Ile trwa piaskowanie zębów? Odpowiadamy.
Zdrowie naszych zębów zależy od tego, w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie po każdym jedzeniu, wizyty kontrolne u stomatologa – to najlepszy sposób na piękny uśmiech. Kiedy pójdziemy na przegląd jamy ustnej, dentysta może zalecić nam zabieg piaskowania. Ale czym on jest i kiedy można go wykonać? Ile trwa piaskowanie zębów? Dla wielu osób może to być temat zupełnie nieznany.
Piaskowanie zębów – na czym polega?
Osadzająca się na zębach skamieniała płytka, która powstała na skutek mineralizacji resztek pokarmowych, śliny i drobnoustrojów, tworzy tak zwany kamień nazębny. Aby pozbyć się go, nie wystarczy rutynowa higiena jamy ustnej. Kamień nazębny, charakteryzujący się żółtym lub brunatnym kolorem, tworzy twardą skamielinę, która zostanie rozbita za pomocą narzędzi ultradźwiękowych. Jest to konieczny etap przed zabiegiem piaskowania, dopełniający skuteczność skalingu (usuwania nagromadzonej płytki). Po rozbiciu przez dentystę grubej warstwy osadu z korony zębowej, zostanie użyty specjalny proszek stomatologiczny – najczęściej służą do tego drobinki wodorowęglanu lub glicyny. Będzie on rozprowadzony na zębinie za pomocą urządzenia działającego pod ciśnieniem. Piasek dentystyczny może mieć specyficzny smak, co u niektórych pacjentów wywołuje dyskomfort.
Etapy piaskowania zębów
Zabieg jest wykonywany na dwa sposoby: naddziąsłowo i poddziąsłowo. W pierwszym przypadku użyty zostaje piasek o większych drobinkach. Czyszczenie ma wtedy za zadanie usunięcie osadu znajdującego się na powierzchni korony zęba. Czynność zakończona jest polerowaniem, do którego użyte są specjalne szczotki. Ma to na celu wygładzenie płytki zębowej. Drugi sposób polega na czyszczeniu powierzchni znajdujących się pod linią dziąseł. Po tych czynnościach nie występuje już etap polerowania.
Na zakończenie zabiegu piaskowania warto przeprowadzić fluoryzację. Polega to na użyciu substancji zawierającej odpowiednią ilość fluoru i nałożeniu jej na płytkę zębową. Będzie to korzystne dla wzmocnienia, zregenerowania i uodpornienia szkliwa na wszelkiego rodzaju drobnoustroje i bakterie. Jeśli chodzi o to, ile trwa piaskowanie zębów, to można powiedzieć, że około 20 – 30 minut. Jeśli natomiast będzie przeprowadzony cały zabieg higienizacji, to około 1 -2 godzin.
Piaskowanie zębów u dzieci
Zastanawiając się nad tym, czy warto wykonać zabieg piaskowania u dzieci, należy przeanalizować kilka faktów. Higiena jamy ustnej u najmłodszych to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o utrzymanie zębów w zdrowiu. Podstawą jest codzienne szczotkowanie i stosowanie zdrowej diety. Jednak wiadomo, że mycie zębów przez dzieci często odbywa się niedokładnie, co może skutkować narażeniem na pojawienie się próchnicy. Za każdym razem, gdy z płytki zębowej zostaje nie usunięta choćby odrobina cząstek pokarmowych, tworzy się osad, który wraz z upływem czasu podlega procesowi mineralizacji. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie usuwać kamień także dzieciom .
Piaskowanie zębów to zabieg zalecany przez stomatologów zarówno najmłodszym pacjentom jak i dorosłym. Choć dla wielu osób codzienne dbanie o higienę jamy ustnej jest standardem, to już systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym niekoniecznie. Zastanawiając się nad tym, ile trwa piaskowanie zębów, trzeba wiedzieć, że jest to niedługi okres w porównaniu z faktem, ile korzyści może nam przynieść wspomniany zabieg.