Czego unikać po piaskowaniu zębów?

Czego-unikac-po-piaskowaniu-zebow

Czego unikać po piaskowaniu zębów?

Piaskowanie zębów to bardzo popularny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Coraz więcej pacjentów jest świadomych, że systematyczne wykonywanie tego zabiegu może uchronić zęby przed rozwojem próchnicy.

Czego nie wolno robić po piaskowaniu zębów?

Lekarz stomatolog zawsze powinien udzielić instrukcji swojemu pacjentowi i dokładnie poinformować go, jak należy zachowywać się po danym zabiegu stomatologicznym, co można robić, a czego należy unikać. Na pewno po zabiegu piaskowania zębów trzeba unikać spożywania barwiących pokarmów, nie wolno też pić herbaty i kawy oraz czerwonego wina. Nie wolno także spożywać owoców takich jak na przykład jagody, które mocno barwią zęby na fioletowy kolor. Jeśli chodzi o warzywa, należy unikać buraków. Zakazane są także słodycze i kwaśne produkty. Lekarz stomatolog powinien poinformować pacjenta, kiedy będzie mógł powrócić do starej diety. Należy jednak być świadomym tego, że powrót do takiego jedzenia może zniwelować efekty zabiegu. Czego unikać po piaskowaniu zębów? Niefrasobliwości. Należy słuchać swojego lekarza.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów polega na usunięciu osadów z powierzchni zębów. Dzięki temu zęby zostają dokładnie oczyszczone. Zabieg ma znaczenie nie tylko dla estetyki zębów, ale przede wszystkim dla ich zdrowia. Pomiędzy zębami nieustannie gromadzi się osad. Człowiek przecież ciągle je i pije, a zęby myje się zwykle tylko dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem. Mycie zębów zwyczajną szczoteczką często nie pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni między zębami. Gromadzą się tam szkodliwe bakterie, które mogą być przyczyną przykrego zapachu. Dlatego też zabieg piaskowania jest konieczny. Szczególnie ważne są takie zabiegi u osób, które na przykład piją sporo kawy i herbaty, palą papierosy, a także mają założony aparat ortodontyczny. Czego unikać po piaskowaniu zębów? Trzeba postępować według zaleceń dentysty.

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania

Są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu piaskowania zębów. Zawsze jednak należy omówić ten temat z lekarzem stomatologiem. Jeśli u pacjenta pojawiły się rany, stany zapalne lub owrzodzenia w jamie ustnej, należy odłożyć wykonanie zabiegu na bliżej nieokreślony czas. Podobnie, w przypadku, gdy pacjent ma stwierdzoną alergię na środki stosowane w trakcie zabiegu. Przeciwwskazaniem są też choroby układu oddechowego. Systematyczne wykonywanie zabiegu piaskowania zębów jest niezwykle istotne dla wielu pacjentów, czasem jednak trzeba pogodzić się z faktem, że zabieg nie może zostać na razie wykonany. Trzeba więc zadbać o higienę jamy ustnej w inny sposób.

Piaskowanie zębów – efekty uboczne

Piaskowanie zębów to bardzo bezpieczny zabieg. Jeżeli lekarz stomatolog zakwalifikuje pacjenta do tego zabiegu, można być spokojnym. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że czasami pojawiają się skutki uboczne takie jak nadwrażliwość i ból zębów. Są to jednak efekty przejściowe, które z pewnością szybko miną. Czego unikać po piaskowaniu zębów? Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, trzeba skontaktować się z osobą, która wykonywała zabieg.