Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Nie da się ukryć, że kiretaż to zabieg, mający zastosowanie głównie w ramach periodontologii. Choroby przyzębia są grupą chorób leczoną poprzez kiretaż – otwarty lub zamknięty. Za sprawą zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, periodontolog jest w stanie usunąć zalegający w kieszonkach przyzębnych kamień nazębny. Z racji tego, że wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu, jakim jest kiretaż, w tym artykule chcielibyśmy skupić się tylko na otwartym – po to, by jak najbardziej wyszczególnić jego zalety i zastosowanie. Dowiedz się, czym jest kiretaż otwarty i w jakich przypadkach wykonuje się ten zabieg.
Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu
Kiretaż otwarty jest zabiegiem, który wykonuje się, gdy kieszenie przyzębne są już na tyle głębokie, że stanowi to problem zdrowotny. Kieszenie przyzębne mogą z czasem zacząć wypełniać się kamieniem nazębnym, a jak wiadomo, kamień nazębny to skupisko bakterii. Za sprawą zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, jesteśmy w stanie oczyścić dokładnie kieszenie przyzębne.
Inwazyjność tego zabiegu jest stosunkowo wysoka, dlatego jedyną szansą na wykonanie go jest wykonanie pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Po podaniu znieczulenia stomatolog wykona kiretaż, czyli – natnie dziąsło, odsunie je wraz z częścią korzeni.
Skutki uboczne
Kiretaż jest zabiegiem, który może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Pacjent odczuwa je w momencie, gdy znieczulenie zaaplikowane przed zabiegiem przestaje działać. Jako pierwsze pojawiają się skutki takie jak ból czy obrzęk. Niestety, spora ingerencja lekarza niesie za sobą takie i inne skutki.
Dodatkowo, pacjent musi liczyć się z tym, że przez pewien czas dojdzie do zmiany koloru policzka czy wargi na siny, ewentualnie może dojść do przebarwienia. W okolicy dziąsła, które było poddawane operacji, może dodatkowo pojawić się utrata czucia, która jest częstym zjawiskiem po zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty. Można także spodziewać się pojawienia się nadwrażliwości na temperaturę.
Zalecenia do kiretażu otwartego
Zabieg, jakim jest kiretaż otwarty, nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta. Natomiast po zabiegu nazywanym kiretaż otwarty konieczne jest przestrzeganie pewnych reguł. Przede wszystkim, nie powinno się przechylać głowy czy też gwałtownie wstawać, gdyż może to spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego i co za tym idzie, krwawienie. Na minimum dwie doby po zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, zalecamy wstrzymanie się od spożywania alkoholu i wyrobów tytoniowych, gdyż może to opóźnić znacząco proces gojenia.