Kiedy wyrastają zęby mądrości?
Wiele osób zastanawia się, kiedy wyrastają zęby mądrości. Bardzo dużo zależy tutaj od konkretnego człowieka. Warto jednak powiedzieć, że ósemki to zęby, które rosną najpóźniej. Niestety dość często sprawiają sporo problemów. W wielu przypadkach zachodzi konieczność ich ekstrakcji. Warto dowiedzieć się, kiedy wyrastają zęby mądrości.
Trzeba na samym początku zauważyć, że ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe, nie mają praktycznie nic wspólnego z inteligencją. Okazuje się, że w jamie ustnej zaczynają rosnąć przeważnie pomiędzy 15. a 26. rokiem życia. Niestety nie jest to do końca regułą. Rośnięcie ósemek to proces dość indywidualny. Nierzadko mogą one pojawić się dopiero po 40. roku życia.
Po czym poznać, że rośnie ósemka?
Bardzo dużo osób zastanawia się, kiedy wyrastają zęby mądrości. Ponadto pacjenci nie wiedzą, po czym poznać, że ósemka rośnie. Przede wszystkim objawia się to często bólem. Warto jednak powiedzieć, że ósemki potrafią być dość uciążliwe dla pacjenta. Dość rzadko proces ich wyrzynania przebiega praktycznie niezauważalnie. Najczęściej towarzyszy temu procesowi silny ból, a ponadto szereg innych dolegliwości. Warto zauważyć, że przeważnie jest to spowodowane brakiem wystarczających ilości miejsca w łukach zębowych. Jest to dość powszechne zjawisko. Trzeba wiedzieć o tym, że ból towarzyszący ósemkom pojawia się przede wszystkim w tylnej części szczęki. Trwa on przeważnie parę dni, jednakże może być też dłuższy.
Po takowym czasie następuje tak zwany czas wyciszenia, w którym ząb przez pewien okres nie daje praktycznie żadnych oznak. Nierzadko jednak ból zaczyna obejmować również inne obszary. W tym przypadku mowa głównie o podniebieniu oraz dziąsłach. W niektórych przypadkach trzeba dodać powiększone węzły chłonne, ale też bol ucha oraz skroni, co jest bardzo problematyczne dla pacjenta. Warto zauważyć, że obszar wokół miejsca pojawienia się zęba zaczyna być wrażliwy na dotyk, zaczerwieniony, a dodatkowo opuchnięty. Do tego pojawiają się nierzadko problemy z gryzieniem pokarmów, a często też szczękościsk. Jak się okazuje, u pewnych pacjentów pojawia się również stan podgorączkowych lub gorączka.
W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do kliniki stomatologicznej. Bywają takie sytuacje, że zalecane jest przeprowadzenie ekstrakcji ósemek. Sporo osób zastanawia się, kiedy wyrastają zęby mądrości. Jest to kwestia dość indywidualna. Okazuje się, że wyrzynaniu ósemek towarzyszy spory dyskomfort, a dodatkowo uczucie rozpychania. Co istotne, odległości pomiędzy zębami zaczynają się zmniejszać, co doprowadza do ich krzywizny. Dlatego pojawiają się w takim przypadku nieprawidłowości w zgryzie, które najczęściej wymagają leczenia ortodontycznego. Często przyczyną jest też otocze zęba przez kość.
W takim wypadku ma się do czynienia z zatrzymaniem się zęba mądrości. Okazuje się, że ściśnięcie zębów oraz zmniejszenie przestrzeni między nimi sprawia problemy, które mają związek z odpowiednią higieną jamy ustnej. Co więcej, gromadzące się za zębem mądrości resztki pokarmu mogą powodować próchnicę. Z tego powodu często zalecana jest ekstrakcja ósemek. Jednakże trzeba to skonsultować z dobrym stomatologiem.
Ile trwa wyrastanie zęba mądrości?
Sporo pacjentów zastanawia się, kiedy wyrastają zęby mądrości. Nie wiedzą oni też, ile trwa samo wyrastanie ósemki. Okazuje się, że taki proces jest dość indywidualny, a ponadto nie się jednoznacznie określić, ile trwa. Przede wszystkim zależy on od kilku czynników.
Pierwszym z nich są głównie predyspozycje genetyczne, które mogą się znacząco różnić w zależności od konkretnego człowieka. Przeważnie takowy proces nie trwa dłużej niż cztery lata. Okazuje się też, że wyrzynanie ósemek jest etapowe. Pojawiają się przypadki, że zęby mądrości w ogóle nie rosną. Spowodowane jest to przez ewolucję gatunku człowieka, ponieważ zęby mądrości nie są już tak wykorzystywane, jak tysiąclecia temu.
Czy zęby mądrości mogą wyrosnąć drugi raz?
Sporo osób zastanawia się, czy ósemki mogą rosnąć ponownie. Warto zauważyć, że u około 1-2 proc. populacji rozwijają się one nadliczbowo. Mowa tutaj o dodatkowych ósemkach. Nierzadko rosną one w miejscu po ekstrakcji poprzednich zębów mądrości. Bardzo dużo osób ma w takim przypadku wrażenie, iż odrastają im wyrwane zęby.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że naukowcy nie są jeszcze w stanie wyjaśnić tego zjawisku. Okazuje się, że przeważnie ósemki są usuwane, co wskazuje na to, że nie mają żadnej funkcji. Jednakże ósemki to narządy szczątkowe, które zanikają powolnie w procesie ewolucji gatunku człowieka. Warto dodać, że dieta praczłowieka złożona była przeważnie z trudnych do przeżucia liści, korzeni oraz surowego mięsa.
Z tego powodu trzeci ząb trzonowy był bardzo przydatny, zwłaszcza w przypadku utraty reszty zębów, co zdarzało się w takich czasach dość często. Trzeba wiedzieć o tym, że często zalecana jest ekstrakcja ósemek, bowiem mogą powodować dolegliwości bólowe bądź krzywy zgryz. Decyzja jednak powinna zostać ustalona przez doświadczonego stomatologa.