Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty

Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty

Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty

Każdy rodzic zapewne przyzna, jak wielkim problemem są wizyty z dziećmi u lekarza. Zwykłe pobieranie krwi czy też szczepienie może wywołać u malucha paniczny strach, płacz i trudne do opanowania lęki. Najgorzej jednak bez wątpienia przebiegają wizyty u stomatologa. Fotel dentystyczny kojarzy się bowiem dzieciom z bólem, dyskomfortem i silnym poczuciem niepewności. Żeby tego wszystkiego uniknąć i przeprowadzić leczenie zębów w sposób możliwie jak najsprawniejszy coraz częściej stosuje się gaz rozweselający dla dzieci u dentysty. Co powinno się o nim wiedzieć?

Jak działa gaz rozweselający?

Dlaczego dzieci tak mocno boją się wizyt u dentysty? Zawsze wiążą się one z dużą niepewnością, obarczone są strachem, a także często bólem. Z tego też powodu, nawet jeśli realizuje się tylko kontrolną wizytę, na której nie będą wykonywane żadne zabiegi, dziecko często panicznie się boi i nie daje się zaprowadzić do gabinetu. W takiej sytuacji polecane jest zastosowanie sedacji wziewnej.
Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty to obecnie standard, który spotkać można właściwie w każdym gabinecie. Współcześni dentyści doskonale wiedza, jak ogromnym problemem jest dla dziecka wizyta w gabinecie. Z tego też powodu ściany dekorowane są jaskrawymi, pastelowymi kolorami, fotel zupełnie nie przypomina tego dla dorosłych, a naprzeciwko fotela umieszczany jest telewizor, na którym wyświetlane są bajki. Dopełnieniem tego wszystkiego jest jednak sedacja wziewna. Jak ona działa?
Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty to mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu. Jest to gaz bezwonny, bezbarwny, a także niepalny. Charakteryzuje się słodkim posmakiem, co dla wielu dzieci jest bardzo przyjemnym doświadczeniem. Gaz ten podawany jest przez specjalną maseczkę, która w przypadku dzieci wykonana jest z kolorowego plastiku. Jak działa taki gaz? Od razu po podaniu przedostaje się on do ośrodkowego układu nerwowego i w bardzo delikatny sposób zaburza jego pracę. W efekcie tego dziecko staje się spokojniejsze, relaksuje się i zaczyna czuć się o wiele bardziej komfortowo. Sprawia to, że możliwe jest wykonywanie wszystkich badań i zabiegów.

Gaz rozweselający u dentysty dla dzieci — dlaczego warto go stosować?

Jak więc widać gaz rozweselający dla dzieci u dentysty to naprawdę bardzo ciekawy sposób radzenia sobie z małymi pacjentami. Warto się jednak teraz zastanowić, jakie konkretnie daje on korzyści. Co można zyskać dzięki temu, że będzie się podawało dziecku taką formę znieczulenia?
Jak się okazuje, korzyści ze stosowania gazu rozweselającego są naprawdę ogromne. Przede wszystkim podstawową sprawą jest to, że dziecko pozwoli sobie zajrzeć do buzi, przeprowadzić badanie i wyleczyć zęby. Panicznie wystraszony malec nie powoli na przeprowadzenie nawet najprostszego zabiegu. W efekcie tego narażamy dziecko na problemy z zębami już od najmłodszych lat.
Znacznie ważniejszą zaletą jest jednak to jak gaz rozweselający działania dziecko w dłuższej perspektywie czasu. Największe fobie i lęki pojawiają się u ludzi w czasie gdy są jeszcze dziećmi. Jeśli więc wystraszone dziecko zmusi się do badania i leczenia zębów, powstała w ten sposób trauma może spowodować, że nawet jako dorosła osoba będzie ono odczuwało paniczny lęk przed gabinetem dentystycznym. Doprowadzi to do ogromnych problemów z zębami, co może być również źródłem wielu problemów zdrowotnych. wiedzieć bowiem trzeba, że jama ustna stanowi swego rodzaju drzwi do całego organizmu. Stany zapalne zębów bardzo szybko rozprzestrzeniać się będą na inne części ciała, wywołując naprawdę poważne problemy ze zdrowiem. Jeśli jednak dziecko od najmłodszych lat dostrzeże, że leczenie zębów nie jest niczym strasznym, o wiele chętniej będzie jako dorosły człowiek udawało się do dentysty.

Przeciwwskazania do stosowania gazu rozweselającego

Gaz rozweselający dla dzieci u dentysty to obecnie podstawa i każdy gabinet stomatologiczny powinien być w takie znieczulenie wyposażony. Zanim jednak zacznie się je stosować u swojego dziecka, warto się najpierw zastanowić jeszcze nad tym, czy jest to na pewno w pełni bezpieczne rozwiązanie. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do podawania gazu rozweselającego i czy ma on jakieś skutki uboczne?
Gaz rozweselający może wywoływać u pewnych osób niegroźne skutki uboczne. Krótko po zakończeniu jego podawania mogą pojawić się u dziecka zawroty głowy, lekkie nudności, a także wymioty. Wiedzieć jednak trzeba, że są to zjawiska dość rzadkie, a dodatkowo niezwykle szybko mijają.
O wiele większe zagrożenie może powstać jednak wtedy gdy poda się dziecku gaz rozweselający, jeśli istnieją u niego pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Kiedy więc powinno się unikać takiego znieczulenia? Zdecydowanie najczęściej jest ono odradzane w sytuacji, gdy dziecko ma niedrożne górne drogi oddechowe. Mowa tu jest więc o sytuacji, gdy malec jest np. przeziębiony i ma katar lub kaszel. Co więcej, sedacja odradzana jest w przypadku chorób płuc, chorób układu krążeniowego, a także, gdy dziecko cierpi na cukrzycę. Rzecz jasna takiego znieczulenia nie powinno się podawać w przypadku przyjmowania przez dziecko pewnych leków, a także wtedy, gdy malec choruje na nowotwór.