Choroby dziąseł – leczenie

Choroby dziąseł – leczenie

Choroby dziąseł – leczenie

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że choroby dziąseł są wyjątkowo nieprzyjemne. Mogą być bolesne, może towarzyszyć im krwawienie, a w skrajnych wypadkach mogą nawet przyczynić się do utraty zębów. Z pewnością będą one też wiązały się z problemami ze spożywaniem posiłków. Stąd też oczywiste jest, że w przypadku zobaczenia objawów choroby dziasel leczenie należy podjąć jak najszybciej. Czy powinien je przeprowadzić specjalista? Czy można wyleczyć dziąsła domowymi metodami?

Jak wyglądają chore dziąsła?

Pierwszym objawem chorych dziąseł może być ich zaczerwienienie. Na samym początku wcale nie pojawia się ból, ale właśnie ta zmiana koloru, którą dość łatwo przegapić. Później dziąsła mogą stać się obrzęknięte, choć tego również można nie zauważyć. Kolejnym objawem jest krwawienie podczas mycia zębów. Tego objawu już nie można przegapić i jest on dość uciążliwy. Następnie wydłużają się zęby, co jest skutkiem recesji, czyli cofania się dziąseł.

Na tym etapie chorobę już trudno jest ignorować. Odsłonięte zęby stają się nadwrażliwe na zmienne temperatury i w końcu zaczynają po prostu boleć. W takim wypadku choroby dziasel leczenie jest już konieczne i powinno się podjąć je możliwie jak najszybciej po to, by nie dopuścić do wystąpienia zapalenia przyzębia. Warto podkreślić, że to zapalenie jest drugą po próchnicy najczęściej występującą przyczyną przedwczesnej utraty zębów. Na pewno należy o tym pamiętać, bo przecież piękny uśmiech to taki bez widocznych ubytków.

Jak wyleczyć chore dziąsła?

Jeśli chodzi o choroby dziasel leczenie musi być dobrze dopasowane. Przede wszystkim powinno ono obejmować pozbycie się przyczyny pojawienia się choroby. Najczęściej jest ona spowodowana zbyt dużą ilością płytki nazębnej, która gromadzi się na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej. Stąd też najlepszą metodą leczenia jest udanie się do stomatologa i skorzystanie z jego pomocy. Dentysta z pewnością zacznie od profesjonalnego usunięcia nagromadzonej płytki nazębnej.

Podczas oczyszczania stomatolog będzie mógł dokładnie obejrzeć zęby wraz z dziąsłami oraz ocenić ich stan. Być może na tej podstawie zaleci dalsze leczenie przy użyciu środków farmakologicznych. Przy zaawansowanych chorobach dziąseł zdarza się, że konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych a czasami nawet antybiotyków. Najprawdopodobniej stomatolog zaleci także zmianę pasty do zębów na taką, która lepiej radzi sobie z oczyszczaniem zębów i równocześnie łagodzi podrażnienia dziąseł. Na rynku dostępne są pasty, które zmniejszają nadwrażliwość zębów i na pewno warto po nie sięgać w razie kłopotów z zachowaniem higieny jamy ustnej.

Trzeba też podkreślić, że zapalenie dziąseł jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Bakterie, które powodują choroby przyzębia, mogą przedostawać się do krwioobiegu oraz do rozwijającego się płodu. Są one zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż zabiegi stomatologiczne wykonane w profesjonalnym gabinecie. W razie kłopotów z dziąsłami nie warto więc odkładać wizyty, ale jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty po to, by leczenie przeprowadzić jak najszybciej i jak najsprawniej.

Jak leczyć zapalenie dziąseł w domu? – Poznaj sprawdzone metody

Nie ma niestety możliwości, by choroby dziasel leczenie wykonać całkowicie w domu. Bez pomocy stomatologa można podjąć działania, które zmniejszą ból i sprawią, że będzie on mniej uciążliwy. Jednak najprawdopodobniej i tak nie obędzie się bez wizyty u specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leki. Pamiętajmy, że zapalenie może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia i konieczne będzie podanie leków przeciwzapalnych.

Zastanówmy się, jak można leczyć choroby dziąseł w domu. Przede wszystkim można sięgnąć po naturalne środki, które są wykorzystywane w ludowej medycynie od pokoleń. Najprostszym rozwiązaniem są płukanki z szałwii lub rumianku. By je wykonać, wystarczy zaparzyć mocny ziołowy napar, a kiedy przestygnie wykorzystać go do płukania ust. Inną metodą jest żucie goździków lub nacieranie dziąseł olejkiem goździkowym. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co z pewnością może przynieść ulgę. Warto też rozważyć nacieranie dziąseł aloesem, choć tu trzeba podkreślić, że powinien to być naturalny aloes ze świeżego liścia. Kosmetyczne maści mogą mieć zbyt dużo chemicznych dodatków, by używanie ich w jamie ustnej było bezpieczne. Kolejną domową metodą jest płukanie jamy ustnej mieszaniną wody utlenionej z wodą. To mieszanka, która działa bardzo skutecznie, choć ma dość nieprzyjemny smak.

Przede wszystkim trzeba też zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Nawet jeśli stomatolog wyleczy Twoje dziąsła, ale Ty nie będziesz o nie dbać i znów dopuścisz do nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, problem z dziąsłami wróci. Jeśli choroby dziasel leczenie ma być skuteczne i długotrwałe, to musisz koniecznie pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów oraz używaniu nici dentystycznej, a także płynów do płukania po to, by zadbać o czystość zębów nawet a najtrudniej dostępnych miejscach.