Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

implanty

Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Czy da się zadbać o to, by nasz uśmiech był zawsze piękny, jasny i zdrowy? Jak najbardziej! Niestety, po drodze zdarza się trafić na różne zdarzenia, które mogą przejściowo uniemożliwić taki stan rzeczy. Do tych zdarzeń zalicza się między innymi choroby, a także różne wypadki losowe, które sprawiają, że pacjenci tracą część lub całość swojego uzębienia.

W takim przypadku implanty stomatologiczne idealnie wpiszą się w potrzeby pacjenta, który na skutek takich zdarzeń utracił część lub całość uzębienia. Implanty stomatologiczne są obecnie jednym z najlepszych, ale jednocześnie najdroższych rozwiązań. Dowiedz się, czym są implanty zębowe i w jakich przypadkach warto jest się zdecydować na implanty.

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów to sztuczne wszczepy, które mają na celu sprawić, że uśmiech pacjenta zostanie przywrócony możliwie bardzo podobnie, jak ma to miejsce w przypadku posiadania naturalnych zębów. Implanty zębowe wizualnie przypominają śruby, które lekarz implantolog w ramach leczenia implantologicznego wstawia w miejscu zębodołu, czyli tam, gdzie niegdyś znajdował się naturalny ząb z korzeniem.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, warto jest zacząć od głównej funkcji implantu zębowego. Za sprawą implantu pacjent jest zrekonstruować zęba w stopniu zbliżonym do naturalnego. Implant, który pełni funkcję sztucznego korzenia zęba, ma na celu utrzymywać koronę protetyczną – w przypadku, gdy pacjent decyduje się na koronę porcelanową lub pełnoceramiczną, uzyskany efekt wizualnie jest bardzo zbliżony do naturalnego zęba.

Korona zamocowana w ten sposób jest bardzo stabilna, nie rusza się, najczęściej ciężko jest ją odróżnić od naturalnego zęba i ocenić, czy pacjent posiada sztuczny, czy też naturalny ząb. Dodatkową zaletą implantu jest fakt, że jego zastosowanie hamuje procesy, przez które dochodzi do zaniku kości w szczęce. To spora zaleta, którą mimo wszystko są w stanie zagwarantować również inne rozwiązania protetyczne.

Kto może poddać się implantacji?

Implantacja to zabieg, na który może pozwolić sobie większość pacjentów chcących do niego przystąpić. Implantów nie mogą stosować dzieci – w ich przypadku należy zastosować tymczasowe rozwiązanie, np. Most adhezyjny, i odczekać aż proces rozwoju kości zostanie u nich zakończony. Implantów nie należy wszczepiać będąc w ciąży. Dodatkowo, tymczasowo z procesu implantacji wykluczone są osoby, które nałogowo palą papierosy – dym tytoniowy zaburza procesy gojenia, przez co w ich przypadku takie leczenie mogłoby okazać się nieefektywne.