuwać boleści głowy, zębów oraz szczęki, które mogą być bezpośrednią przyczyną schorzenia, jakim jest bruksizm. Warto również nadmienić, że przypadłość ta może zostać wyleczona. By jednak do tego doszło, konieczna jest konsultacja z lekarzem, wprowadzenie odpowiednich środków oraz nakładek, które przyczynią się do izolowania zębów od siebie w trakcie snu.
Leczenie bruksizmu- co warto wiedzieć?
Przyczyny bruksizmu są różne. Życie pod presją to jednak jedna z częstszych przyczyn. Osoby, które na co dzień zmagają się ze sporą dawką stresu, mogą w niedługiej przyszłości doświadczyć problemów ze szczęką oraz zębami, które mogą po prostu boleć. W takim przypadku pomocne okaże się nie tylko stosowanie leków przeciwbólowych czy też przeciwzapalnych. Konieczna może okazać się farmakoterapia, która uwzględniać będzie leki o działaniu uspokajającym, przeciwdepresyjnym oraz przeciwdrgawkowym. Lekarz może się również zdecydować na zaproponowanie środków o działaniu rozluźniającym mięśnie.
Przyczyny bruksizmu warto znać, by mieć świadomość tego, że boleści zębów czy też głowy mogą mieć swoje źródło znacznie głębiej. Zgrzytanie zębów jest chorobą, która prowadzić może do nieodwracalnych zmian w zgryzie. Warto więc nie bagatelizować dolegliwości oraz postarać się, by ich skutek dla zdrowia był szybko zminimalizowany. Lekarz jest osobą, która w takim działaniu pomoże, wskaże niezbędne lekarstwa oraz postępowanie, które ograniczy ból i dolegliwości.