Aparat retencyjny – czy jest konieczny?

Aparat-retencyjny

Aparat retencyjny – czy jest konieczny?

Dbanie o estetykę zębów nie kończy się na ich wybieleniu czy usuwaniu przebarwień, bo należy zadbać również o odpowiedni kształt. W tym celu przeprowadza się przeróżne zabiegi, a wśród nich najpopularniejsze jest nałożenie aparatu retencyjnego. Czym jest, ile kosztuje, kiedy się na niego zdecydować?

Po co nosi się retainer?

Celem aparatu retencyjnego jest utrzymanie zębów w odpowiedniej pozycji. Jest montowany w celu zadbania o utrzymanie wyników uzyskanych za pomocą aparatu ortodontycznego. Dzieje się tak dlatego, że zęby mają tendencje powrotu do swoich pierwotnych pozycji po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dlatego też aparat retencyjny jest montowany często na stałe.

Czy aparat retencyjny jest konieczny? Założenie tego aparatu jest ostatnim i koniecznym etapem leczenia ortodontycznego i bez niego wyniki noszenia aparatu mogą zostać zaprzepaszczone.

Specyfika aparatu retencyjnego

Aparat tego typu ma zapobiec, żeby zęby nie wróciły do pierwotnej pozycji po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Aparaty retencyjne dzielą się na stałe i ruchome.

Stały jest mocowany do zębów w przednim odcinku. Leczenie tego typu jest dyskretne, bo retainer montowany jest od strony języka.

Ruchomy jest aparatem, który możemy wyjąć. Jest nieco mniej skuteczny niż stały, jednak zapewnia komfort higieny podczas okresu noszenia, co może trwać nawet dwa lata.

Założenie aparatu retencyjnego nie jest drogim zabiegiem, bo kosztuje od 300 do 500 złotych. Do wszystkiego należy doliczyć wizyty kontrole, a koszt całego procesu nie powinien przekraczać 1000 złotych. Jest to jednak zaledwie ostatni etap leczenia ortodontycznego, dlatego do całości procesu należy doliczyć wszystkie poprzednie „przyjemności,” których koszt przekracza kilka tysięcy złotych.

Aparat tego typu może być noszony nawet przez kilka lat w celu utrwalenia wyników uzyskanych podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Kiedy się zdecydować na aparat retencyjny?

Na aparat retencyjny powinniśmy się zdecydować zawsze po noszeniu aparatu ortodontycznego, bo bez niego efekty leczenia zostaną zaprzepaszczone.

W stomatologii przyjmuje się, że czas noszenia aparatu retencyjnego powinien wynosić co najmniej połowę leczenia aparatem ortodontycznym. Oznacza to, że jeśli pacjent nosił aparat przez na przykład, 4 lata (popularna wartość), to musi przygotować się na nawet dwa lata retencji. Jest to dość dużo czasu, dlatego warto rozważyć aparat retencyjny ruchomy dla wygody, ale tylko pod warunkiem, że nie będziemy oszukiwać z częstotliwością, z jaką powinien być noszony. Natomiast wybierając retainer stały, warto zadbać, żeby był on zbudowany z cienkich drucików i montowany od strony języka w celu zachowania komfortu i dyskrecji leczenia.

Przy montowaniu aparatu retencyjnego od strony języka warto wziąć pod uwagę, że spowoduje on problemy wymowy szczególnie spółgłoski „r,” co może stanowić pewne problemy, na przykład, jeśli nasza praca wymaga stałej komunikacji z innymi ludźmi. Problemy z wymową mogę trwać nawet przez pierwszy miesiąc noszenia aparatu, a potem powinny ustąpić.