Jak leczyć krwawiące dziąsła? Poznaj odpowiedź.
Gdy Twoje dziąsła zaczynają krwawić, nie możesz zrezygnować z mycia zębów za pomocą szczoteczki. Jednakże to właśnie nieodpowiednia technika mycia zębów może przyczynić się do tego, że Twoje dziąsła zaczynają krwawić. Pamiętaj o tym, że szczotkując zęby, musisz używać odpowiedniej techniki, a nie robić to z użyciem siły. Warto jest wiedzieć jak leczyć krwawiące dziąsła w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ich uszkodzenie.
Krwawienie dziąseł – przyczyna
Jednym z najbardziej oczywistych powodów krwawienia dziąseł jest wspomniane wyżej uszkodzenie dziąsła. Może do tego dojść np. wtedy gdy używamy szczoteczki o nieodpowiedniej twardości. Ponadto do przyczyn wystąpienia krwawienia zalicza się również braki w suplementacji witamin, szczególnie ważne jest kontrolowanie spożycia witaminy K. Kolejną przyczyną mogą być również występujące choroby takie jak cukrzyca, problemy z wątrobą, a nawet problemy z krzepliwością krwi, co może mieć związek z niewłaściwie stosowanymi preparatami przeciwzakrzepowymi. Ponadto krwawienie dziąseł może być spowodowane wszelkimi stanami zapalnymi dziąseł lub paradontozą.
Paradontoza to choroba, która objawia się odsłonięciem szyjek zębowych, wzrostem ich chwiejności co może skończyć się nawet wypadnięciem zęba. Nauki medyczne do przyczyn krwawienia dziąseł zaliczają również występowanie mimowolnego zgrzytania zębami, czyli bruksizm. Pacjenci skarżący się na powyższe problemy korzystają z porad stomatologów po to aby dowiedzieć się jak leczyć krwawiące dziąsła, ponieważ problem ten może nie być łatwy do rozwiązania w domowych warunkach.
Co na krwawiące dziąsła?
Jeśli chce się uniknąć problemu związanego z krwawieniem dziąseł, powinno się przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Poza szczotkowaniem należy również zadbać o stosowanie innych metod czyszczenia przestrzeni między zębami. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele past lub płynów, które w swoim składzie mają wyciągi roślinne np. z szałwii.
Zapewne do poprawienia stanu dziąseł przyczynią się również regularne wizyty u dentysty. Eksperci poza wyżej wymienionymi, zalecają również stosowanie antybakteryjnych żeli na dziąsła, które dodatkowo posiadają działanie przeciwzapalne. Można stosować je na całej szerokości dziąseł, ale też punktowo. Jednakże, gdy powodem wystąpienia krwawienia jest np. paradontoza, to należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza stomatologa.
Jak zapobiec krwawieniu dziąseł?
Wiadome jest to, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc do swoich codziennych nawyków dodać kilka elementów związanych z dbaniem o zdrowie dziąseł. Przede wszystkim należy regularnie płukać jamę ustną odpowiednio dobranym płynem. Jest to niezwykle ważne dlatego, że zapobiega osadzaniu się resztek jedzenia czy płytki nazębnej. Wzmacniają one dziąsła i zapobiegają stanom zapalnym. Do płukania jamy ustnej można również używać wody z solą. Taką płukankę można stosować po każdym myciu zębów. Sól to składnik, który zmniejszy obrzęk, a także zapobiegnie powstawaniu nowych stanów zapalnych.
Poza płukankami równie ważne jest regularne masowanie dziąseł. Pomoże ono utrzymać prawidłowe ukrwienie. Należy dokonywać tego dwa razy dziennie. Jeśli robisz to prawidłowo, to już po kilku dniach zobaczysz efekty. Krwawiące dziąsła przestaną być problemem również, wtedy gdy stosujesz odpowiednią dietę. Należy więc spożywać dużo świeżych warzyw. Robi się to po to, aby naturalnie masować dziąsła i usunąć płytkę nazębną. Wiedząc jak leczyć krwawiące dziąsła będzie można szybciej zareagować i zwalczyć niekomfortowy problem.