Co zrobić z krzywymi zębami?
Zdrowe i dobrze prezentujące się zęby to jeden z fundamentów naszego wizerunku. Warto więc o nie dbać i regularnie odbywać wizyty stomatologiczne. Innym problemem jest jednak nierówny zgryz, który dotyka niemal 60% naszych rodaków. Co zrobić z krzywymi zębami i jak uzyskać piękny uśmiech? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Krzywy zgryz, czyli co trzeba wiedzieć?
Z badań ankietowych jednej z amerykańskich uczelni wynika, iż zdrowy uśmiech podnosi atrakcyjność społeczną człowieka aż o 49%. To znacznie więcej niż wysokiej jakości perfumy (8%) czy odpowiedni dobór ubrania (21%). Krzywe zęby znacznie obniżają atrakcyjność a przez to i samoocenę wielu osób. Należy jednak pamiętać iż krzywy zgryz to coś tworzącego się naturalnie, pozycja zębów w dziąśle zmienia się pod wpływem różnych czynników. Naturalność procesu zakrzywiania zębów nie skazuje jednak osoby dotkniętej taką przypadłością na dożywotni wstyd i nierówny uśmiech. Jednak efektem krzywego uzębienia są nie tylko efekty wizualne i gorsze samopoczucie. Nachodzące na siebie zęby mogą powodować powstawanie i rozwój próchnicy. Współczesna stomatologia oferuje wiele sposobów na wyrównanie zgryzu i sprawienie pięknego uśmiechu na naszej twarzy zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.
Czas trwania procesu prostowania zębów i wyrównania zgryzu zależy od okresu, w jakim pacjent rozpocznie ich prostowanie. Najłatwiej wyprostować uzębienie dziecka, któremu dopiero kształtują się zęby, bo z zasady w pierwszym okresie są one najbardziej elastyczne. W późniejszych etapach życia człowieka jest to proces dłuższy i co za tym idzie kosztowniejszy dla portfela, jednak nadal możliwy i realny. Wiele osób zastanawiając się co zrobić z krzywymi zębami szuka jakichś domowych sposobów na ich wyprostowanie. Na nieszczęście dla takich osób, nie ma domowych sposobów na wyrównanie zgryzu – niezbędna jest wizyta u specjalisty ortodonty oraz wdrożenie jednej z metod leczenia zgryzu zaproponowanej przez specjalistę.
Krzywe zęby – przyczyny
Przyczyn występowania skrzywień zgryzu może być bardzo wiele. Często notowanym wśród pacjentów w Polsce praźródłem skrzywień zębów są obciążenia i skłonności genetyczne. Często w szczęce jest niewystarczająca ilość miejsca, by wszystkie zęby zmieściły się w odpowiednim rozstawie. Niekiedy szersze i grubsze kości żuchwy, blokują prawidłowy rozwój zębów wypychając trzonowce na kły bądź trzonowce na kolejne trzonowce. Jeszcze inne przypadki to skrzywienie zgryzu wynikłe ze zbyt późnego lub zbyt wczesnego utracenia przez pacjenta zębów mlecznych (wszystkich bądź części). Najczęściej występującą wśród polskich pacjentów sytuacją problemową jest mieszanka negatywnych czynników genetycznych oraz tych związanych z dojrzewaniem i dorastaniem.
Występują również inne, liczne przyczyny skrzywień uzębienia, które mogą występować w dorosłym życiu. Jedną z podstawowych jest wyrzynanie się ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości. Wspomniane zęby pojawiają się u człowieka dość późno, mogą nawet wyrzynać się dopiero po 30-tce powodując ból i dyskomfort. Często z braku miejsca nachodzą one na inne, już istniejące zęby tworząc w jamie ustnej sytuację konfliktową. Wielu pacjentów i w tym przypadku zapytuje więc co zrobić z krzywymi zębami mądrości. Metodą polecaną przez ortodontów jest albo naprostowanie ich, albo też w skrajnych przypadkach wyrwanie. Nietypowymi przyczynami wykrzywienia zębów może być też wypadek i uszkodzenie kości, które skutkować będzie skrzywieniem zęba bez jego wypadnięcia. Tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, jednak należy odnotować, iż mają miejsce. Co zrobić z krzywymi zębami i jak je prostować?
Krzywe zęby, czyli jak naprawić swój zgryz?
Skrzywiony zgryz to nie wyrok, każde skrzywienie da się skorygować i poprawić poprzez odpowiednie leczenie. Podstawą jest wizyta u dentysty a najlepiej u specjalisty ortodonty. Gdy lekarz określi stopień skrzywienia zaleci metodę prostowania zębów. Najczęściej stosowaną jest aparat ortodontyczny, który może być tymczasowy lub stały. Aparat tymczasowy stosuje się u dzieci i części młodzieży, w przypadkach zębów, które wciąż się kształtują i można je delikatnie naprostować. Tego typu aparat zakładany jest na część dnia, zazwyczaj na wyznaczone kilka godzin, jest indywidualnie dobierany do uzębienia pacjenta. Przy aparacie tymczasowym wymagane są regularne wizyty u specjalisty, tak by monitorować proces prostowania zębów.
Dużo popularniejszą opcją jest stały aparat ortodontyczny. Stosuje się go u młodzieży i dorosłych, których zęby w pełni już się ukształtowały i muszą być wyprostowane w długotrwałym procesie. Długość okresu na jaki założony zostaje aparat, jest indywidualna dla każdej osoby, również tutaj wymagane są kontrole ortodontyczne, jednak nie aż tak częste jak przy aparacie tymczasowym. Występuje wiele rodzajów aparatów na zęby – metalowe, przezroczyste z kompozytu, a nawet wysadzane kamieniami szlachetnymi. Dobór aparatu, jego rozmiaru i typu zależy od indywidualnych ustaleń między pacjentem a specjalistą, z którym współpracuje. Mimo to należy pamiętać o wysokich kosztach aparatów ortodontycznych i wizyt kontrolnych. Refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia pozostają jedynie aparaty ruchome dla dzieci poniżej 12 roku życia, wszystkie inne aparaty muszą być finansowane przez pacjenta. Co zrobić z krzywymi zębami, które przemieszczone są tak znacznie, iż niemożliwy jest montaż urządzeń ortodontycznych? W takich przypadkach pozostaje tylko usunięcie tego typu zęba i zastąpienie go protezą bądź licówką.