Stomatologia estetyczna – co to właściwie jest?

Stomatologia estetyczna – co to właściwie jest?

Jeszcze do niedawna niewielu mogło się pochwalić śnieżnobiałym uśmiechem, bo jedynym czynnikiem, który to warunkował była genetyka. Jednak technologia poszła do przodu i dzisiaj każdy, za pomocą zabiegów, może osiągnąć wymarzony biały uśmiech, choć jest to dość kosztowne.

Czym się zajmuje stomatologia estetyczna? Ta dziedzina stomatologii zajmuje się poprawą wyglądu zębów. Tak więc są to zabiegi mające na celu poprawienie koloru zębów, zlikwidowanie przebarwień czy poprawę kształtu zębów.

Zabiegi w stomatologii estetycznej

Wśród najpopularniejszych zabiegów znajdziemy:

1. Skaling zębów – jest to jeden z podstawowych zabiegów stomatologii estetycznej, z którym większość osób mogła spotkać się na koniec zwykłej wizyty u stomatologa. Zabieg polega na usunięciu kamienia nazębnego, nagromadzonego zwykle w okolicy szyjki zęba. Usunięcie kamienia poprawia estetykę zębów, ale też zapobiega, na przykład, próchnicy.

2. Piaskowanie zębów – zabieg ten stanowi dopełnienie skalingu zębów w sytuacji, gdy sam skaling nie wystarcza do usunięcia kamienia, bo jest go zbyt dużo. Jest to już typowy zabieg stomatologii estetycznej, którego raczej nie doświadczyliśmy przy okazji zwykłej wizyty u dentysty.

3. Wybielanie zębów specjalną lampą – zabieg ten pozwala osiągnąć śnieżno-białe zęby w przeciągu jednej wizyty, która trwa zaledwie 30 minut. Jest on bezinwazyjny, ponieważ polega na nałożeniu na zęby preparatu wybielającego, który jest następnie oświetlany specjalną lampą. Istnieje jednak wiele przesłanek o szkodliwości takiego zabiegu na zdrowie zębów, więc warto skonsultować się z lekarzem specjalistą czy jest to dla nas dobre rozwiązanie.

4. Nakładkowe wybielanie zębów – jest to zabieg, który jesteśmy w stanie wykonać sami w domu, choć wymaga uprzedniej wizyty u stomatologa. Polega on na wykonaniu odlewu zębów w celu utworzenia idealnie pasujących nakładek. Następnie, po użyciu odpowiedniego żelu na zęby, pacjent samodzielnie może skorzystać z nakładek, kiedy chce i wybielić zęby nawet w domu. Zabieg wymaga uprzedniego skalingu czy nawet piaskowania zębów.

5. Licówki  – mają one na celu poprawę kształtu uzębienia. Mogą być wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego. Stosuje się je w przypadku przebarwień, niekorzystnego kształtu zęba, czy nawet złamań.

Zalety stomatologii estetycznej

Najważniejszą zaletą stomatologii estetycznej jest możliwość uwolnienia się od uwarunkowań genetycznych, czy zaniedbań sprzed wielu lat. Śnieżno-biały uśmiech, dobry kształt i zdrowie zębów to czynniki wpływające na pewność siebie, a ta przekłada się na wszystkie dziedziny. Wiele badań wykazało, że osoby mające zdrowe, białe zęby, częściej się uśmiechają, a uśmiech sprawa, że stają się atrakcyjniejsi czy bardziej lubiani.

Co więcej, wizyta u stomatologa może kojarzyć się z bólem i powodować niechęć, jednak obecne zabiegi są całkowicie bezbolesne. Dzieje się tak z uwagi na nowoczesny sprzęt oraz rozwój preparatów znieczulających.

Z kolei, jedynym minusem jest cena i fakt, że zabiegi tego typu nie są nawet w najmniejszym stopniu finansowane z NFZ. Koszty zabiegów stomatologii estetycznej wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.