Jak usunąć ropień z dziąsła? Odpowiadamy na pytanie.
Wydostająca się z dziąsła ropa jest wynikiem stanu zapalnego, który jest w zaawansowanej fazie. Zjawisku temu często towarzyszy promieniejący ból i uczucie jakby rozsadzało nam zęba od środka, co dokładnie ma miejsce, bo w kanale zęba pojawiają się bakterie, które produkują gazy, a te nie mając ujścia, dają właśnie taki efekt. Jak wygląda, jakie ma objawy i jak usunąć ropień z dziąsła?
Jak wygląda ropień dziąsła?
Ropę na dziąśle dość łatwo rozpoznać, ponieważ pojawia się wyraźny obrzęk, z którego wydostaje się biały, gęsty płyn, a więc właśnie ropa. Jeśli rozpoznamy u siebie ropnia, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu leczenia.
Jak usunąć ropień z dziąsła w domu, jeśli np. jest weekend, obrzęk się zwiększa, ból narasta, a my nie możemy umówić się na wizytę? Jedynym sposobem na chwilowe uchronienie się przed bólem jest próba przebicia ropnia w zębie, a konkretnie powstającego obrzęku, tak aby powstająca ropa znalazła swoje ujście. Jeśli nam się uda, to na kilka godzin zmniejszymy ból. Warto dodatkowo często i dokładnie płukać jamę ustną, a szczególnie okolice, w której powstaje stan zapalny.
Ropień dziąsła różni się z uwagi na stopień zaawansowania zmiany:
- Faza okołowierzchołkowa. Charakteryzuje ją promieniejący ból, który narasta w okolicy dotkniętego zmianą zęba. Zmiana tego typu powstaje zwykle w wyniku głębokiej próchnicy, a więc próchnicy, która była nieleczona miesiącami, a nawet latami.
- Faza podozębnowa. Jest to najbardziej bolesna faza, ponieważ ropa znajduje się w jamie miazgi zęba, w wyniki czego dziąsło jest zaczerwienione i opuchnięte. W tej fazie może pojawić się nawet reakcja całego organizmu w postaci gorączki, a w skrajnych przypadkach nawet wymioty.
- Faza podśluzówkowa to zaawansowane stadium rozwoju zmiany wynikające z zaniedbania leczenia w poprzednich fazach. Na tym etapie opuchlizna przechodzi na policzek, czemu towarzyszy umiarkowany ból, a ropa przebija dziąsło i wypływa na zewnątrz.
Ropień dziąsła – objawy
Głównym objawem ropnia jest duży, pulsujący ból oraz silna reakcja zębów na ciepło i zimno. Miejsce występowania zmiany jest mocno zaczerwienione, spuchnięte, a w centrum pojawia się wyraźny, kulisty, obrzęk, który jest wypełniony ropą. Poza jamą ustną może pojawić się również gorączka, czy wyraźna reakcja węzłów chłonnych, ponieważ w organizmie występuje silny stan zapalny.
Leczenie ropnia na dziąśle
Ropień to poważna zmiana, która może prowadzić nawet do całkowitego usunięcia zęba i konieczności zastąpienia go implantem, co wiąże się ze sporymi kosztami. Tak więc nie warto zwlekać z leczeniem. Jak usunąć ropień z dziąsła?
Samej w sobie ropy możemy się pozbyć poprzez przebicie powstającego na dziąśle obrzęku, w którym się zbiera, natomiast to żadne leczenie, bo ropa zbierze się po raz kolejny. Chcąc wyleczyć ropnia w dziąśle, należy dostać się do kanału zęba, a więc przeprowadzić leczenie endotyczne. Dobrze wykonane leczenie kanałowe powinno być wystarczające we wczesnej fazie rozwoju ropnia, a jeśli choroba postępowała dalej, to konieczne może być dodatkowe leczenie antybiotykami. W skrajnych przypadkach może okazać się, że ząb nadaje się jedynie do wyrwania.