Lekarz od chorób dziąseł
W świecie medycyny nie ma jednego, uniwersalnego lekarza, do którego można zwrócić się o pomoc w każdym przypadku. Konieczne jest udanie się do konkretnego specjalisty, który danym fragmentem ludzkiego ciała się zajmuje. Dlatego też, jeśli ma się problemy z nerkami, należy udać się do nefrologa, gdy chorujemy na serce do kardiologa, a posiadając problemy z oczami do okulisty. Niestety mało kto wie, kim jest lekarz od chorob dziasel. Do kogo można zwrócić się o pomoc, jeśli będzie się miało problem z dziąsłami? Jak się okazuje, w tym wypadku należy udać się do periodontologa.
Do jakiego lekarza ze zmianami w jamie ustnej?
Zanim jednak przejdzie się do tego, czym zajmuje się lekarz od chorob dziasel i co dokładnie może on zalecić, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, kiedy należy się do niego udać. Innymi słowy, jakie są najpoważniejsze problemy jamy ustnej, w zakresie których może pomóc właśnie ten specjalista?
Zdecydowanie najczęściej występującą chorobą, która pojawia się w jamie ustnej, jest próchnica. Obejmuje ona jednak nie dziąsła, a zęby. Wiedzieć jednak trzeba, że jej przyczyna może stanowić również powód powstawania przypadłości od strony dziąsła. Głównym powodem wielu zmian chorobowych jest bowiem nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli nie będzie się wystarczająco często myło zębów, nie będzie się używało nici dentystycznej czy też płynu do płukania jamy ustnej, na zębach osadzać się będzie w ogromnej ilości płytka nazębna. Z czasem będzie ona twardnieć i zmieni się w kamień nazębny. Jeśli ilość kamienia będzie zbyt duża i dotrze do dziąsła, powstawać będą naprawdę poważne choroby, których efektem może być nawet utrata zębów.
Lekarz od chorob dziasel zdecydowanie najczęściej pomaga swoim pacjentom w leczeniu paradentozy. Jest to choroba, która postępuje niezwykle szybko i stanowi naprawdę poważne zagrożenie. Podczas jej trwania dochodzi do recesji dziąsła, czyli jego cofnięcia, a w efekcie tego do odsłonięcia niżej położnych fragmentów zęba. Jeśli dziąsło cofnie się do momentu, gdy widoczna będzie szyjka zębowa, sytuacja stanie się naprawdę bardzo poważna, ponieważ dojść może nawet do rozchwiania zęba i w efekcie tego do jego wypadnięcia.
Oczywiście paradontoza to nie jedyna choroba, którą powinien zainteresować się lekarz od chorob dziasel. Inną równie niebezpieczną przypadłością są stany zapalne, zaczerwienienia, czy też krwawienie z dziąsła. Wszystkie one wymagają obserwacji i oczywiście stosownego leczenia.
Leczenie chorób dziąseł — jakie zabiegi mogą być przeprowadzane?
Lekarz od chorob dziasel to specjalista, który zajmuje się dbaniem o stan tkanki przyzębia swoich pacjentów. Jest to niezwykle ważny fragment jamy ustnej, ponieważ podpiera i stabilizuje zęby w zębodole. Dzięki tej tkance ząb stabilnie i mocno osadzony jest w dziąśle i kości, dzięki czemu można bez ryzyka jego rozchwiania gryźć pokarm. Co ciekawe, tkanka nie może trzymać zęba zbyt sztywno, ponieważ powstawałyby wtedy na jego powierzchni ogromne naprężenia mogące doprowadzić do pęknięcia zęba. Wymagana jest lekka amortyzacja i ruch, aby ząb mógł pracować.
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, tkanka przyzębia, czyli m.in. dziąsło, może zostać objęta bardzo poważnymi stanami chorobowymi. Jak dokładnie wygląda leczenie takich chorób? Podczas przeprowadzania kontroli u specjalisty podstawową sprawą, która będzie zrobiona, jest ocenienie stanu jamy ustnej. Lekarz już na pierwszy rzut oka będzie wiedział, jak wygląda u pacjenta kwestia higieny jamy ustnej. Jeśli tylko zaobserwuje on jakieś nieprawidłowości, pacjent zostanie poinstruowany, jak powinno wyglądać czyszczenie zębów.
Jeśli chodzi o wykonywane zabiegi, to zdecydowanie podstawowym jest usuwanie z zębów kamienia nazębnego. Najczęściej wykonywane jest piaskowanie, czyli skierowanie na zęby silnego strumienia piasku i wody. Ciśnienie jest tak dobrane, aby odrywać kamień, lecz jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla szkliwa.
Oczywiście na tym możliwe do przeprowadzenia zabiegi się nie kończą. Bardzo często podczas takiej wizyty realizowany jest tzw. kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonki zębowej ze znajdujących się w niej złogów, które mogłyby przerodzić się w stan zapalny. Jeśli sytuacja z dziąsłem jest naprawdę poważna, można przeprowadzić również taki zabieg jak przeszczep dziąsła.
Co na recesje dziąseł?
Zdecydowanie najpoważniejszą i stanowiącą największe zagrożenie dla zębów przypadłością jest recesja dziąsła. W efekcie tego dochodzi do odsłonięcia niżej położonych warstw zęba, które nie tylko są bardzo narażone na czynniki zewnętrze, lecz dodatkowo powstawać może zjawisko rozchwiania zęba. Co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do recesji dziąsła?
Podstawowym zabiegiem w takiej sytuacji jest usunięcie kamienia nazębnego, który wywołał recesje. Bardzo często specjalista zaleca również, aby wygładzić powierzchnie korzenia, co w założeniu ma ułatwić przyleganie dziąsła do zęba.
W zdecydowanej większości taki zabieg wystarcza i dziąsło już po niedługim czasie wraca do swojego pierwotnego stanu. Jeśli jednak takie leczenie nie pomoże, zalecane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego celem będzie regeneracja tkanki przyzębia, a nawet przeszczep dziąsła.