Paradontoza – jej przyczyny i objawy

Paradontoza – jej przyczyny i objawy

Do dbania o jamę ustną zalicza się przede wszystkim dbanie o zęby, ale także o wszelkie inne tkanki znajdujące się w jej obrębie. Z tego powodu warto jest wyszczególnić sposoby dbania o całą jamę ustną – tylko wtedy pacjent jest w stanie zapewnić sobie zdrowy i piękny uśmiech. Głównym zagrożeniem każdego pacjenta jest kamień nazębny, który jest źródłem wielu skomplikowanych chorób uzębienia – w tym próchnicy czy też paradontozy. Paradontoza to choroba trudna do wyleczenia, dlatego rozsądnie jest wiedzieć, czym się przejawia, by odpowiednio wcześnie móc na nią zareagować. Dowiedz się, czym jest paradontoza zębów, jakie są jej przyczyny i skutki.

Czym jest paradontoza?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę jest paradontoza? Paradontoza to choroba, która dotyczy zębów i w dużej części dziąseł. Paradontozą nazywa się chorobę przyzębia, spowodowaną stanymi zapalnymi dziąseł. Choroba ta zalicza się do jednej z najczęściej występujących chorób – pierwsza jest próchnica, a tuż po niej paradontoza. Choroba ta pojawia się najczęściej w dorosłym wieku – po czterdziestym roku życia – jednak pacjenci mogą zderzyć się z nią także dużo wcześniej. Warto jest zadbać o to, by paradontoza nie pojawiła się – zwłaszcza, że czynności profilaktyczne, podejmowane w ramach zapobiegania chorobie nazywanej paradontoza są stosunkowo proste.

Przyczyny paradontozy

Głównym powodem, dla którego paradontoza ma tak intensywny rozwój, jest kamień nazębny. Kamień nazębny, który jest skupiskiem różnych bakterii, silnie oddziałuje na zęby, jednocześnie powoduje różne schorzenia, które mogą przerodzić się w dużo bardziej skomplikowane choroby. Kamień nazębny powstaje na skutek mineralizacji płytki nazębnej, która w tym procesie ulega utwardzeniu.

W tym przypadku warto jest rozeznać się, w jaki sposób kamień nazębny powstaje i kto jest najbardziej narażony na jego rozwój. Przede wszystkim, kamień nazębny rozwija się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, podczas której cała płytka nazębna nie jest wymiatana. Następnie, płytka nazębna utwardza się, przez co jest niemożliwa do usunięcia tradycyjnymi metodami. Wówczas trzeba ją usunąć poprzez zabiegi takie jak skaling i piaskowanie.

Narażeni są także ci, którzy posiadają różne wady zgryzu – w ich przypadku problem jest związany z tym, że wada zgryzu uniemożliwia dotarcie do niektórych miejsc, co w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się resztek jedzenia i nie tylko. Trudniej jest usunąć bakterie, które powodują choroby, dlatego wady zgryzu są równie groźne.

Objawy paradontozy

Wbrew pozorom, początkowe stadia choroby nazywanej paradontoza trudno jest wykryć. Jednocześnie, początkowe stadium choroby to jedyne stadium, podczas którego można skutecznie i w miarę szybko zadziałać. Rozwój choroby rozpoczyna się od krwawienia dziąseł, opuchlizny ich, a także zmiany koloru dziąseł. W dalszych etapach rozwoju choroby możemy zauważyć spory napływ kamienia nazębnego, a także chwianie zębów. W tym przypadku koniecznie trzeba skontaktować się z periodontologiem.