Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje?
Za pomocą protez stomatologicznych można uzupełnić pojedyncze i większe braki zębowe. Dziedziną stomatologii, która skupia się na odtwarzaniu funkcji zębów, jest protetyka. Czym dokładnie się zajmuje?
Charakterystyka protetyki stomatologicznej
Dział stomatologii skupiony na odtwarzaniu warunków zgryzowych po stracie naturalnych zębów to protetyka stomatologiczna. Oprócz odtwarzania zębów dotyczy także rehabilitacji pacjentów używających protez.
Specjalista zajmujący się protetyką stomatologiczną to protetyk. Posiada on wiedzę i wykształcenie w dziedzinie projektowania i produkcji protez. Współpracuje ze stomatologiem.
Leczenie protetyczne polega na stosowaniu protez stomatologicznych. Mogą być to protezy stałe lub protezy ruchome.
Protezy stałe
Protezami stałymi nazywa się takie uzupełnienia protetyczne, które umieszczane są w jamie ustnej trwale. Są mocowane do korzeni istniejących zębów, w których umieszcza się wkłady koronowo-korzeniowe, do innych zębów lub do implantów – wszczepów stomatologicznych. Protezy stałe można wykonać tylko w prywatnych gabinetach dentystycznych.
Do protez stałych zaliczane są:
– Licówki – protezy w formie płatków z porcelany lub odbudowy z kompozytu (bonding), które umieszczane są na licowej, czyli na przedniej powierzchni zębów. Stosowane głównie w celu poprawy estetyki uśmiechu, na przykład korekcji ich kształtu i koloru.
– Korony – zastępują naturalne korony zębowe, stosowane przy pojedynczych brakach zębowych. Wykonane głównie z porcelany.
– Mostki – składają się z co najmniej trzech koron. Dwie z nich osadzone są na zębach po bokach braku, czyli zębach filarowych, natomiast pozostałe zastępują brak. Mostki używane są też jako protezy stałe na implantach.
Protezy ruchome
Są to protezy wyjmowane z jamy ustnej. Mogą być używane zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak i wtedy, gdy jest ich więcej. Jedyną protezą, jaką refunduje NFZ, jest proteza akrylowa.
Do protez ruchomych zaliczane są:
– Protezy akrylowe – osadzane na dziąsłach, dlatego są mniej komfortowe od nowocześniejszych protez ruchomych.
– Protezy szkieletowe – wykonane ze szkieletem z metalu lub z elastycznych materiałów acetalowych. Znacznie wygodniejsze od protez akrylowych, ponieważ opierają się na zębach.
– Protezy overdenture – protezy całościowe umieszczane na pozostałych korzeniach lub na implantach stomatologicznych.
Protetyka stomatologiczna – czy warto?
Do utraty zębów może dojść na skutek różnych sytuacji – wypadków komunikacyjnych, schorzeń stomatologicznych jak próchnica lub paradontoza.
Stomatolodzy zalecają, aby braki zębowe uzupełniać jak najszybciej. Wynika to z faktu, że wolne przestrzenie w łukach zębowych nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują problemy z żuciem, przesunięcia i pochylenia zębów sąsiednich, nieprawidłowe starcie szkliwa zębowego, a nawet zanik kości.
Aby uzupełnić braki zębowe i uzyskać najlepszy efekt komfortu i estetyki, warto zdecydować się na nowoczesne protezy stałe i ruchome. Zatem protetyka niesie ze sobą wiele korzyści – nie tylko pod kątem atrakcyjnego wyglądu uśmiechu.