Łamiące się zęby – przyczyny

Łamiące się zęby - przyczyny

Łamiące się zęby – przyczyny

Jeśli chodzi o łamiące się zęby przyczyny tego problemu mogą być naprawdę zróżnicowane. Dentyści zgodnie twierdzą, że jest to jeden z najczęstszych powodów wizyt pacjentów w gabinetach stomatologicznych. Niestety, wiele osób lekceważy kruszące się zęby, zwlekając z odwiedzinami u stomatologa. A tymczasem nawet najmniejszy ubytek należy jak najszybciej wypełnić, aby nie doprowadzić do pogorszenia się kondycji zęba, a nawet jego utraty.

Przyczyny ukruszeń i złamań zębów

Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją występującą w ludzkim organizmie. Jednocześnie jest ono bardzo podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – złamania i kruszenie się. Niestety, przyczyną kruszenia zębów najczęściej jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Dziury w zębach pojawiają się na skutek rozwoju próchnicy, co znacznie osłabia tkanki, narażając je na różnego rodzaju urazy. Jeśli chodzi o łamiące się zęby przyczyny urazu bywają bardzo błahe – do uszkodzeń może dojść na skutek ugryzienia twardego jedzenia, wypadku na rolkach czy też pobicia.

Przyczyną łamiących się zębów bardzo często jest brak unerwienia w konkretnym zębie. Zęby martwe są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia niż żywe.

Warto wiedzieć także, że jeśli chodzi o łamiące się zęby przyczyny problemu mogą być związane z nieodpowiednią, ubogą w witaminy i substancje odżywcze, dietą. Za problemy ze słabymi zębami bardzo często odpowiada niedobór witaminy D, która bierze udział w syntezie wapnia i fosforu – czyli budulców tkanki zębowej.

Przyczyną kruszenia się zębów mogą być także nieleczone wady zgryzu, odpowiedzialne za zaciskanie się uzębienia i powstawanie ubytków mechanicznych.

Na kruszenie narażone są także zęby u osób dotkniętych kwasową erozją szkliwa, zażywających narkotyki czy też palących wyroby tytoniowe. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że do uszkodzeń mechanicznych zębów może dojść także na skutek noszenia biżuterii w obrębie jamy ustnej – mowa tutaj między innymi o popularnych kolczykach na języku.

Dlaczego ukruszony ząb trzeba leczyć?

Lekarze stomatolodzy biją na alarm, że w przypadku ukruszenia się zęba, nawet najmniejszego, trzeba natychmiast zgłosić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Wszystko dlatego, że zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, których leczenie może być długotrwałe i bardzo kosztowne. Wszystko dlatego, że złamany ząb odsłania miazgę zębową, wyjątkowo podatną na wnikanie bakterii. Są one odpowiedzialne za rozwój próchnicy zębów oraz powstawanie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Niezabezpieczone szkliwo jest podatne na uszkodzenia – na przykład powstałe w wyniku jedzenia.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niewielkie ubytki można uzupełnić w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym i nie jest to proces wyjątkowo kosztowny. Leczenie ukruszonego bądź złamanego zęba będzie polegało na odpowiednim zabezpieczeniu szkliwa przed próchnicą, a także uzupełnianiu ubytków w uzębieniu. Niestety, odbudowa zęba jest możliwa tylko w przypadku, kiedy posiada on zdrowy i żywy korzeń.

Jeśli chodzi o łamiące się zęby przyczyny tego stanu rzeczy są już jasne. Pora opowiedzieć, na czym polega proces samego leczenia ubytku.

Na samym początku lekarz dentysta przeprowadzi badanie, dzięki któremu będzie mógł ocenić, w jakim stanie znajduje się ukruszony ząb. Następnie wykorzysta pilnik stomatologiczny, aby wygładzić jego powierzchnię i pozbyć się ostrych krawędzi. Następnie zapewne zdecyduje się na fluorowanie szkliwa, które zabezpieczy je przed działaniem bakterii.

Dopiero wtedy lekarz stomatolog skupi się na tym, by przywrócić uszkodzone mu zębowi pierwotny kształt. To, na jaką metodą leczenia się zdecyduje, będzie zależne między innymi od wielkości ubytku.

Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że to czy ukruszony ząb da się naprawić, będzie zależeć między innymi od tego, w jakim czasie zgłosili się do gabinetu stomatologicznego. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, by nie zwlekać z umówieniem wizyty u stomatologa. Leczenie potrwa o wiele dłużej i będzie droższe, jeśli dojdzie do zniszczenia miazgi zęba.

Jeśli uszkodzenie tkanki zębowej jest niewielkie, lekarz wykorzysta do jego wypełnienia specjalny materiał kompozytowy. Jest to najprostsza metoda leczenia, której koszt nie powinien przekraczać kilkuset złotych. Natomiast jeśli uszkodzenie obejmuje nieco większy obszar, lekarz dentysta może zalecać wykonanie licówek bądź też koron. Tutaj jednak trzeba przygotować się na to, że koszty leczenia będą o wiele większe. Jeśli w przypadku konkretnego pacjenta nie da się wykorzystać żadnej z powyższych metod, bardzo często jedynym rozwiązaniem pozostaje leczenie implantologiczne. Nie jest ono jednak refundowane, a jego koszt jest naprawdę wysoki.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Pacjenci muszą wiedzieć o tym, że nie zawsze koszt naprawy uszkodzonego zęba będzie wysoki. Wszystko zależy od tego, czy do uszkodzenia doszło jedynie w obrębie szkliwa, czy też sięga ono tkanek położonych głębiej. Drobne uszkodzenie naprawiane z wykorzystaniem kompozytów, może kosztować pacjenta zaledwie 200 zł. Jeśli wystąpi potrzeba zastosowania licówek bądź też koron, pacjent musi przygotować się na wydatek rzędu nawet półtora tysiąca złotych za jeden ząb.

W przypadku martwych i nieodwracalnie uszkodzonych zębów bardzo często jedynym wyjściem okazuje się założenie implantu. Tutaj jednak pacjent musi dysponować naprawdę sporym budżetem. Implanty kosztują nawet kilka tysięcy, jeśli chodzi o jeden ząb, a ich leczenie nie jest refundowane.

Pacjenci, którzy chcą określić, ile będzie kosztować ich leczenie uszkodzonych zębów, powinni pamiętać o tym, że takie usługi jak znieczulenie czy też wykonanie zdjęcia rtg, są dodatkowo płatne i mogą zwiększyć koszty leczenia.

Podsumowując, jeśli chodzi o łamiące się zęby przyczyny mogą być naprawdę różne. Dlatego warto skupić się na profilaktyce, która pomaga zapobiegać występowaniu tego problemu. Jeśli ząb został już uszkodzony – należy jak najszybciej umówić wizytę u stomatologa.