Czy wyrywanie mlecznego zęba boli?
Zęby mleczne wypadają samoczynnie, dlatego nie trzeba nawet niczego robić w tym kierunku. Oczywiście zdarza się tak, że cały proces przebiega przedwcześnie lub zbyt późno. Czasem warto go wspomóc i wyrwać mleczaka. Należy pamiętać o tym, że zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Należy wobec tego już w dzieciństwie wykształcić prawidłowe nawyki. W przypadku rozchwianego zęba w dziąśle czasem najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie go. Warto odpowiedzieć sobie na pytania odnośnie do tego, czy wyrywanie mlecznego zęba boli i jak go bezproblemowo usunąć.
Jak wyrwać zęba mlecznego?
Pierwsze zęby mleczne wypadają już sześciolatkom. Najpierw są to górne i dolne siekacze. Na końcu z jamy ustnej znikają zęby przedtrzonowe, co ma miejsce zwykle w wieku 11 lat. Trzeba pamiętać o tym, że nie od razu pojawią się zęby stałe. Czasem trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli mleczak się chwieje, ale dziecko nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, to nie trzeba ingerować. Najlepiej będzie pozostawić go w zębodole, aż z czasem wypadnie samoczynnie. Czy wyrywanie mlecznego zęba boli? Dobrym pomysłem będzie podawanie dziecku twardych pokarmów typu marchewka. Bardzo często jest to wystarczające do tego, aby chwiejący się mleczak wypadł samoczynnie i bez bólu. Jeśli zaczyna przeszkadzać w codziennej funkcjonowaniu, czyli przykładowo podczas jedzenia i zabawy, to warto złapać go przez gazę jałową i pociągnąć zdecydowanym ruchem ku górze lub ku dołowi.
Czy wyrywanie mlecznego zęba boli?
Jeśli ktoś zastanawia się, czy wyrywanie mlecznego zęba boli, to można liczyć na dobrą wiadomość. Zwykle wiąże się to tylko z chwilowym dyskomfortem. Jeśli ząb jest już gotowy do wypadnięcia, chwieje się, to jego wyrwanie nie powinno boleć. Umiejętnie przeprowadzony zabieg nie spowoduje wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo często to właśnie złe nastawienie i mylne przekonania prowadzą do tego, że dziecko się nadmiernie stresuje. Świetnym pomysłem będzie sprawienie, aby pozytywnie kojarzyło utratę mleczaków. Można powiedzieć mu, że wypadnięte zęby zostaną zabrane przez wróżkę zębuszkę, która w zamian za ząb pozostawi jakiś upominek.
Dziecko u dentysty
Wiele dzieci pyta swoich rodziców, czy wyrywanie mlecznego zęba boli. Odpowiednie podejście to podstawa. Jeżeli rodzic omija dentystów szerokim łukiem i sam zdradza swoją postawą negatywizm, to niestety udziela się to także dziecku. Należy dawać dobry przykład. Regularne odwiedzanie dentysty, nawet jeśli nie ma żadnych problemów z uzębieniem, to podstawa. Istnieją nawet specjalne zestawy tematyczne do zabawy, które pozwalają na wcielenie się w rolę stomatologa. Wybór właściwego gabinetu dentystycznego ma ogromne znaczenie. Należy kierować się właściwym podejściem do klientów, miłą atmosferą. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale udać się z dzieckiem do sprawdzonego miejsca. Dobre opinie mają ogromne znaczenie. Należy także porozmawiać z dzieckiem o tym, po co jest wizyta u dentysty, czego można się po niej spodziewać.