Co należy wiedzieć o aparatach retencyjnych?

aparat-retencyjny

Co należy wiedzieć o aparatach retencyjnych?

Co należy wiedzieć o aparatach retencyjnych?

Aparat retencyjny jest to model aparatu ortodontycznego. Ma on na celu zapobiec przesunięciu się zębów po leczeniu ortodontycznym. Stosowanie go jest konieczne, by utrwalić efekt leczenia i zapobiec nawrotowi problemów z uzębieniem. Dbałość o niego jest tak samo ważna jak o zwykły, standardowy aparat ortodontyczny.

Jak czyścić aparat retencyjny?

Czyszczenie aparatu retencyjnego jest bardzo istotne. Należy codziennie dbać o jego higienę. W przypadku aparatu retencyjnego zdejmowanego, zaleca się, by przed każdym założeniem aparatu i po jego zdjęciu wyczyścić go pastą do zębów lub preparatami dostępnymi w aptece. Nie jest ważne, czy do jego pielęgnacji i czyszczenia używa się specjalistycznego preparatu, czy też zwykłej pasty przeznaczonych do czyszczenia zębów, istotne jest by o tym pamiętać i czyścić go regularnie. Problem robi się z czyszczeniem stałego aparatu retencyjnego, nie da się go zdjąć i wyczyścić, dlatego do takiego modelu należy stosować szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia aparatów, a dla lepszego efektu można zastosować także nici dentystyczne oraz środki do dezynfekcji jamy ustnej. Jak działa aparat i dlaczego jest tak ważny w leczeniu przesuniętego uzębienia?

Działanie aparatu retencyjnego

Jak już zostało wspomniane, aparaty retencyjne mają zapobiegać przesunięciu się zębów po leczeniu ortodontycznym. Dzięki temu pacjent uzyska trwały efekt pięknych, zdrowych i prostych zębów. Dodatkowo ten model aparatu stosuje się w leczeniu bruksizmu (zgrzytania zębami przez sen i w sytuacjach stresowych), pomaga w korekcie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, zapobiega wypychaniu zębów językiem oraz pomaga w problemach z wadami wymowy. Retencyjny aparat jest nakładany przez ortodontę na zęby pacjenta. Stosuje się go, by utrzymać uzębienie w odpowiedniej pozycji. Każdy aparat jest dostosowany do uzębienia pacjenta i do jego potrzeb. Nie ma na rynku dwóch takich samych aparatów, gdyż są one tworzone pod konkretny problem i uzębienie.

Aparat retencyjny – zalecenia do noszenia

O tym, czy pacjent potrzebuje leczenia uzębienia z zastosowaniem retainera, decyduje lekarz ortodonta, po uprzednim zbadaniu stanu zębów. Ortodonta określa nie tylko kiedy zastosować leczenie aparatem retencyjnym, ale i wykonuje plan działania, czyli określa kiedy i jaki rodzaj aparatu u pacjenta zastosować oraz na jaki długi okres czasu. Zatem pacjent nie ma wpływu na to, czy zostanie u niego zastosowane leczenie za pomocą retainera. Ma za to wpływ na to, kiedy udać się do lekarza ze swoim problemem. Do ortodonty powinien się udać każdy, kto zauważa w swoim uzębieniu luki i wady. Mogą to być zbyt duże przerwy między zębami bądź nakładające się na siebie płytki uzębienia. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż leczenie przesuniętych zębów trwa niekiedy nawet latami. Im dłużej się zwleka, tym ubytki mogą być większe.

Regularne dbanie o aparat retencyjny

Regularne dbanie o aparat jest bardzo istotne. Nie tylko o jego higienę i czyszczenie, ale i o jego stan. Aparaty się zużywają, zwłaszcza te noszone na co dzień. Należy regularnie je czyścić i chodzić na ich regularny przegląd do ortodonty.