Czy można odbudować szkliwo zębów? Wskazówki dotyczące zdrowych zębów.
Zdrowe szkliwo jest warunkiem zdrowych zębów. Wiele osób zastanawia się, jak odbudować szkliwo zębów. Szkliwo zębów jest codziennie atakowane przez kwaśne pokarmy. Ślina potrzebuje około pół godziny, aby ponownie zneutralizować wartość pH i tym samym chronić zęby.
Jeśli ten proces zostanie zakłócony, wartość pH w jamie ustnej może się zmienić. To uszkadza szkliwo zębów. Jak odbudować szkliwo zębów i czy jest to w ogóle możliwe? Co powoduje rozpad szkliwa i jak temu zapobiec?
Jak odbudować szkliwo zębów?
Nawet współczesna stomatologia nie zna odpowiedzi na pytanie „jak odbudować szkliwo zębów?”. Rozpad szkliwa może powstrzymać leczenie u dentysty. Aby zapobiec utracie szkliwa zębów, stosuje się środki zapobiegawcze:
- Plomby dentystyczne
Jeśli otwory pozostaną odblokowane, bakterie wnikają do wnętrza zęba i atakują jego substancję.
Podczas regularnych wizyt kontrolnych dentysta zamyka małe otwory, zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń. Dzięki temu próchnica zębów nie niszczy szkliwa.
- Lakowanie wzmacnia szkliwo zębów
Lakowanie zębów to metoda ochrony zębów trzonowych. Uszczelnienie zęba zmniejsza ryzyko próchnicy. Gładka powierzchnia zęba zapewnia mniejszą powierzchnię kontaktu z płytką nazębną i można ją lepiej szczotkować.
- Profesjonalne czyszczenie zębów
Profesjonalne czyszczenie zębów usuwa kamień nazębny i płytkę nazębną, które powodują próchnicę.
Dentysta czyści również miejsca w jamie ustnej, do których trudno lub wcale nie można sięgnąć szczoteczką do zębów.
Co to jest szkliwo zębów?
Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w naszym ciele i chroni bardzo wrażliwą zębinę przed zużyciem i zmianami temperatur. W skład szkliwa wchodzą różne minerały, między innymi wapń, fosfor, sód, magnez.
Ponieważ szkliwo zębów nie zawiera tkanki nerwowej, nie jesteśmy w stanie odczuć żadnych zmian w nim zachodzących.
Pod szkliwem znajduje się zębina, która podobnie jak szkliwo, składa się z tkanki podobnej do kości. Zębina jest poprzecinana drobnymi kanalikami, które ją łączą z nerwami wewnątrz zęba. W związku z tym zębina jest znacznie bardziej wrażliwa na kwasy i bakterie.
Bez ochronnego szkliwa bakterie i zarazki mogą bez przeszkód wnikać do wnętrza zębów i powodować ich ból.
Co wzmacnia szkliwo zębowe?
Aby powstrzymać rozpad szkliwa zębów, szczególnie ważne są trzy rzeczy:
- Unikanie przyczyn uszkodzenia szkliwa zębów
Decydujący wpływ na rozpad szkliwa zębów ma dieta. Jeśli masz problemy ze szkliwem zębów, ważne jest, abyś wprowadził zmiany w swojej diecie:
- Unikaj słodzonych napojów bezalkoholowych i napojów energetycznych.
- Zamiast soków owocowych lub nektarów owocowych, pij wodę,
- Ogranicz spożycie wina — kwas w winie atakuje również szkliwo zębów,
- Unikaj cukru, który jest główną przyczyną próchnicy,
- Wieczorem po umyciu zębów pij tylko wodę.
Owoce zawierają dużo kwasu. Jednak są one częścią zbilansowanej i zdrowej diety. Ponieważ stymulują produkcję śliny, kwas jest naturalnie neutralizowany. Aby chronić zęby po jedzeniu owoców, warto popijać je wodą sodową lub po prostu wypłukać zęby wodą z kranu.
- Prawidłowa pielęgnacja zębów
Codzienna pielęgnacja zębów to klucz do zdrowych zębów i mocnego szkliwa.
Bakterie, które atakują szkliwo zębów, mogą osadzać się w płytce nazębnej. Dzięki prawidłowemu myciu zębów są one skutecznie usuwane. Aby zadbać o trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, należy używać nici dentystycznych i szczoteczki międzyzębowej.
Nigdy nie należy myć zębów zaraz po zjedzeniu kwaśnych pokarmów. Szkliwo jest już osłabione, a szczoteczka dodatkowo ściera szkliwo.
Warto przepłukać usta niewielką ilością wody, opcjonalnie z sodą oczyszczoną. To zredukuje kwasy w ustach. Z myciem zębów warto poczekać około pół godziny.
- Regularne wizyty kontrolne u dentysty
Uszkodzenie szkliwa zębów to powolny proces, którego nie widać gołym okiem we wczesnych stadiach. Dlatego ważne jest, aby dentysta regularnie sprawdzał stan szkliwa zębów.
Regeneracja szkliwa
Rozpadowi szkliwa zębów zapobiega opieka stomatologiczna. Nienaruszone szkliwo jest niezbędne dla zdrowia naszych zębów, dlatego niektórzy producenci produktów do pielęgnacji zębów informują, że ich produkty odbudowują szkliwo zębów. Jednak ich działanie jest znikome.
Ponieważ szkliwo zębów nie jest przesiąknięte nerwami ani naczyniami krwionośnymi, organizm nie może go zregenerować. W ciągu naszego życia szkliwo zębów coraz bardziej się ściera. Dlatego tym ważniejsze jest dbanie o szkliwo zębów.
Aby zapobiec rozpadowi szkliwa, warto podjąć środki zapobiegawcze. Jeśli szkliwo jest zepsute lub zniszczone przez próchnicę, jedyną rzeczą, która pomoże, jest wizyta u dentysty.