Kiedy powinny wypasc mleczaki?

Kiedy powinny wypasc mleczaki?

Kiedy powinny wypasc mleczaki?

Wypadanie zębów mlecznych to naturalny proces, który przechodzą wszystkie ssaki – w tym oczywiście również ludzie. Proces ten bywa niepokojący, zwłaszcza z perspektywy rodziców, którzy nie zawsze wiedzą, czego tak właściwie się spodziewać i jak przebiega całe wypadanie zębów. Z drugiej strony wiele dzieci chciałoby jak najszybciej wymienić uzębienie na stałe, mimo że tego procesu nie idzie przyspieszyć w żaden naturalny sposób. Kiedy powinny wypasc mleczaki? Kiedy dziecko powinno mieć stałe uzębienie?

Czy mleczaki mogą nie wypaść?

Jedną kwestią jest, to kiedy powinny wypasc mleczaki, a zupełnie inną jest to czy mogą w ogóle nie wypaść. Otóż w niektórych rzadkich sytuacjach, możliwe jest, że zęby mleczne nie wypadną w ogóle. Dotyczy to przede wszystkim pojedynczych zębów, a nie całego uzębienia. Mowa tutaj o sytuacji, gdy pojedyncze zęby nie mogą się przebić przez dziąsło lub też, gdy w nie ma zawiązków stałych zębów. Zawiązki te powinny być dobrze widoczne na zdjęciu RTG, więc dość łatwo jest zdiagnozować, czy właśnie na tym polega problem.

Co ciekawe, zęby mleczne mogą nie zniszczyć się i służyć człowiekowi nawet do czterdziestego roku życia. Po tym czasie zwykle są już na tyle starte, że konieczne jest ich usunięcie i podjęcie dalszego leczenia. Najczęściej polega ono na wstawieniu dyskretnego implantu w miejsce brakującego zęba. W ten sposób można spożywać wszystkie posiłki bez większych przeszkód, a uśmiech jest pełen.

Wypadanie zębów mlecznych

Zanim przejdziemy do tego, kiedy powinny wypasc mleczaki, skupmy się na tym, na czym w ogóle polega to wypadanie. Otóż z czasem zawiązki zębów stałych powiększają się i zaczynają przebijać się przez dziąsła. W ten sposób wypychają one zęby mleczne, które stają się rozchwiane i w końcu wypadają. Zęby mleczne są zwykle mniejsze i odrobinę bardziej białe niż zęby stałe, więc jeśli w uzębieniu znajdują się oba ich rodzaje, to różnica pomiędzy nimi może być widoczna. Jeśli chodzi o dokładne terminy wypadania zębów, to oczywiście nie można ich podać. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, a także od diety dziecka. Ciekawostką może być również to, że chłopcom zęby mleczne wypadają później niż dziewczynkom.

Należy więc unikać porównań pomiędzy dziećmi nie wpadać w duży niepokój, jeśli wypadanie się opóźnia. Warto też podkreślić, że samo wypadanie jest dość nieprzyjemne. Może mu towarzyszyć ból i lekkie krwawienie. Stąd też zrozumiałe jest zaniepokojenie dziecka, które nagle odkryje, że jeden z jego ząbków się rusza. Dlatego dobrze jest wcześniej z dzieckiem porozmawiać i wyjaśnić mu, że jest to naturalny proces, przez który przechodzi każdy człowiek i nie trzeba się go obawiać. W ten sposób można zmniejszyć jego niepokój i pozwolić mu spokojnie poczekać na stałe uzębienie.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Zwykle dzieci tracą pierwsze mleczaki mniej więcej w piąte urodziny, choć może to też być dwa lub trzy lata później i nie jest to powodem do niepokoju. Czasami mleczaki chwieją się dobre kilka tygodni, zanim w końcu wypadną, a innym razem można w ogóle przegapić rozchwianie zęba. Dużo zależy od tempa rozrostu szczęki, który jest kwestią indywidualną.

Oczywiście zęby mleczne nie wypadają wszystkie naraz. Stąd też zastanawiając się, kiedy powinny wypasc mleczaki trzeba koniecznie pamiętać o tym, że robią to one w pewnej określonej kolejności. Proces zastępowania zębów mlecznych stałymi trwa kilka lat i nie można go przyspieszyć.
Zwykle zęby mleczne wypadają w kolejności ich wyrzynania się i odbywa się to symetrycznie. Około 5 lub 6 roku życia wypadają jedynki, czyli siekacze. Następnie wypadają dwójki na dole, a dopiero później, bo około siódmego roku życia wypadają siekacze z górnej szczęki. Następne są kły, które są zmieniane najczęściej w 12. roku życia. Pierwsze trzonowce wypadają około 9. roku życia, a drugie trzonowce rok później.

Zęby przedtrzonowe (pierwsze i drugie) oraz trzecie trzonowce, czyli tzw. zęby mądrości wyrosną po raz pierwszy od razu jako zęby stałe. To właśnie dlatego na stałe uzębienie składa się więcej zębów niż na mleczne. Ósemki wyrzynają się jako ostatnie i robią to najczęściej około 18. roku życia. Bardzo często jednak nie wyrzynają się wcale i konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie albo też pozostawia się je na stałe w dziąśle. Jak łatwo się więc domyślić, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy powinny wypasc mleczaki. W gruncie rzeczy można śmiało powiedzieć, że wypadają one od około piątego roku życia aż do dorosłości.

Czy powinno się wyrywać mleczne zęby?

Każdemu zmartwionemu rodzicowi może nasunąć się też jeszcze jedno pytanie – czy zęby mleczne powinno się usuwać, by przyspieszyć pojawianie się zębów stałych? Tutaj odpowiedź jest dość prosta. Jeśli zęby są zdrowe, to nie ma powodu, by je usuwać. Lepiej jest dać dziecku czas i pozwolić naturze działać. Sytuacje, w których stomatolog decyduje o usunięciu zębów mlecznych, są sporadyczne. Tym bardziej, że jeśli zostaną one usunięte zbyt wcześnie, to w uzębieniu będzie widoczny ubytek.