Przebarwienia zębów jak usunąć
Wiele osób marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu. Okazuje się jednak, że wcale nie jest on taki łatwy do osiągnięcia. Nie ma co ukrywać, że białe zęby stanowią prawdziwą ozdobę twarzy, są oznaką dbałości o siebie, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie. Niestety, nie każdemu dane są naturalnie białe zęby. Mogą one tracić swój piękny kolor pod wpływem różnych czynników. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele metod walki z przebarwieniami, które pozwalają na pozbycie się ich raz na zawsze. Oto odpowiedź na pytanie – przebarwienia zębów jak usunąć.
Przyczyny powstawania przebarwień
Zadając sobie pytanie, przebarwienia zębów jak usunąć, trzeba koniecznie dowiedzieć się, jak one w ogóle powstają.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przebarwienia, które powstają na zębach, można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.
W przypadku przebarwień zewnętrznych za powstawanie przebarwień odpowiedzialne są czynniki przedostające się do jamy ustnej – najczęściej na skutek spożywania produktów spożywczych, lekarstw bądź też palenia papierosów. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, które są najczęstszą przyczyną pojawienia się przebarwień, to warto wspomnieć o kawie, herbacie, a także niektórych owocach, takich jak czarna porzeczka czy też borówka. Oczywiście, jednorazowe spożycie danego produktu nie sprawi, że na zębach pojawiają się przebarwienia – ryzyko zwiększa się, kiedy wymienione rzeczy spożywa się regularnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przebarwienia zewnętrzne zazwyczaj łatwo jest usunąć, przestrzegając zasad higieny jamy ustnej. Można włączyć do niej również dostępne w aptece produkty wybielające.
Warto także wspomnieć o przebarwieniach, które są skutkiem przyjmowania leków. Pozbycie się ich może być znacznie trudniejsze i często wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Usuwanie przebarwień
Osoby zastanawiające się, przebarwienia zębów jak usunąć, bardzo często rozważają, która z metod wybielania zębów będzie najbardziej skuteczna. Nie ma co ukrywać, że przebarwione zęby nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego zwlekanie z wizytą u stomatologa nie ma najmniejszego sensu. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest ustalenie przyczyny występowania przebarwień, a także pozbycie się czynnika, który za to odpowiada.
Jeśli przyczyną powstawania przebarwień są czynniki zewnętrzne, które łatwo można wyeliminować, może okazać się, że drogie inwazyjne zabiegi wybielające przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym będą zwyczajnie na wyrost. Warto pamiętać o tym, że nieznaczne przebarwienia można próbować usuwać przy pomocy domowych sposobów. Wystarczy przejść się do drogerii bądź też apteki, gdzie kupić można preparaty rozjaśniające zęby nawet o kilka tonów. Najbardziej popularne obecnie środki to wybielające pasty do zębów oraz specjalne paski.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby zauważyć wymierne efekty, trzeba zachować dużą systematyczność i regularność w higienie jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie szczoteczki, które docierają do najbardziej ukrytych zakamarków, czyszcząc je bardzo precyzyjnie. Badania wykazały, że szczoteczki soniczne, coraz bardziej popularne w ostatnich miesiącach, usuwają dwukrotnie więcej przebarwień niż tradycyjne szczoteczki.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze domowe sposoby na wybielanie zębów są wystarczające. W takich sytuacjach konieczne może być umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Metody wybielania zębów
Zadając sobie pytanie, przebarwienia zębów jak usunąć, warto dowiedzieć się również, jakie metody stosują lekarze stomatolodzy, aby przywrócić zębom pacjenta śnieżnobiały kolor.
Jedną z najpopularniejszych metod jest wybielanie nakładkowe. Polega ono na tym, że dentysta dla konkretnego pacjenta przygotowuje nakładkę na zęby, specjalnie dopasowaną do ich kształtu. Pacjent regularnie przez kolejnych kilka tygodni rozprowadza na niej żel wybielający i nakłada ją na zęby na okres kilku godzin. Warto pamiętać o tym, że po zdjęciu nakładki koniecznie trzeba umyć zęby pastą z wysoką zawartością fluoru. Nakładki wybielające szybko i skutecznie przywracają zębom śnieżnobiały odcień, jednak niektórzy pacjenci po ich stosowaniu uskarżają się na znaczną nadwrażliwość zębów.
Omawiając metody wybielania zębów z pewnością warto wspomnieć także wybielanie laserowe, które niestety nie należy do najtańszych rozwiązań. Niemniej jednak, pozwala one o rozjaśnienie zębów nawet o osiem odcieni w zaledwie półtorej godziny. W zależności od tego, czy pacjent chce wybielić zaledwie jeden ząb czy też oba łuki zębowe, koszt zabiegu może wynieść nawet 3000 złotych. Każdy pacjent, który rozważa wybielanie laserowe, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przed przystąpieniem do zabiegu koniecznie trzeba odbyć wizytę w gabinecie stomatologicznym w celu wyleczenia wszystkich ubytków w zębach. Wybielanie laserowe nie jest także polecane osobom, które dotknięte są chorobami dziąseł bądź też zmagają się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Laserowe wybielanie zębów powinno być poprzedzone dokładnym ich czyszczeniem i usunięciem kamienia nazębnego. Aby jak najdłużej utrzymać efekty zabiegu, należy przez dwa tygodnie po jego przeprowadzeniu unikać silnie barwiących produktów spożywczych.
Do najdroższych metod, jeśli chodzi o wybielanie zębów, należą popularne licówki. W tym przypadku koszt wybielenia jednego zęba wynosi nawet kilkaset złotych, jednak efekty widoczne są od razu po zakończeniu zabiegu. Ogromną zaletą licówek jest to, że nie tylko są w stanie zamaskować one przebarwienia, ale również ukryć asymetrię i krzywizny zębów. Zabieg polega na tym, że lekarz stomatolog do zewnętrznej powierzchni zęba przymocowuje cienki płatek wykonany z porcelany.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie – przebarwienia zębów jak usunąć, jest bardzo prosta. Oczywiście, odpowiednią metodę wybielania należy dobrać w zależności nie tylko od potrzeb i oczekiwań pacjenta, ale również jego możliwości finansowych. Wybór dostępnych metod jest bardzo szeroki i z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie.