Usunięcie zęba zatrzymanego – NFZ refunduje?
Na pewno każdy z nas marzy o atrakcyjnym uśmiechu. Reklamy w telewizji oraz światowej sławy aktorzy i piosenkarze przekonują nas, że zadbane, a przede wszystkim śnieżnobiałe zęby mogą diametralnie odmienić nasz wygląd. Zdecydowanie tak jest, jednak czasem natura płata nam figle i nie wszystko układa się tak, jakbyśmy tego chcieli.
Ząb zatrzymany – czym jest
Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że wiele osób ma bardzo poważny problem w przypadku zębów, które się wykształciły, ale nie przebiły linii dziąseł. Możemy mieć najpiękniejszy zgryz na świecie, jednak gdy mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi i nagle stają się one nader aktywne, może się okazać, że nie tylko będą próbowały nachodzić na pozostałe, ale także sprawią nam ogromny ból.
Należy wiedzieć, że ząb zatrzymany to nic innego jak prawidłowo wykształcony ząb pod względem anatomicznym jest umiejscowiony pod linią dziąseł, czyli nie jest widoczny gołym okiem. Taki ząb może utknąć w kości dolnej żuchwy lub górnej i zazwyczaj dotyczy trzonowców. Są to tak zwane zęby mądrości. Bardzo często zdarza się, że tak naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma do czynienia z zatrzymanym zębem. W tym przypadku jak już wcześniej wspomniano, ząb jest niewidoczny i wielu pacjentów przykładowo myśli, że tak naprawdę nigdy nie mieli ósemki.
Tak zwany ząb mądrości przecież nie wyrasta od razu i warto pamiętać, że zgodnie z jego określeniem, może dopiero ukazać nam się w bardziej dojrzałym wieku. Zazwyczaj takie zęby wyrzynają się u osób po 20 roku życia, jednak nie jest to regułą i może okazać się, że wcale nie mamy popularnych „ósemek”. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli mamy do czynienia z tak zwanym zębem zatrzymanym, będzie fizycznie znajdował się pod dziąsłem, jednak nie będzie widoczny. Gdy taka ósemka da o sobie znać, na pewno będzie to dla nas bardzo bolesne zwłaszcza w sytuacji, gdy na linii dziąseł nie będzie już miejsca na dodatkowe zęby. Może się po prostu okazać, że tak naprawdę „ósemka” nie ma miejsca na to, aby się wyżynać. W takich sytuacjach bardzo ważne jest usunięcie zęba zatrzymanego NFZ. Zdecydowanie usunięcie zęba zatrzymanego NFZ nie jest kosztowne, jeżeli jesteśmy objęci tym ubezpieczeniem nie będziemy musieli za taki zabieg nic płacić.
Przyczyny zatrzymania zęba
Oczywiście powinniśmy mieć świadomość tego, że mogą być bardzo różnorodne przyczyny zatrzymanego zęba. W tym przypadku bardzo częstą przyczyną jest między innymi podłoże genetyczne, ale także zmiany hormonalne, a nawet niedobór witamin. Nieodpowiednie metody leczenia stomatologicznego w przeszłości także mogą dać o sobie znać, a nawet urazy szczęki.
Jak postępować w przypadku zatrzymanego zęba? Tylko usunięcie zęba zatrzymanego NFZ!
Wiele osób nie wie, że to schorzenie może przerodzić się w bardzo poważne schorzenie. Z tego powodu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy należy udać się do stomatologa, który oceni sytuację. Warto nalegać na zlecenie zdjęcia rentgenowskiego, kiedy lekarz tego nie zaproponuje. Jest to jedyna skuteczna forma zidentyfikowania powstałego bólu.
W przypadku wykrycia tego problemy konieczne jest jego usunięcie. W tym celu stosuje się najczęściej ekstrakcję zęba stałego. Jest to zabieg chirurgii stomatologicznej polegający na mechanicznym usunięciu zęba ze szczęki. Problem zatrzymanych zębów najczęściej dotyka „ósemek”. Zabieg może okazać się bardzo skomplikowany, szczególnie kiedy pojawi się w dolnej części szczęki.
Co ciekawe, nie wszystkie zęby ulegające zatrzymaniu trzeba niezwłocznie usuwać. Wiele z nich można ściągnąć podczas leczenia ortodontycznego. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której utyka któryś z przednich zębów, można je wyciągnąć właśnie poprzez zabieg tego typu. W tym celu wykorzystuje się aparat ortodontyczny, poprzez który dochodzi do korekcji zgryzu. Jest to proces dość długotrwały, a leczenie może trwać nawet kilka lat.
Warto wiedzieć, że tego typu problemy stomatologiczne wymagają natychmiastowej reakcji ze strony osoby poszkodowanej. Przede wszystkim z tego powodu, iż zatrzymane zęby mają bardzo złe oddziaływanie na ogólne zdrowie jamy ustnej. Spośród nich można wyróżnić tak poważne schorzenia jak paradontoza, silne przewlekłe bóle czy stany zapalne dziąseł. Te, jak wiadomo, znacznie przyczyniają się do pogorszenia komfortu życia danej osoby.
Kiedy do zatrzymania dojdzie w obwodzie „ósemek” może to powodować ścieśnianie pozostałych zębów i zamykanie ich w tak zwanych łukach. To z kolei jest najkrótszą drogą do poważnego bólu szczęki. W najgorszych przypadkach następstwem może być ogólny problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Z tego powodu bardzo trudno przeżuwa się jakiekolwiek pokarmy, a tym samym życie człowieka staje się niezmiernie trudne.
Usunięcie zęba zatrzymanego – cena
Jest to dość skomplikowany zabieg dlatego można mieć pewne obawy co do jego ceny. Warto zaznaczyć, iż jest ona zmienna w zależności od stopnia komplikacji operacji, zastosowanych środków znieczulających oraz długości wykonywanej pracy przez stomatologa. Z tego powodu, leczenie każdego zęba może być wycenione w inny sposób. Aby wiedzieć ile mniej więcej będzie kosztował zabieg warto zacząć od konsultacji popartej zdjęciem RTG. Jest to podstawa leczenia takich problemów, dlatego każdorazowo trzeba mieć to na uwadze. Warto wiedzieć, że cena zabiegu najczęściej waha się w okolicach kilkuset złotych. Trzeba przygotować się na wydatek co najmniej 500 złotych za jednego zęba, jednak realiści powinni spoglądać w kierunku ceny 700 złotych. Wiele zależy również od renomy specjalisty wykonującego zabieg, ale koszt jednego zabiegu nie powinien przekroczyć 1000 złotych.
Na pewno usunięcie zęba zatrzymanego NFZ nie jest niczym przyjemnym. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę jest to jedyne skuteczne rozwiązanie, aby w końcu pozbyć się bólu. Czasem z powodu zatrzymanego zęba możemy mieć nawet wady zgryzu, dlatego ten problem powinniśmy rozwiązać jak najszybciej. Obecnie coraz więcej klinik, które mają podpisany kontrakt z NFZ może nam wykonać ten drobny zabieg chirurgiczny. W żadnym wypadku nie należy się go obawiać, ponieważ całość na pewno będzie wykonana w specjalnym znieczuleniu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.