Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej (z angielskiego – sinus lift) jest zabiegiem, który najczęściej łączy się z leczeniem implantologicznym. Podniesienie dna zatoki szczękowej jest przeprowadzane na dwa sposoby – metodą zamkniętą i metodą otwartą. Podniesienie dna zatoki szczękowej jest nieco ryzykownym zabiegiem, który warto podjąć, gdyż przeprowadzone leczenie implantologiczne jest tego warte. Dowiedz się, czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej, w jaki sposób przeprowadza się podniesienie dna zatoki szczękowej i jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu.

Wskazania do zabiegu

Jedynym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej, jest zanik kości, spowodowany długotrwałym ubytkiem w uzębieniu. Niestety, zanik kości w takim przypadku jest naturalnym zjawiskiem, a zbyt duży ubytek uniemożliwia przeprowadzenie skutecznego leczenia implantologicznego.

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, który pozwala na rekonstrukcję kości. Dzięki temu zabiegowi sytuacja, w której zbyt mała grubość kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów, nie stanowi obecnie problemu.

W dużym skrócie – podniesienie dna zatoki szczękowej polega na otworzeniu zatoki szczękowej metodą chirurgiczną, podniesieniu błony znajdującej się na kościach zatoki, a następnie wprowadzeniu do niej materiału kościozastępczego, z którego pomocą będzie można przeprowadzić leczenie implantologiczne.

Metody podniesienia dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadza się metodą otwartą i metodą zamkniętą (krestalną). Metoda otwarta wymaga większej ingerencji chirurga, przez co zabieg ten jest bardziej ryzykowny. Podczas niego konieczne jest wykonanie dostępu do zatoki przez przedsionek jamy ustnej, oddzieleniu błony śluzowej i kości, a następnie wprowadzeniu tam materiału kościozastępczego.

Metoda krestalna jest bardzo podobna – podniesienie dna zatoki wygląda prawie identycznie, jednak dostęp do zatoki wykonuje się od strony wyrostka zębodołowego. Podniesienie dna zatoki w ten sposób jest mniej inwazyjne, ale stosuje się je tylko w przypadku niewielkich ubytków w kości.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegu jest cukrzyca – diabetycy są wykluczeni z zabiegu; stosowanie leków bifosfonianowych, posiadanie zaburzeń psychicznych. Prócz tego, dodatkowo warto jest sprawdzić przeciwwskazania do wszczepienia implantów stomatologicznych – jeśli pacjent nie będzie mógł zastosować implantów, nie ma sensu aby wykonywał podniesienie dna zatoki.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – zalecenia po zabiegu

Podniesienie dna zatoki jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego zaleca się szczególną ostrożność po zabiegu. Prawdopodobnie po zabiegu pojawi się opuchlizna – można ją redukować stosowaniem zimnych okładów. Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, by uchronić się od powstania zakażenia. Należy być w stałym kontakcie ze stomatologiem, który będzie mieć wgląd w postęp gojenia ran pozabiegowych.