Osteointegracja, czyli zrastanie się implantu z kością

implanty

Osteointegracja, czyli zrastanie się implantu z kością

Implanty stomatologiczne to jedno z najdoskonalszych odkryć ostatnich lat w dziedzinie protetyki. Za sprawą implantów stomatologicznych pacjent jest w stanie zrekonstruować każdy rodzaj braków w uzębieniu – całkowite bezzębie, czy też częściowe. Na implantach można także zastosować inne rozwiązania protetyczne, na przykład protezy – za sprawą implantów proteza trzyma się stabilnie i nie porusza się.

Stabilność, jaką oferują implanty, jest możliwe dzięki procesowi, jakim jest osteointegracja. Osteointegracja w dużym skrócie jest procesem polegającym na łączeniu implantu z kością. Dzięki temu, że zachodzi proces osteointegracji, implanty zyskują stabilizację wtórną. Dowiedz się, czym jest osteointegracja i dlaczego jest to ważny proces w przypadku implantacji.

Na czym polega osteointegracja?

Osteointegracja zalicza się do grupy procesów, które zaczynają swoje działanie tuż po zabiegu wszczepienia implantu. W dużym uproszczeniu, za sprawą osteointegracji implant jest w stanie zyskać stabilne podłoże, które skutecznie utrzymuje się w zębodole przez lata. Ze względu na to, że osteointegracja jest procesem długotrwałym, mogącym trwać nawet kilka miesięcy, na ostateczne efekty implantacji konieczne będzie poczekanie do około pół roku po zabiegu. 

W jaki sposób przebiega osteointegracja?

Osteointegracja jest procesem, który wynika samoczynnie, bez ingerencji pacjenta. Ważną rolą w przypadku procesu osteointegracji jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, które pozwolą na to, by maksymalnie skrócić czas procesu osteointegracji, zapewniając maksymalną efektywność tego procesu. Za sprawą osteointegracji implant jest wtórnie ustabilizowany. Implant, który już zyska stabilność oferowaną przez proces osteointegracji, można wykorzystać do dalszego leczenia protetycznego.

Ile czasu trwa?

Przebieg osteointegracji jest stosunkowo krótki, zważając na mnogość procesów, które muszą zajść, by ostatecznie doszło do całkowitego ustabilizowania implantu. Całkowite połączenie się implantu z kością może zająć około pół roku, choć w niektórych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób pacjent prowadzi swój styl życia – jeśli pali papierosy, nie przestrzega zasad higieny, proces osteointegracji może trwać dłużej, a nawet nie dojść do skutku.

Dużo zależy także od tego, jakiej jakości jest zastosowany implant. Implanty wykonane z kiepskich materiałów będą integrować się z kością dłużej niż te, które zostały wykonane przez renomowane marki.